Wpis z mikrobloga

Mireczki jako że w laptopie dv6-6b66ew hp nie przewidziało że zamiast cd-romu można podłączyć dysk mam pewien problem. W biosie nie mogę ustawić kolejności bootowania dysków, mam do wyboru opcję tylko i wyłącznie Boot Disk i inne jakies floppy cdrom, usb key itd czy jakoś tak bez rozróżnienia na dwa różne dyski. Opcja pojawia się tylko jak podczas ładowania kliknę F9 i tam mam do wyboru 2 pozycje o nazwie takiej samej dla dwóch dysków coś w stylu hard disk.

Jakoś by mi to nie przeszkadzało ale chciałem mieć #linux #linuxmint obok #windows10 #windows . Wgrałem na świeżo najpierw windows 10 na partycji utowrzonej na pierwszym dysku ssd. Następnie zainstalowałem minta na drugiej partycji dysku ssd (/) home od linuxa na drugim dysku, swap też na partycji dysku ssd. I teraz jak bootuje mi z automatu to bootuje mi windows 10 i nie mogę wybrać linuxa. Jak ręcznie nacisnę F9 i wybiorę dysk drugi jako bootowalny to wyświetla się grub i mogę wybrać system. Jak jakoś skopiować grub na dysk 1? Albo co zrobić żebym miał do wyboru jaki system sie uruchamia? Nie mogę zmienić kolejności bootwania dysków bo hp jest #!$%@?.

Proszę o rady jak dla debila bo nie znam linuxa wcale.
  • 4
tutaj rozwiązanie:
Włącz Linuksa, otwórz terminal i wpisz:

sudo apt install os-prober

sudo grub-install /dev/sdX

sudo os-prober

sudo update-grub

Zamiast sdX wstaw dysk na którym masz zainstalowany Windows (ale bez numeru partycji). Czyli np. jeśli twój SSD jest podłączony jako pierwszy dysk to wpisz “sudo grub-install /dev/sda” jeśli jako drugi “sudo grub-install /dev/sdb”
jesli uzywasz uefi to mozesz (o ile nie masz biosu #!$%@? przez intel albo hp) zmienic wszystkie opcje bootowania efibootmgrem i nie potrzebujesz wcale nic kombinowac z grubem wtedy a masz pewnosc ze nic sie nie sypnie po updatecie.