Wpis z mikrobloga

Hej. Jak wygląda rozliczanie się na b2b? Jakbym np. dostał propozycję 9k netto + VAT? Jaka jest różnica, czy jestem "vatowcem" czy nie? Jak to się ma do 9k netto na UOP? Jakie są koszty pracodawcy i moje realne wynagrodzenie po odliczeniu podatków miesięcznie/kwartalnie/rocznie? Jak wyglądałoby rozliczenie w miesiącu, gdybym np. kupił kompa za 5 koła i wpisał go w koszty? Może ktoś zorientowany jakoś to rozpisać?

#b2b #praca #prawo #podatki #programowanie #programista15k #niewarszawahahaha
  • 11
Jaka jest różnica, czy jestem "vatowcem" czy nie?

@awsucks: zazwyczaj oznacza to, że wystawiasz fakturę na 9k brutto ze stawką "zwolniony" i z wpisaną w uwagach podstawą zwolnienia. Chyba, że twój pracodawca też jest bez vat (wątpliwe) to wtedy dogadanie się na kwotę "9k+23%" będzie takie samo jak gdybyś był vatowcem.
@uhu8: Nie zrozumiałem :( Co oznacza, że wystawiam fakturę "brutto"? To wtedy, kiedy jestem vatowcem, czy nie? Interesuje mnie właśnie, co konkretnie daje mi "wpisanie w koszty" i czy lepiej brać takie OUP czy b2b?
@awsucks: domyślnie jesli uzgadniasz z kimś 9 netto, to jak nie ma vatu zostaje 9 z brakiem vatu.

Ale to jest do dogadania. Jeśli twój płatnik nie jest vatowcem, to dla niego "9k + vat" oraz "11.07k + brak vat" jest neutrealne. Jeśli jest vatowcem, to nie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@awsucks: to co sie bardziej oplaca to temat rzeka. Przyjmijmy ze jestem vatowcem i kupujesz kompa za 5k. Jako ze sluzyc ci bedzie do pracy odliczasz najpierw Vat - 23% - zostaje 4065 zl ale to nie koniec. Kupiles kompa do pracy wiec wydatek ten zmniejszyl twoj dochod i mozesz to tez odliczyć. Przypuszczajac ze jestes na liniowce odliczasz kolejne 19% od tych 4065 zl i finalnie z kiszeni Ci ubywa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@awsucks: od okolo 95k brutto (bez vatu ale przed dochodowym) oplaca sie liniowy. Na liniowym nie masz zadnych ugl. Rozliczasz sie z zona? Bo wtedy moze bedzie Ci sie oplacac skala progresywna
@awsucks: zrobie Ci kopiuj wklej mojego komentarza z innego wpisu:

działa to tak

Dla przykładu: wystawiasz fakturę na kwotę 10 000 netto, + 23% VAT czyli 12 300 brutto. I teraz tak:
2300 VATu leci do urzędu skarbowego (co miesiąc musisz złożyć deklarację VAT7 + wysłać plik JPK_VAT)

Twoja kasa na rękę zakładając że nie masz kosztów:
Wysokość podatku: [(10k - 778,14 społeczne) * 19% - 275,51 do odliczenia ze zdrowotnego]