Wpis z mikrobloga

Przemysł ciężki w Chinach jest wysoce niewydajny energetycznie. Dla przykładu chińskie fabryki stali zużywają o 1/5 więcej energii na tonę niż średnia międzynarodowa. Z kolei fabryki cementu potrzebowały już 45 procent więcej energii, a etylenu o 70 procent więcej niż średnia. Chińskie budynki rzadko mają dobrą izolację termiczną i zużywają przez to 2 razy więcej energii na ogrzewanie i chłodzenie niż w Europie i Stanach Zjednoczonych w podobnych klimatach. Aż 95 procent nowych budynków w Chinach nie spełnia krajowych przepisów dotyczących efektywności energetycznej.

Jeśli mielibyśmy wybrać słowo, które najlepiej opisuje chińską gospodarkę to byłoby nim nieefektywność. Chińska gospodarka żeby wytworzyć taką samą ilość dóbr (PKB) musi wyemitować kolejno:
- 21 razy więcej CO2 niż szwajcarska
- 18 razy więcej CO2 niż szwedzka
- 14 razy więcej CO2 niż francuska
- 8 razy więcej CO2 niż niemiecka/japońska
- 5 razy więcej CO2 niż amerykańska/kanadyjska
- 4 razy więcej CO2 niż koreańska
- 3 razy więcej CO2 niż czeska
- 2 razy więcej CO2 niż polska
- 1,5 razy więcej CO2 niż rosyjska

Tylko gospodarki 4 państw (Kazachstanu, Ukrainy, Mongolii, Uzbekistanu) wypadają gorzej pod tym względem.

Na załączonej mapce możecie zobaczyć jak wygląda stan powietrza w Pekinie (1) w porównaniu do Warszawy (2), Waszyngtonu (3) oraz Wakayamy (4).

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami to zapraszam do obserwowania #wielkismogchinski.

#gruparatowaniapoziomu #smog #chiny #warszawa #ciekawostki
A.....n - Przemysł ciężki w Chinach jest wysoce niewydajny energetycznie. Dla przykła...

źródło: comment_qk7F5PVgc8avrrftSTy7xQHUvBapIqfy.jpg

Pobierz
  • 14
@Aedemkun: Spoko analiza ale jedno mnie zastanawia - do jakich wniosków prowadzi ? W scenariuszu, w którym rolę "Chin" przejmą kraje wysoko rozwinięte wzrosną ceny np. stali co przełoży się na wzrosty cen innych produktów (o ewentualnym kryzysie w budowlance nie wspomnę). Chiny są na rozdrożu albo pójdą ścieżką Rosji (ciekawe jak u naszych przyjaciół wyglądają przekroczenia w miastach przemysłowych) i skończą jako dostawca surowców albo przez rozwój technologi i dostęp