Wpis z mikrobloga

@nieludzki666 wychodzi ok 120zł/h? Jak na początek bardzo dobrze.

Brat sąsiada siedzi w Norwegii 10 lat. Przez ten czas co roku wakacje 2x w jakiś cieplutkich krajach, postawił dom 240m2, obok stoi już wykończony i wyposażony warsztat samochodowy z sporą działką wokół. Zawsze patrz do przodu co będzie za 5 lat...
Zaczynał od kładzenia bruku. Teraz jest kiero w firmie norweskiej. Porobił ich papiery i zna język. Za pół roku wraca na
@nieludzki666: Sorry, ale jeśli robisz to głównie dla kasy to przemyśl to raz jeszcze. Zamieniłeś więcej niż polską średnią krajową na norweską mniej niż średnią, trochę #!$%@? deal moim zdaniem, szczególnie biorąc pod uwagę uciążliwość zmiany kraju, pracy, otoczenia dla dzieciaka, separację od rodziny itd.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nieludzki666: Życzę powodzenia. Zawołaj mnie za kilka miesięcy jak Ci idzie, bo pracujemy w tym samym zawodzie i jestem ciekawy jak to wygląda w Norwegii. Będziesz próbował znaleźć prace później jako automatyk?
@nieludzki666: Hej kolego, gdzie szykales roboty? Moja zona chcialaby sie przeprowadzic, zeby m.in. jezyka sie porzadnie nauczyc i tak mysle o Norwegii. Teraz pracuje na statkach jako inz elektryk i mam 3700 euro/mc przy pracy 2 tyg w miesiacu. Zastanawiam sie nad przejsciem na lad, ale nie wiem w sumie gdzie i tak zbieram sie juz ze 2 lata.
@klonczyslawek: Nie będę wypowiadał się za @PMV_Norway , ale sądzę, że miał na myśli koszty życia w Norwegii, które są dużo wyższe niż ktokolwiek przyjeżdżający tutaj zakłada w nawet najodważniejszych kalkulacjach. 250nok/h daje 41-42k brutto, to około 30k netto, na siłę nabywczą to jak 3k netto w PL. Żyć się da ale szału nie ma.
@Stashqo: nie wiem jaki jest cel porownywania srednich.
Przecietny polak jezdzi 16-letnim passatem, na wycieczke zagraniczna stac go raz na 5 lat, na najnowszy model iphone pracuje miesiac.
Przecietny mieszkaniec krajow zachodnich jezdzi 3-letnim audi i stac go by co roku wyjechac na 2-tygodniowego all-inclusive, a na najnowszy model iphone musi pracowac najwyzej tydzien.

Smutna prawda.
@Stashqo: nie zgodzę się z twoimi kalkulacjami w którymi porównujesz zycie za 30knok do życia za 3kpln, biorąc pod uwagę same koszty jedzenia i wynajmu w Norwegii i Polsce, w naszym rodzimym kraju już raczej nie wiele odlozysz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@klonczyslawek: 250 z czego podatku 36%.umowa próbna, koszty życia. Chcesz sprowadzić rodzinę i żyć z jednej pensji? Zakładam że początkowo będzie to trudne. Nie wiem gdzie, nie wiem ile lat ma dziecko. Ale wierz mi żyje tu już chwilę i trochę się orientuję. Sporo zależy też od pracodawcy. Wielu myśli, że Norwegia to zajebisty kraj w którym łatwo i dużo można zarobić. Pewnie myślisz że po czasie dostaniesz podwyżkę, no zgadza
@shaki24: @klonczyslawek: Trawa u sąsiada zawsze jest bardziej zielona ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tych nowych audi i ajfonów to ja jakoś za dużo nie widzę. Tu i tu z 3k pln /30k nok zostanie Wam 10-20%, w Norwegii to będzie powiedzmy 6k nok ~2500zł, na pewno więcej niż te 500-600zl w Polsce, ale wciąż nie tak dużo jak na norweskie warunki. Samochody są 3-5x droższe