Wpis z mikrobloga

Może się mylę ale jak na razie czarna materia i czarna energia to dla mnie tylko hipoteza, sposób szukania na siłę rozwiązania problemu ekspansji wszechświata. Nie jest tu wcale istotne to, że istnieje coś takiego i to działa. Tu coś działa i nikt nie wie dlaczego tak się dzieje więc próbuje się dopasować rzeczywistość do postawionej wcześniej hipotezy. Uważam, że na początek warto by było zrobić bilans oddziaływań i oszacować czy przypadkiem ta "rozpychająca" galaktyki siła nie jest przypadkiem równa łącznej sile grawitacji lub siłom wszystkich oddziaływań (silnych, słabych, grawitacji) chociaż to może być trudne. Gdyby okazało się, że te oddziałujące niejako przeciwnie siły się równoważą mieli byśmy gotową odpowiedź na to z jakimi oddziaływaniami mamy do czynienia w rzeczywistości. Ja myślę, że tak samo jak w każdym równaniu lewa strona musi się równać prawej tak i we wszechświecie bilans oddziaływań (przyciągania i odpychania) cząstek i atomów powinien być równy.

1-1=0

#fizyka #nauka #materia #ekspansja #grawitacja
  • 15
@MelekCFC cała materia i energia powstała "z próżni" czyli tak ma dobrą sprawę z niczego. tego czy wszechświat miał swój początek też nie możemy być pewni... ja uważam, że nie miał bo do tego potrzebny jest czas, a jak wiadomo w świecie kwantów czas nie obowiązuje nawet obecnie. ekspansja to nic innego jak rozrzedzenie materii w próżni na zasadach zbliżonych do dyfuzji, którą możemy zaobserwować też w innych cieczach. może to pewnego
@kissandfly tak. Jeżeli masz na myśli stała kosmologiczna i nie wiesz czemu jej nie było, później była, a teraz znowu czasami jest. Do tego mówisz o bilansie sił, i nie wiesz na czym polega to rozpychanue się swiata, albo przynajmniej opisujesz to jak dzieciak który obejrzał film na yt o czarnych dziurach to mam prawo powiedzieć żebyś się douczyl matematycznych podstaw teorii względności i zastosowań matematyki przy opisywaniu i badaniu czsrncyh dziur
na ten moment jesteśmy pewni trzech rzeczy: nic nie bierze sie z niczego, kosmos miał swój początek i nieustannie sie rozszerza


@MelekCFC: przecież nic z tego nie jest prawdą, bardzo dużo rzeczy bierze się z niczego (z samego faktu istnienia pola), kosmos mógł nie mieć początku (np. teoria wszechświata bez brzegów) i wiemy, że teraz się rozszerza, nie możemy stwierdzić, że to stan permanentny.
@kissandfly: Ciemna materia i energia są *nieznanymi* tworami, na razie czysto "matematycznymi", ale są to najprostsze jeśli chodzi o ich opis twory, które pozwalają na uzupełnienie równań aby pokrywały się z realnymi wynikami eksperymentów. Dodatkowo każde następne badania potwierdzają te właściwości i ich efekty, więc to nie jest jednorazowe dopasowanie się do danych. Tak więc prawie pewne jest, że coś tam jest, mimo że nie wiadomo co.

Wszystkie siły oprócz elektromagnetyzmu
@abraca gdyby grawitacja była najmocniejszą sił na długich dystansach to nie mieli byśmy do czynienia z rozszerzaniem się wszechświata czyli oddalaniem od siebie galaktyk. Fale elektromagnetyczne lecą w kosmos lub okrążają naszą planetę to dzięki nim możliwa jest komunikacja radiowa na Ziemi czy też w kosmosie np. odbieranie danych z sondy kosmicznej czy sztucznego satelity. co się zaś tyczy przyciągania i magnetyzmu to dwa magnesy ustawione przeciwnymi biegunami w swoją stronę będą
@kissandfly: ()

gdyby grawitacja była najmocniejszą sił na długich dystansach


@kissandfly: "kandydata [...] *bez ciemnej energii*". Skoro mamy do czynienia z rozszerzaniem się wszechświata a najsilniejsza siła na dużych dystansach oprócz ciemnej energii, czyli grawitacja, przyciąga, to znaczy że coś musi za to odpowiadać i nazwaliśmy to "ciemna energia". Proste?

Fale elektromagnetyczne lecą w kosmos lub okrążają naszą planetę to dzięki nim możliwa jest komunikacja radiowa
nie wyciągaj wniosków jakbym napisał "tylko te siły przyciągają".

@abraca Fale elektromagnetyczne nie są siłą. Pole elektromagnetyczne składa się z pola elektrycznego i pola magnetycznego takiego jak w przypadku zwykłego magnetyzmu. Przecież eksperyment z magnesami to poziom szkoły podstawowej. Jak mam tłumaczyć Ci kiedy magnesy się przyciągają a kiedy się odpychają to myślę, że dalsza dyskusja nie ma najmniejszego sensu. Nośnikami sił w skali atomowej są gluony i bozony. Za siłę grawitacji