Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja "Wiadomości z Japonii"

(znalezisko więcej zdjęć https://www.wykop.pl/link/4668423/kolejna-porcja-wiadomosci-z-japonii-listopad-2018/)

Kolejna porcja wiadomości z Japonii, tym razem miks z tego miesiąca

1. Japońska policja aresztowała prezesa Nissana, Carlosa Ghosna. Jest podejrzewany o złamanie japońskich przepisów finansowych. Na wieść o aresztowaniu koncern Nissan Motor Co. postanowił usunąć go ze stanowiska.

Ghosn był odpowiedzialny za uratowanie firmy Nissan i połączenie jej z Renault SA i Mitsubishi Motor Corp. Rada nadzorcza koncernu usunęła go ze stanowiska, a także dyrektora Grega Kelly’ego – obaj mężczyźni byli od kilku miesięcy przedmiotem śledztwa w firmie.

Zarówno Ghosn, jak i Kelly zgłaszali do organów nadzoru w Tokio zaniżone wynagrodzenia. W ramach śledztwa wykazano też liczne inne przewinienia, takie jak wykorzystywanie dóbr firmy do prywatnego użytku.

Dyrektor generalny Nissana Hiroto Saikawa powiedział, że firma nie może ujawnić więcej szczegółów. Ghosn jest podejrzewany o zaniżanie swoich dochodów o 44 miliony dolarów na przestrzeni pięciu lat. Obecnie były prezes Nissana przebywa w areszcie i nie przyznaje się do zarzutów. Był na stanowisku przez prawie 20 lat.
Krążą w kuluarach informacje, że to była ustawka zrobiona przez japońskich dyrektorów i członków zarządu. Narzekali oni, że obcokrajowiec zbyt długo zasiada na swoim stanowisku i skupił wokół siebie zbyt wiele władzy.

Nissan jako japońska duma mógłby zniknąć z rynku, gdyby miało dojść do zupełnego przejęcia go przez Renault. Podobno Ghosn chciał dodatkowo zredukować koszty przez zupełne połączenie tych marek. Natomiast Mitsubishi miałoby pozostać na rynku. To podobno bardzo nie spodobało się japońskim dyrektorom.

Najnowsze zarzuty dotyczą ostatnich 8 lat i niezgłoszenia prawie 8.000.000.000 jenów (ok 270 mln zł). Ghosn zarabiał miesięcznie około 150.000.000 jenów (ok 5 mln zł), co było kontrowersją samą w sobie. Połowa jego pensji pochodziła z Nissana.

2. Skandal wśród pilotów linii ANA oraz JAL. Drugi pilot linii lotniczej JAL został aresztowany na lotnisku w Londynie przed wylotem do Tokio, gdy nie przeszedł rutynowej kontroli trzeźwości. Poziom alkoholu 10 krotnie przekraczał dozwoloną normę. Co ciekawe, podczas wewnętrznego badania przez współpilotów, alkomat nie wykazał niczego. Okazało się, że drugi pilot oszukał alkomat nie dmuchając poprawnie a osoby, które miały go kontrolować nie uczyniły tego.

Minister transportu, Keichi Ishii w czasie wystąpienia podczas posiedzenia parlamentu potępił zachowanie linii lotniczej i zażądał przekazania raportów od wszystkich japońskich linii lotniczych o podobnych incydentach.

Okazało się, że ANA także miała taki przypadek, a pilot został dyscyplinarnie zwolniony. Minister także zapowiedział zmianę prawa i wprowadzenie testów trzeźwości oraz na obecność narkotyków jako obowiązkowe a nie dobrowolne. Zgodnie z zasadami linii lotniczej, piloci nie powinni spożywać alkoholu na 24 godziny przed lotem.

3. Osaka będzie miastem-gospodarzem World Expo w 2025 roku. Zwycięstwo nad miastami w Rosji oraz Azerbejdżanie było niespodziewane. Premier Shinzo Abe zapowiedział, że dołoży wszelkich starań by expo w Osace było wyjątkowe oraz pełne niespodzianek. „To będzie złota okazja by rozpromować uroki Japonii na cały świat”.

Tematem ma być „Społeczeństwo 5.0” oraz jak wykorzystać sztuczną inteligencję oraz robotykę w służbie mieszkańcom oraz w przestrzeni publicznej. Expo potrwa kilka miesięcy od 3 maja do 3 listopada 2025 roku, przewiduje się, że odwiedzi je ponad 28 milionów osób.

Ostatni raz Osaka była gospodarzem w 1970 roku. Prezydent Osaki, Hirofumi Yoshimura powiedział, że z budżetu miasta zostanie przekazane dodatkowo 14 miliardów jenów (ok 467 mln zł).

