Wpis z mikrobloga

Hej #kanada #canada jak wygląda u was sprawa wakacji? Ile dni możecie mieć, czy ciężko negocjuje się z firmami więcej niż 10 dni? Jak wygląda sprawa bezpłatnych wakacji?
Tak sobie powoli myśle czy by kiedyś się nie pojawić w kraju syropu klonowego, ale trochę przeraziło mnie prawo dot. wakacji

#kiciochpyta
  • 9
@mirkobiniu: w USA nie ma, pytam właśnie o kanadę, jak to tam wygląda. Niby prawnie jest 10 dni, z tego co czytam na Reddicie to jest różnie, ale chciałbym spytać wykopków z Kanady jak oni się mają z tym akurat
@Reepo: w dobrej pracy (w sensie międzynarodowe korporacje z dobrymi benefitami albo wysokie specjalistyczne stanowisko) 4-5 tygodni, po jakimś czasie może nawet więcej. Ja mam 21 dni wakacji + 6 'personal time off' więc niby razem 27. Ale w personal time off wlicza się to co w Polsce byłoby chorobowym - nie jestem pewien bo jeszcze nie chorowałem ale tutaj pierwsze 2 tygodnie (chyba) choroby są na koszt urlopu. W praktyce
@Reepo: w dużym korpo nic raczej nie wynegocjujesz, wszystko leci z tabelki :) U mnie zasady urlopu są takie same dla wszystkich salaried workers, wątpie żeby je zmienili indywidualnie. Ale są takie że nie ma co zmieniać, jak wspomniałem 21+6 dni.

Natomiast w startupie raczej bym o to zapytał na początku i dał do zrozumienia że mało urlopu to może być deal breaker - można to łatwo uzasadnić chęcią odwiedzania rodziny.
@Reepo: Mam pracę rządową ale nie IT... jak zacząłem to miałem 15 dni wakacji. Po 5 latach dodali jeszcze 5 więc razem mam 20 + 6 personal time + 5 chorobowe. Mam też możliwość przeniesienia „carry-over” niewykorzystanych dni wakacji do następnego roku czyli teoretycznie mógłbym mieć troche więcej. Wiem że u nas cały departament IT jest w związku więc urlop jest taki sam dla wszystkich wynegocjowany w tzw. collective bargaining.
@Reepo
zalezy od wielkosci I polityki firmy. ja co roku biorę 5 tygodni wakacji (jednym ciągiem) plus kilka pojedynczych dni w ciągu roku jeśli jest potrzeba i jest ok