Wpis z mikrobloga

Mireczki pomóżcie plis. Niedawno kupiłem #raspberrypi 3 B+ (moje pierwsze podrygi z raspberry) i chciałem spróbować zrobić z tego konsolę retro. Gdzie bym nie czytał to wszyscy piszą #lakka > #retropie dlatego też zdecydowałem się na to pierwsze, ale natrafiłem na problem z brakiem dźwięku, przy czym zależy mi na dźwięku z wyjścia z raspberry. Raspberry podpinam do monitora poprzez hdmi bez żadnych przejściówek. Próbowałem poprzez dopisanie linijki hdmidrive=2 na końcu pliku config.txt ale to nie pomogło. Piszą aby "Uncomment hdmidrive=2 in config.txt" ale nie wiem co to znaczy uncomment, usunięcie hasztagu przed tą linijką w tym pliku config.txt?

Po wpisaniu aplay -L pojawia się coś takiego:

Lakka:~ # aplay -L
null
Discard all samples (playback) or generate zero samples (capture)
default:CARD=ALSA
bcm2835 ALSA, bcm2835 ALSA
Default Audio Device
sysdefault:CARD=ALSA
bcm2835 ALSA, bcm2835 ALSA
Default Audio Device

Aha, i dźwięk działa mi na wyjściu z raspbbery na rasbianie jak przełączę na analog na tym takim głośniczku od podgłaśniania. Coś ktoś? Proszę o wytłumaczenie jak dla nooba bo jeszcze praktycznie nic nie czaję
  • 8
@ozzi91: w pliku config można sobie coś zapisać i zakomentować tak aby nie było sprawdzane jaka tam jest wartość.

np.

hdmimode=16 <---- i to bedzie uznawane jako konfiguracja i ustawi się obraz w trybie fullhd

# hdmi
mode=16 <--- przy wczytywaniu konfiguracji ta linia zostanie pominięta i zostaną zasosowane ustawienia defaultowe o ile wcześniej lub później nie ma "hdmi_mode=xx" z innym parametrem, ale różnie z tym bywa więc powinno być
@cziterus: retropie to połączenie graficznego interfejsu EmulationStation z Retroarchem (jakimś jego mało aktualnym wydaniem) a Lakka to praktycznie port Retroarcha na RaspberryPi z jego najnowszym interfejsem wzorowanym na tym z PlayStation 3. Sam interface robi różnicę. No i jakość emulacji, tych bardziej wymagających systemów, jest dużo lepsza.