Wpis z mikrobloga

Przy okazji wyprawy polskich strażaków do Szwecji zdziwiła mnie skala tej wyprawy - 45 full wypas wozów wysłaliśmy w #!$%@? gdzieś na biegun. To co zostało u nas?! No to sprawdziłem sobie statystyki...i trochę mi szczena opadła. My jesteśmy jakąś światową potęgą strażacką!
Liczba wozów strażackich (engines):
USA - 70 500
Niemcy - 41 200
Japonia - 21 954
...i czwarta Polska - 19 800
potem jakieś podpierdółki typu:
Rosja - 17 100
Austria- 8 825
Francja - 8 533
...a dalej to już skromniutko:
UK - 2900
Włochy - 2300
Węgry - 952
No to powiem Wam, że w "strażarnictwie" to my jesteśmy ustawieni na bogato:) Generalnie prawie 10% światowych zapasów wozów strażacki jest nasze.

I dodatkowo w Chinach jest tylko 130 000 etatowych strażaków i 7 500 000 ochotników, W Polsce mamy 30 000 etatowych i 260 000 ochotników. W Polsce 1 strażak przypada na 133 mieszkańców i jesteśmy gdzieś w górnych 25%, w Izraelu 1 na 3 421, we Włoszech 1 na 1 247.
Czy to się przekłada na bezpieczeństwo? Trudno ocenić po danych statystycznych, zbyt dużą rolę odgrywają rodzaje pożarów. My mamy 1,3 śmierci na 100 000 mieszkańców i jesteśmy gdzieś w połowie stawki. Najgorzej jest w Rosji i Białorusi ok 6 śmierci, potem idą Ukraina, Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia 3-4 zgony. Najlepiej stoją Lichtenstein, Wietnam (345 wozów strażackich...tam pewnie non stop pada więc ich nie potrzebują:) Włochy, Wielka Brytania, Chorwacja, USA - od 0 do 1 zgonu. Także trochę ciężko to ocenić. Tym bardziej, że chyba zadania straży są różne w różnych krajach np.: we Francji pożary to tylko 7% wezwań a 76% to pomoc medyczna. W Polsce medyczne to tylko 3,2%.
W 2015 r na świecie rannych zostało 69 000 strażaków z czego 68 000 w USA... i to jest bardzo dziwna liczba.
#strazpozarna #statystyka #ciekawostki #stahs
Na zdjęciu najbardziej zaawansowany wóz dowodzenia i łączności którym dysponuje Straż Pożarna - 2,3 mln zł. Jego najciekawszą cechą jest podobno to, że potrafi się łączyć ze światem i korzystać ze wszystkiego co sobie wykryje. Nieważne wi-fi, sieci komórkowe, radio, satelity jakieś routery co to ja ich nie rozumiem, siec telefonii kablowej. Nawet jak #!$%@? GPS , komórki, internet to ten drań i tak sobie poradzi...no #!$%@? weźmie i się połączy po kablu od elektrycznego pastucha( ͡° ͜ʖ ͡°)
stahs - Przy okazji wyprawy polskich strażaków do Szwecji zdziwiła mnie skala tej wyp...

źródło: comment_IczQkyvdw6hf4xVVk8k1ln18boG50gFY.jpg

Pobierz
  • 197
  • Odpowiedz
@stahs: ta, połaczy się do wszystkiego. Jak podpinasz się do sieci GSM to musisz przedstawić się idenyfikatorem konkretnym. Jak operator go nie zna, to gónwo zrobisz, co najwyzej zadzwonisz na 112 :D Z wifi tak samo, nie masz hasła do sieci? Gunwo zrobisz, czy jestes januszem, wozem dowodzenia czy nawet batmanem.
  • Odpowiedz
@stahs:
W innych krajach jest różnie z liczebnością ochotników stąd nasze czwarte miejsce. U nas co druga wiocha ma jednostkę OSP, gorzej niestety już ze sprzętem i kwalifikacjami strażaków.
  • Odpowiedz
@komw: Nie wiem, nie znam się przepisałem to co przeczytałem na jakimś onecie. Tak, serio to podejrzewam że potrafi korzystać z DOSTĘPNYCH sieci. Może też tworzyć własna siec na danym terenie, ale nie będę się wymądrzał, bo gówno o tym wiem. Zamiast tego dam zdjęcie najnowocześniejszego wozu na świecie. "czarna pantera" z Modlina:
stahs - @komw: Nie wiem, nie znam się przepisałem to co przeczytałem na jakimś onecie...

