Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki,
Chciałem sobie wytrawić kawałek tekstu i zdjęcie na miedzianej lub mosiężnej płytce, ot taka głupota. Mam niestety problem z przeniesieniem tego co chcę wytrawić na płytkę.
Największym problemem w tym wszystkim jest zdjęcie bo to portret więc po prostu naklejenie kawałka taśmy i wycięcie nie wchodzi w grę.
Nie posiadam drukarki laserowej, poszedłem do punktu druku koło mnie, wydrukowałem kilka egzemplarzy na próbę i próbowałem przenieść podgrzewając żelazkiem, rozpuszczając acetonem jak i mieszając obie metody i niestety nie osiągnąłem zadowalających skutków, to co się przeniosło nie nadawało się do niczego, ciężko to opisać ale chyba najbardziej pasuje określenie "lekkie odbicie", widziałem obraz jaki się odbił ale to była cienka i bardzo nierównomierna warstwa, prześwitywał spod niej metal. Zakładam, że może gdybym miał inny papier to by to wyszło lepiej, niestety w tym moim punkcie mieli tylko "zwykły" albo "gruby" i babka nie sprawiała wrażenia zbyt skorej do kooperacji więc chyba by się nie zgodziła gdybym przyniósł swój własny papier (myślałem o jakimś błyszczącym, takim do zdjęć, ale nie wiem, ten przystosowany do druku laserowego raczej będzie stworzony z myślą o tym żeby toner się go jak najlepiej trzymał, a ten błyszczący do druku atramentowego chyba potencjalnie może się topić i zniszczyć im sprzęt więc raczej się nie zgodzą....tym bardziej nie wejdę w grę eksperymenty z drukiem na stronach gazet jak to robią w wielu poradnikach w sieci).
Więc tu nasuwa się moje pytanie-czy ktoś ma jakieś rady, doświadczenia i pomysły w tym temacie? Jak inaczej podejść do metod, których próbowałem lub czego innego próbować? Na kilku filmach ludzie wycinali maskowanie w urządzeniu, które nazywali vinyl cutter, czy ktoś wie czy ktoś oferuje taką usługę w Polsce i pod jaką nazwą tego ewentualnie szukać? Może ktoś korzystał z czegoś takiego i wie coś więcej, np czy w ogóle możliwe jest zamówienie pojedynczego wycięcia a nie jakiś hurtowych ilości i w jakim formacie w ogóle bym musiał przygotować plik dla nich, czy wystarczy zwykła grafika czy jakiś fikuśny plik do urządzeń cnc?

Z góry dzięki za dosłownie każdą sugestię i radę, nawet jeśli ktoś nie robił tego nigdy ale ma jakiś pomysł to zapraszam

#wytrawianie #pcb #elektronika #druk #cnc #pytanie #pytaniedoeksperta #niewiemjaktootagowac #diy #zrobtosam #majsterkowanie #technologia #zainteresowania #nauka #chemia
  • 2
@Abstraktor: wszystkie metody termotransferu stosowane przy PCB u Ciebie zawodzą z prostego powodu: nie przenosisz na PCB tylko na grubą blachę, z zajebistą pojemnością termiczną.
Transfer chemiczny powinien zadziałać, może to kwestia pokombinowania z przygotowaniem powierzchni?

BTW, robiłem kiedyś taką trawioną, mosiężną płytkę, obraz do wytrawienia nanosiłem po prostu dobrym pisakiem olejowym. Wyszło pięknie. Tyle, że wtedy nie ma mowy o żadnym transferze obrazka z komputera, jesteś skazany na własne umiejętności