Wpis z mikrobloga

1 805 - 1 = 1 804

Tytuł: Imperium
Autor: Ryszard Kapuściński
Gatunek: literatura faktu / reportaż

Książa jest zbiorem refleksji autora z czasów jego styczności z Imperium; dzieli się na trzy główne części: dzieciństwo w Pińsku i nadejście Armii Czerwonej, następnie czasy komunizmu po 68 roku oraz lata 89-91, a więc przemian ustrojowych.

Kapuściński poza podróżowaniem po swojej ukochanej Afryce zjeździł także szmat lądu po krajach byłego ZSRR, zajrzał do większości republik związkowych od Kiszyniowa przez Donieck, Erywań, Baku, Samarkandę, Workutę, Irkuck aż po Kamczatkę. W każdym z tych miejsc nawiązywał kontakty z miejscowymi i badał ogólne nastroje społeczne, podejście ludzi do życia i władzy.

Ciekawie przedstawia konflikt armeńsko - azerbejdżański, życie ludzi na przeklętej i zapomnianej przez Boga Workucie dostarczającej Imperium bogactw naturalnych oraz mentalność homo sovieticusa wykształconą podczas rządów komunistów. To historie, które zapamiętałem najlepiej, jest ich znacznie więcej, niestety Kapuściński tylko zaznacza obecność niektórych wątków i opisuje je bardzo pobieżnie bez zagłębiania się głębiej w problem, oczywiście wówczas książka nie miałaby 200, tylko 1000 stron.

Jest to bardzo dobra książka, niemniej jednak autor ma w swojej kolekcji znacznie lepsze pozycje, a o tematyce Rosji są również lepsze reportaże. Dla fanów Kapuścińskiego pozycja obowiązkowa mimo wszystko.

★★★★★★★★
#bookmeter #reportaz #ksiazki #czytajzwykopem #rosja #zsrr
DerMirker - 1 805 - 1 = 1 804

Tytuł: Imperium
Autor: Ryszard Kapuściński
Gatunek...

źródło: comment_BiLMYdBf225HfX2icW1Z7Wrz6jQ3EEeU.jpg

Pobierz
  • 2
Kapuścińskiego pomimo tego że bardzo lubię jako pisarza, to mam problem z przydzieleniem jego pozycji ściśle jako literatury faktu. Znany jest on bowiem z koloryzowania własnych historii i po prostu zmyślania wielu szczegółów. Według mnie nie odbiera to magii jego opisom, ale może być mylące kiedy ktoś sięga po jego pozycje chcąc dowiedzieć się o ścisłej faktografii związanej z danym regionem.