Wpis z mikrobloga

Chciałbym coś zrobić z domyślnym shellem systemowym. Co polecacie i dlaczego zsh? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ma ktoś może jakiś pokaźny dokument lub wideo dobrze opisujące co i jak? Oraz jak to zrobić dobrze? Bo podejrzewam, że domyślna podmiana basha w /etc/passwd może nie być najlepszym pomysłem.

Najbardziej podobał mi się zsh bezpośrednio z instalatora archa ale nie umiałem/nie wiedziałem jak go ustawić tak samo jak domyślnie jest w ichniejszym instalatorze.

Druga sprawa, pomijając bajery graficzne byłby ktoś w stanie podrzucić jakimś źródłem do realnych różnic na korzyść innego shella nad bashem?

#linux #archlinux #debian
  • 24
@sell_your_soul: ale właśnie czemu, możesz coś więcej napisać od siebie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Problem mam taki, że obecnie jest za dużo rozwiązań dla zsh i nie chce mi się przechodzić takiej samej drogi jak kiedyś przechodziłem z dystrybucjami.
@sell_your_soul: Aha i jeszcze jeden problem. Wiem, że istnieje masa fajnie wyglądających nakładek na basha czy zsh tylko, że najczęsciej są napisane w jakimś zewnętrznym interpreterze np pythona i rozwiązania te można przyrównać do naprawy czegoś za pomocą taśmy klejącej. Najczęsciej wolno to działa i potrafi nawet zamulić.

@superolcc: Korzystałem i spoko, ale konfiguracja shella przez przeglądarkę mnie trochę odrzuciła.

@CamelCase: Nie w tym problem. Domyślam się, że w
Bo podejrzewam, że domyślna podmiana basha w /etc/passwd może nie być najlepszym pomysłem.


@Kryspin013: ja tak zrobiłem, działa.

Druga sprawa, pomijając bajery graficzne byłby ktoś w stanie podrzucić jakimś źródłem do realnych różnic na korzyść innego shella nad bashem?


@Kryspin013: cieżko powiedzieć. Zgaduję, że większość instaluje zsh, bo jest wygodniejszy + duża kompatybliność z bashem: fish np. ma własną składnię, której trzeba się nauczyć.
@Saly: Właśnie korzystałem z fisha przez jakiś miesiąc kiedyś. W sumie chciałbym móc mieć możliwość ustawienia zsh tak jak fisha, żeby mieć zalety zsh i fisha (głownie bajery "graficzne") jednocześnie.

@sell_your_soul: W zasadzie, to w sumie robisz dokładnie to co internet, dajesz mi więcej wątpliwości co do zmiany shella.

Antibody to już 500x nakładka na zsh, którą ktoś w internecie poleca. Jest trochę jak z frameworkami do js'a. Pierdyliard frameworków,
@Gronekmaster:

openzsh z motywem agnoster/powerlevel9k


No własnie o tym pisałem. Kolejna nakładka na zsh xD

Z pewnością w końcu, którąś sprawdzę ale dlaczego jest ich ich #!$%@??

aha i powerlevel to dla mnie też tylko zbędny bajer.
Przedtem korzystałem z ZSH+oh-my-zsh ale to kombo na netbooku było IMO dosyć wolne stąd prezto które posiada większość tego co oh-my-zsh przy czym jest napisane tak by było szybsze od pierwowzoru.