Wpis z mikrobloga

Jeśli zastanawiacie się czy można połączyć śmierć Alfie Evansa z wszczepieniem wyhodowanego mikro mózgu do ciała myszy, utrzymanie przy życiu przez 36h mózgu świni i muzykę Myslovitz, to zapraszam do lektury

Tygodnik TVP: Wskrzesili odcięty od ciała mózg. Mózg Alfiego nie miał na to szansy

To nie będzie historia o wybitnej powieści Johna Steinbecka „Myszy i ludzie”. Ani o piosence Myslovitz o tym samym tytule, chociaż jej refren byłby niezłym leadem: „W każdą noc, w każdy dzień, wielki ból i przerażenie…”

Otóż dokładnie w tą samą noc, gdy sąd decydował o być i nie być małego Alfiego z Wielkiej Brytanii, gdyż mózg chłopca – jak twierdzili lekarze – był niefunkcjonalny, a podróż do włoskiej kliniki chętnej ratować mu życie była groźna dla zdrowia, naukowcy z Kalifornii opublikowali na łamach prestiżowego „Nature biotechnology” wieść, iż potrafią wyhodować ludzki mikromózg. I nie tylko – by zapewnić mu wspaniałe warunki rozwoju, mogą go wszczepić myszy. A w dniu, gdy maleńki Brytyjczyk opuścił ten jedyny znany nam świat, badacze z Yale obwieścili, że zdołali utrzymać przy życiu przez 36 godzin mózg świni odłączony wcześniej od ciała zwierzęcia. Wielki i – jak zapewniają badacze – w przyszłości płodny w medyczne skutki postęp w neurobiologii.

Bo myszy to najpopularniejszy w medycynie model do badań związanych z właściwie wszystkimi chorobami, a świnia to już całkiem jak człowiek. Wielkość narządów ta sama, wszystkożerność… nawet ewolucyjnie jesteśmy z nią znacznie bliżej niż z gryzoniami. No i nie wzbudza kontrowersji bioetycznych – jakkolwiek niewiele to dziś oznacza.


Całość w linku: https://tygodnik.tvp.pl/37112420/wskrzesili-odciety-od-ciala-mozg-mozg-alfiego-nie-mial-na-to-szansy

#neuropa #4konserwy #tysiacurojenniezaleznychmediow #nauka #alfieevans #muzyka #rakcontent #ciekawostki
saakaszi - Jeśli zastanawiacie się czy można połączyć śmierć Alfie Evansa z wszczepie...

źródło: comment_XNoc8EzCdYQ1KBU5wBrxNdRKe2Amkf8H.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@saakaszi: Z tego co widzę, autorka ma konto na wykopu - wstawiała cusie z tygodnik.tvp.pl, więc raczej na 80% to ona.

Pani @magdalena-kawalec-segond: - czy mogę prosić o info co skłoniło panią do #!$%@? sprawy Alfiego do tego artykułu? Bo, widzi pani - kminię od 5 minut i ni #!$%@? nie jestem w stanie tego zrozumieć.

Zwłaszcza tego:

a podróż do włoskiej kliniki chętnej ratować mu życie


O jakim to
  • Odpowiedz
co skłoniło panią do #!$%@? sprawy Alfiego do tego artykułu?


@mnik1: Odpowiedź może być tylko jedna: chęć przypodobania się władzom partyjnym. Pewnie zwietrzona została szansa na ciepły stołek i trzeba popisywać się jakimiś bzdurami.
  • Odpowiedz
@mnik1: 1. Klinika we Włoszech chciała leczyć Alfiego już od roku - także leczyć, a nie podtrzymywać. Nie wyrażono na to zgody. 2. Dokładnie w tym czasie, gdy mocno i osobiście przeżywałam sprawę Alfiego )(sama mam małe dziecko), te dwa newsy zeszły - zwłaszcza poruszyły mnie ich etyczne konotacje. Zresztą jechania tymi eksperymentami po bandzie nie ukrywają ich autorzy. 3. Jestem fanem "Myszy i ludzi" i Myslovitz też - taki tytuł
  • Odpowiedz