Wpis z mikrobloga

@Nathaniel86: Teneryfa, 28°16'51.1"N 16°46'04.4"W - jedno z najlepszych miejsc na wyspie do oglądania zachodów słońca.

@Czavel: Matryca nie zużywa się od robienia zdjęć. Miałem kiedyś ASI174MM, którą do czasu odsprzedaży doszedłem do ponad 4 milionów ekspozycji, a drugi właściciel korzysta z niej do dzisiaj. Inaczej sprawa wygląda z mechaniką, ale jeśli przyjmiemy, że żywotność migawki w dobrej lustrzance to 300 tysięcy cykli przy koszcie wymiany rzędu
@namrab: Zawsze można używać elektronicznej migawki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciekawostka - licznik zdjęć nie uwzględnia zdjęć zrobionych elektroniczną migawką. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Czavel: Słońce było zbyt nisko aby wpłynęło niekorzystnie na matrycę. O wiele groźniejszy jest mały laser niż słońce.
Dla mnie to jest zwykle zalamanie swiatla jak w szklance z woda. Linia idzie prosto przez caly czas(powietrze), az dochodzi do niemal zetkniecia z powierzchnia wody, kiedy to zachodzi zalamanie promieni. Tuz przy powierzchni oceanu znajduje sie wiecej czastek wody niz np 100 m wyzej, wiec mamy doczynienia z innym osrodkiem, przez ktore przechodzi swiatlo (zalamanie). Im blizej, tym wiecej, gestosc czasteczek wody zaczyna przyrastac w tempie geometrycznym, stad wieksze zalamanie. Podejrzewam