4. Ren (蓮) dla chłopców oraz Yuzuki (結月) dla dziewczynek zostały najpopularniejszymi imionami w 2018 roku. Kolejnymi imionami dla chłopców były Minato (湊), Hiroto (大翔), Yamato (大和) i Haruto (陽翔) a dla dziewczynek Yua (結愛), Yuina (結菜) (nr 1 w zeszłym roku),(杏), Rin (凛) i Sakura (さくら)

5. Liczba odnotowanych zachorowań na syfilis osiągnęła 6.096 przypadków i jest to najwyższy wynik od 1970 roku. Najwięcej przypadków było w Tokio 1.548, dalej w Osace 1.043 oraz 399 w prefekturze Aichi. Rząd w obawie przed rozprzestrzenieniem się syfilisu w przeddzień Olimpiady 2020 przeznaczył dodatkowe fundusze, które mają pomóc w szybkiej diagnozie oraz leczeniu.

Najwięcej zachorowań jest wśród mężczyzn w wieku 20-50 lat oraz kobiet w wieku 20-30 lat. Źródło choroby nie jest obecnie znane. Ministerstwo zdrowia od stycznia wprowadzi nowe przepisy, które zmuszą wszelkie przybytki seksualne do obowiązkowych badań swoich pracowników oraz raportowania wyników do ministerstwa.

6. Sąd w Korei Południowej wydał wyrok, w którym Mitsubishi Heavy musi wypłacić dodatkowe odszkodowania dla przymusowych pracowników z czasów II Wojny Światowej. Wcześniej podobne wyroki zapadły przeciwko Nippon Steel oraz Sumitomo Metal Corp.

Japonia już wielokrotnie przepraszała za okres okupacji Korei w latach 1910-1945 oraz wypłacała zadośćuczynienie wszystkim poszkodowanym. Porozumienie zostało podpisane w 1965 roku, które mówi że wypłacone wtedy odszkodowania są kompletne i finalne oraz że nie będzie dalszych roszczeń z tego tytułu. Jednakże ten temat co jakiś czas powraca, szczególnie przed wyborami.

Mitsubishi Heavy zapowiedziało, że po raz kolejny wypłaci zasądzone odszkodowanie wszystkim skarżącym 10 osobom. Minister spraw zagranicznych Japonii, Taro Kono skrytykował poczynania Koreańczyków, mówiąc że jest to wielce godne ubolewania i zupełnie niepotrzebne.
Japonia wypłaciła Korei wtedy 800 milionów dolarów, gdzie przy obecnej wartości to wynosi około 6.5 miliarda dolarów.

7. W Tokio otworzono kawiarnię, gdzie kelnerami są roboty obsługiwane zdalnie przez osoby niepełnosprawne. 5 robotów, wysokich na 1 metr i 20 cm zbiera zamówienia oraz dostarcza napoje oraz jedzenie do stolików gości. Kawiarnia „Dawn ver.β” będzie testowo otwarta do 7 grudnia.

Roboty OriHime-D, które przez Internet transmitują obraz z kamer video oraz dźwięk do swoich nadzorców, którzy za pomocą domowych komputerów czy tabletów kontrolują ich zachowanie. Osoby niepełnosprawne ze stanami takimi jak stwardnienie zanikowe boczne, czy form choroby Charcota otrzymują wynagrodzenie 1000 jenów (około 33 zł) za godzinę pracy.

Prezes Ory Lab – producenta robotów, pan Kentaro Yoshifuji powiedział, że dzięki tym robotom osoby niepełnosprawne mogą poczuć się potrzebne, zwiększyć ich poczucie wartości oraz interakcji ze społeczeństwem. Kolejne 3 restauracje mają być otwarte przed Olimpiadą w 2020 roku.

Prezes ANA, Shinichiro Ito powiedział, że widzi przyszłość w zastosowaniu zdalnych pracowników oraz robotach przy pomocy w transporcie oraz komunikacji na lotniskach.

BONUS: Zdjęcia z początków największych czy najbardziej znanych japońskich firm z krótkim opisem po angielsku
https://blog.jlist.com/featured/famous-japanese-companies-early-photos/

Zapraszam na https://jakotako.podomatic.com/
https://www.facebook.com/podcastjakotako

iTunes https://itunes.apple.com/pl/podcast/jako-tako-o-japonii-i-nie-tylko/id1372650164

lub można subskrybować https://jakotako.podomatic.com/rss2.xml

#amajapan #wiadomoscizjaponii #ciekawostkijp #ciekawostki #japonia #gruparatowaniapoziomu
ama-japan - Kolejna porcja "Wiadomości z Japonii"

(znalezisko więcej zdjęć https:/...

