Wpis z mikrobloga

Dlaczego, kiedy zerkamy na zegarek, pierwsza sekunda wydaje się trwać dłużej od kolejnych?

Dzieje się tak, ponieważ mózg “zamraża” nam zmysł widzenia, kiedy nasze oczy przeskakują z jednego obiektu na drugi (czyli wykonują tzw. ruchy sakkadowe). Innymi słowy, zamiast pokazywać nam zamazany obraz z przeskoku, mózg wypełnia czas przeskoku obrazem pierwszej zaobserwowanej sekundy, powodując, że wydaje się dłuższa.

Zjawisko to nosi nazwę chronostazy, same ruchy sakkadowe i związana z nimi chwilowa ślepota są zaś podstawą nowej technologii VR przedstawionej na tegorocznej konferencji SIGGRAPH, dzięki której chodząc po własnym pokoju można odnieść wrażenie nieskończonego spaceru w wirtualnej przestrzeni (http://blog.siggraph.org/2018/05/challenge-accepted-infinite-walking-in-vr.html/ - w skrócie: nasze oczy wykonują przeskoki tak często i trwa to na tyle długo, że w tym czasie można podmienić wirtualny obraz, obracając kąt widzenia. Powoduje to, że chcąc pójść w tym samym kierunku, będziemy mimowolnie skręcać, co ostatecznie daje wrażenie nieograniczonej przestrzeni).

Wpis zainspirowany przez: https://www.reddit.com/r/explainlikeimfive/comments/8ozyln/eli5_when_glancing_at_a_clock_why_does_the_first/

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu