Wpis z mikrobloga

@Bellamirka: Mirki, helpnijcie Mirabelce. Pytanie do ludzi od #freelance #praca #grafika i może #prawo lub #ksiegowosc ?

Znowu mam zagwozdkę z gatunku prawnych. Wiem, że są google ale coś mi dzisiaj nie idzie szukanie odpowiedzi.
Mamy taki typowy freelancerski case - wykonuję np. projekt logo i chciałabym zawrzeć umowę ZDALNIE - jak tego dokonać? Słyszałam, że umowę o dzieło można normalnie zawrzeć mailowo a nawet ustnie - ale jak to potem rozliczać? I drugi problem jest taki, że podobno nie można w ten sposób przekazać praw autorskich - czy to prawda? Jeśli nie tak, to jak to robią osoby wykonujące zlecenia dla zagranicznych klientów?
Ktoś się zna i wypowie się? Dopiero raczkuję w tym temacie ( ͡° ʖ̯ ͡°).
  • 12
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bellamirka: taka umowę można spokojnie nawiązać poprzez korespondencję email. Oczywiście musisz mieć taką umowę przetłumaczoną na język polski ponieważ urząd skarbowy podczas ewentualnej kontroli zażąda takiej wersji językowej.
  • Odpowiedz
@qmork: heja a umowa z docusign jest prawnie wiarzaca? Podpisalem taka umowe w przyszlej firmie. Zostalo mi jeszcze 3 tyg wypo i czasem mam schizy ze to jakis walek. Ale z drugiej strony nie chce robic z siebie debila i dzwonic do firmy.
  • Odpowiedz
@Strzalka: myślę, że tak bo docusign gwarantuje unikatowość podpisu elektronicznego, co zdaje się wystarcza w świetle naszego prawa do uznania umowy za wiążąca. Z tego co wiem, to całkiem spore umowy między firmami są podpisywane z użyciem tej platformy więc jako samego narzędzia raczej nie ma się czego bać.

Ps. Jeśli podpisujesz umowę b2b w języku innym niż polski to zapytaj księgowej czy jej zdaniem powinieneś od razu zadbać o tłumaczenie
  • Odpowiedz