źródło: comment_yuKtqwEJ8WCxBWiYFsz5nPmyxN2U8c9Y.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
@ama-japan: Koreański rząd ma w dupie swoich obywateli.

With the Treaty, the agreements between Japan and Korea concerning the settlement of problems in regard to property and claims and economic cooperation was also signed. Japan provided South Korea with $300 million grant in economic aid and $200 million in loans together with $300 million in loans for private trust, a total of $800 million as "economic cooperation". By this Agreement, problems
  • Odpowiedz
@ama-japan: Warto wspomnieć, że Koreańczycy mają problem z rozumieniem niektórych słów. xD

Both countries agreed to resolve the issue "finally and irreversibly." W kontekście kobiet pocieszycielek.


Taaa jasne...

Pathetic that being the victim is officially part of your culture.


To pasuje akurat do naprawdę wielu krajów. ( ͡º ͜ʖ͡º)

SK government CANNOT be trusted in any international relationship as proven by their actions.

Article 2 paragraph
  • Odpowiedz
ciekawy sposób na umożliwienie pracy osobom niepełnosprawnym


@clouser: We Wrocławiu jest kawiarnia Równik, gdzie niepełnosprawni kelnerzy i bariści odpowiadają za obsługę klienta i przygotowanie napojów :)
  • Odpowiedz
Taro Kono skrytykował poczynania Koreańczyków, mówiąc że jest to wielce godne ubolewania i zupełnie niepotrzebne.


@ama-japan: wykorzystywanie kraju i spowolnienie jego rozwoju tak, że PKB na mieszkańca między 1900 a 1950 rokiem urosło tylko o 26USD to nie jest godne ubolewania?.

Ogólnie to azjatyckie sprawy i będą powracać, tak jak nasze z Niemcami.
  • Odpowiedz
@awsucks: Niepełnosprawni psychicznie. Oni zawsze mogli pracować jako pracownicy fizyczni, w pracach wymagających tylko ciała.

Dodanie perspektyw osobom niepełnosprawnym fizycznie IMO jest dużo ważniejsze a krok Japończyków jest dobry, otwiera fajne możliwości. Niepełnosprawni fizycznie, jako operatorzy robotów, będą mieli integracji ze społeczeństwem, co dla zdrowych umysłowo osób jest bardzo ważne. Otworzy to im drogę do pracy z ludźmi, da możliwość normalności.
  • Odpowiedz
@Aedemkun: pewnie dlatego, ze podobnie jak Polska poniosla najwieksze straty od Japonii, dodatkowo w czasie, gdy kraj ten przechodzil reformy.

To sa rachunki krzywd, ktorych nie da sie tak latwo wymazac.
  • Odpowiedz
@Aedemkun: xd dopiero teraz przeczytalem o analfabetyzmie.

Na tej zasadzie ty pewnie jestes wdzieczny PRL za to, ze mogles miec tv ( ͡° ͜ʖ ͡°), czy lodowke.

Gdyby reformy Gwangmu byly nie zatrzymane przez japonska inwazje caly kontynent moglby teraz wygladac inaczej, moze z Korea jako liderem.

Co tam twoi japonscy przyjaciele robili, jak 300k Koreanczykow walczylo z Amerykanami w Wietnamie ?.
  • Odpowiedz
@awsucks: Obie te rzeczy robić się powinno, obie są świetne, tylko większy efekt "dla ogółu społeczeństwa" da pomoc niepełnosprawnym fizycznie więc powinna być jednak ważniejsza. Zapewnienie im namiastki sprawności fizycznej jest ważniejsze niż socjalizowanie osób mogących wykonywać tylko proste prace.

W dalekiej perspektywie to może skończyć się tak że sparaliżowani będą mogli wyjść na ulicę i żyć "w ciele robota" z biologicznym ciałem podtrzymywanym medycznie, ta kafejka wydaje się być w
  • Odpowiedz
@Student_AWAS: Warto wspomnieć, że to antyjaponizm uformował koreańską tożsamość narodową, która przed kolonizacją półwyspu po prostu nie istniała.

Na tej zasadzie ty pewnie jestes wdzieczny PRL za to, ze mogles miec tv ( ͡° ͜ʖ ͡°), czy lodowke.


Cała moja rodzina to Niemcy i Czesi.

Gdyby reformy Gwangmu byly nie zatrzymane przez japonska inwazje caly kontynent moglby teraz wygladac inaczej, moze z Korea jako liderem.


To gdybanie
  • Odpowiedz