źródło: comment_RRv907vYQjiJwfgDWUP14nwWRFOX9J3L.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 147
@komw:

co najwyzej zadzwonisz na 112


Czyli dobrze, dodzwoni się do swoich a oni go połączą gdzie trzeba ( )
  • Odpowiedz
@marian1881: Już kiedyś o tym pisałem. To mit. Wcale nie mamy dużej ilości wypadków samochodowych, mamy jedynie dużą śmiertelność. W Polsce jest ok 40 000 wypadków rocznie, w których ginie niecałe 3000 osób. W Niemczech jest 320 000 wypadków, w których tez ginie 3000 osób...jak to możliwe? Może fakt, że jeździmy najstarszymi samochodami w Europie ma z tym coś wspólnego? Może infrastruktura? Złota godzina? Nie, na pewno winni są pijani kierowcy,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@stahs: w Polsce straż wzywają do przypadków medycznych w około 3,2% przypadków, to moje miasto pewnie zawyża średnia bo co rusz karetki nie ma na stanie i to strażacy jako pierwsi dojeżdżają aby udzielić pomocy medycznej. Np niedawno uratowali kobiete z zapaleniem opon mózgowych.
  • Odpowiedz
czego 68 000 w USA... i to jest bardzo dziwna liczba


@stahs: Kiedyś czytałem, że to w dużej mierze może być wynik kompleksów jakie mają amerykańscy strażacy. Widzą siebie jako bohaterów, którzy mają ratować innych nie patrząc na swoje życie albo bezpieczeństwo. A to prowadzi do ignorowania procedur i co za tym idzie, niepotrzebych strat.
  • Odpowiedz
@stahs

Wietnam (345 wozów strażackich...tam pewnie non stop pada więc ich nie potrzebują:)


To, że w takim Wietnamie lub gdziekolwiek indziej może dużo padać, nie znaczy, że strażacy są tam zbędni. Wręcz przeciwnie. Nazwą nadal sugerują walkę z pożarami i jest to podstawowy cel istnienia tego zawodu, ale prawda jest taka, że aktualnie straż jeździ do pożarów, powodzi, wypadków, zawaleń się budynków i całej masy zdarzeń, gdzie trzeba ratować życie. ;)
  • Odpowiedz
@stahs weź pod uwagę, że w krajach zachodnich i w USA zespoły ratownictwa medycznego podlegają pod ich zawodowe jednostki straży pożarnej. U nas PSP pomocy medycznej udziela tylko w wyjątkowej sytuacji zatrzymania krążenia gdy nie ma dostępnego ZRM. Polscy strażacy są faktycznie jednymi z najlepiej wyszkolonych i najlepiej wyposażonych formacji na całym świecie, wiele krajów korzysta z naszych zawodowców jako szkoleniowców. Jedynie OSP mocno odbiega od zachodnich, tam jest to dużo lepiej
  • Odpowiedz
@stahs: Statystyki w tym przypadku są lekko niedopowiedziane. W naszym kraju straż pożarna jako jednostka ma dużo szerszy zakres obowiązków i możliwości, niż w wielu wymienionych krajach. Często możliwości ratownicze są te same, jednak konkretny wóz w przypadku drogowego incydentu nie należy jak u nas do straży, a do policji. Stąd też statystyki mogą być nieco mylące. W Polsce przy wypadku potrafią przyjechać 2 radiowozy, jedna karetka i 8 wozów strażackich.
  • Odpowiedz