Wpis z mikrobloga

#telekomunikacja #radiokomunikacja #kiciochpyta #krotkofalarstwo #technologia
czołem Mirki i Mirabelki. potrzebowałbym na jakiś tydzień wynająć niedużym kosztem 10-20 tzw. krótkofalówek. robiłem wstępne rozeznanie, jednak nie wiem, którym firmom serio mogę zaufać w tym temacie. inna też sprawa, że jak patrzę na ceny wynajmu to okazuje się, że w cenie wynajmu fajniejszych urządzeń mógłbym kupić podobną ilość takich nieco słabszej jakości, ale raczej wystarczających do nieprofesjonalnego, okazyjnego użytku.
potrzebuję pomocy - doradźcie proszę, gdzie wypożyczyć, żeby miało to sens, lub ewentualnie na jakie niedrogie modele zwrócić uwagę?
całość miała by być używana na dystansach poniżej 10 kilometrów w terenie w miarę otwartym. mam na myśli, że okazjonalnie zjawi się jakieś wzniesienie czy jakieś zbiorowisko drzew. z góry dzięki za wszelką pomoc
  • 7
@slvk: 10km dla PMR to sporo, różnie może być, a w zasadzie tylko PMR możesz legalnie używać bez kwitów. Z tego co widzę, to wynajęcie dobrej klasy urządzenia PMR kosztuje 15-20zł netto za dobę, czyli po tygodniu wychodzi tyle, po ile Baofengi chodzą na aliexpress, tylko do tego trzeba by jeszcze pozwolenia na częstotliwość wykupić. Ciężki temat.
@slvk: jest od diabła czynników, które mogą wszystko popsuć. PMR jest pewny tam, gdzie radia się "widzą", nie wiem na przykład rozmowa między operatorem dźwigu a człowiekiem który siedzi w kontenerze 100m od podstawy dźwigu. 5km to nadal daleko. Najrozsądniej byłoby, żeby każdy kupił sobie Baofenga UV-5r i pozwolenie na dwie częstotliwości. Z Bao wychodzi sporo więcej mocy niż z urządzeń PMR, więc łatwiej o stabilną łączność. Myślę, że przy pomocy
a jeśli ograniczyć się do 5 km ?


@slvk: PMR można złapać nawet więcej niż 10 km pod warunkiem, że anteny się "widzą". Na szczycie pewnej beskidzkiej górki złapałem łaczność na ok. 30km Motorolą T50. No i fajnie, ale jak z tej samej górki z różowym wracaliśmy różnymi ścieżynkami, to łączności żadnej nie złapaliśmy, chociaż byliśmy od siebie nie dalej niż 1000m.

PMR to świetne narzędzia na krótkie dystanse, na imprezy
@slvk: Też polecam Baofengi + pozwolenia z firmy HamRadioShop albo (ewentualnie i) Avanti.
Takie pozwolenie to dodatkowe 20zł a masz spokój legalnej pracy.
Możesz kupić oba wtedy masz do dyspozycji 4 kanały.

Nie wiem jak te radia mają być użytkowane ale jeśli w samochodach to zdecydowanie baofengi. Do nich można podłączyć zewnętrzne anteny a samochód bardzo tłumi sygnał.

W maksymalnej opcji można dokupić przemiennik złożony z 2 radii i sterownika.
Taki