Wpis z mikrobloga

@Ig0rsky: nie masz ustawionej za małej przysłony? Jak za mało światła wpada do soczewki to potrzebuje ona więcej czasu na zrobienie wyraźnego zdjęcia, stąd prędkość migawki spada i nie da się ustawić wyższej. Przynajmniej tak strzelam.
@Iskaryota: no na manualu. Manual też blokuje konfiguracje niemożliwe do wykonania, zmień ilość światła to zobaczysz czy to to. Albo jest jeszcze opcja, jeśli pamiętam dobrze, że gdzieś tam się w ustawieniach blokuje przesłonie, żeby się nie zmieniała - może kliknąłeś gdzieś przez przypadek.
@Bellie: jakby na manualu blokowało przesłonę czy czas migawki by ustawić odpowiednią ekspozycję to nie dałoby się zrobić zdjęć gwiazd xD. Nie ma raczej czegoś takiego w trybie M, mogę sobie teraz wystrzelić prosto w słońce 30s strzał na pełnej dziurze, po prostu wyjdzie z tego biały szum.
@Iskaryota: dawno nie korzystałam z aparatu, ale pamiętam, że coś podobnego mi się stało kiedyś i właśnie było to kwestią tego, że aparat nie ogarniał takiej konfiguracji, trzeba było otworzyć przesłonę. Przy fotografii gwiazd czas naświetlania jest tak długi, że to nie ma znaczenia, może tu masz za krótki czas, albo za mało światła. Zmień coś i sprawdź.
@Ig0rsky a zobacz czy w menu nie ma opcji blokady przed przypadkową zmianą czasu ekspozycji? D300s to dosyć wysoki model, więc możliwe że o ile jest taka opcja to po prostu w menu zablokowałes. Ja u siebie czasem korzystam z blokady zmiany wartości przysłony, działa to analogicznie - ustawisz np. f/8 i nie da się zmienić dopóki nie odblokujesz w menu.