Wpis z mikrobloga

Ostatnio brałam ślub i z kopert uzbierała się jakaś tam większa sumka. Pieniądze te mąż wpłacił na swoje konto.
Koleżanka powiedziała mi wczoraj, że #!$%@? bo jakby te pieniądze wpłacili nam rodzice na konto, to moglibyśmy zgłosić darowizne w skarbówce, a tak to mogą nam siąść na konto i #!$%@?ć podatek.
Wszystko fajnie, tylko że ta kwota była uzbierana z małych darowizn od rożnych ludzi, i kazda z tych darowizn była poniżej limitu podatkowego, więc w teorii nie musimy się niczego obawiać. A jednak słyszy się, że fiskus siada nowozencom na konta, bo ci nie mogą udowodnić skąd mają hajs. i teraz co, powinnam z listą chodzić po gościach i brać od nich deklaracje, że w kopercie dali tyle i tyle hajsu i uzbierala się suma, a nie ze od jednej osoby?

Może ktoś z Was się orientuje bardziej?

#wesele #slub #prawo #podatki
  • 14
@rudelusterko: tak, może siąść skarbówka. Czy to robi faktycznie, nie wiem.

Z tą darowizną od rodziców też nie jest takie oczywiste, bo rodzice przy ewentualnej kontroli również musieliby wykazać skąd mieli taką kwotę.
@rudelusterko: Aż mi się przypomniało, gdy podczas jazdy samochodem, w transmisji radiowej gościem był naczelnik jakiegoś Urzędu Skarbowego i mówił, że darowiznę najlepiej przelać małżonkom na konto i podpisać, że to darowizna weselna(!) a jeśli jednak dajemy w kopercie, to do koperty dodać własne oświadczenie dla skarbówki, że nowożeńcom daruje się tyle i tyle xDDDDD
Glorious uszczelnianie systemu podatkowego ( ͡º ͜ʖ͡º)
Zastanów się lepiej, w
@rudelusterko: robiliśmy z żona tak samo tzn wpłaciliśmy wszystko na konto i nie było problemu. Ale jeśli dalej Cię to martwi to zbierz od rodziny darowizny na papierze i zgłosić do US, z tego co pamietam to sami rodzice mogą wam dać niecałe 10k bez płacenia podatku
@rudelusterko: a moze jestescie w stanie udowodnic skad te pieniadze poszly? W sensie jesli za wiele rzeczy placicie gotowka i miesiecznie w ten sposob wydajecie na przyklad 1000zl to mozecie zawsze powiedziec ze co miesiac odkladaliscie 1000zl do skarpety. Nikt wam przeciez nie udowodni ze te pieniadze wydaliscie na jedzenie.

Ja dla przykladu miesiecznie gotowka wydaje ponad 1000zl. Oznacza to ze jestem w stanie udowodnic okolo 1000zl przychodu na kazdy miesiac
@macivs1 w ustawie jest napisane, że przekazanie pieniędzy musi być przelewem, przekazem pocztowym albo do banku. A my żeśmy #!$%@? i mąż wpłacił gotówkę sam na swoje konto. Gdyby jego mama wpłaciła na jego konto to ok, ale jak zrobilosmy to sami to już pozamianane, nie można tego zwolnić od podatku wg ustawy
@rudelusterko: Ja wpłaciłem normalnie we wpłatomacie jakieś 3 lata temu i ani mi do głowy nie przyszło, żeby robić to przelewem. Nikt się do niczego nie dowali.

Jak będziesz miała problem to poczytaj o wekslu i omijaniu PCC od "pożyczek". Kto powiedział, że to ma być darowizna.

Albo tak jak pisałaś... zrobisz listę ile od której osoby dostałaś.