Wpis z mikrobloga

Opowiem wam historyjkę o tym jak brak pędzla doprowadził do wynalezienia najdoskonalszego wzoru wojskowego kamuflażu...w którego skuteczność prawie nikt nie wierzy.
Na zdjęciu jest pierwszy na świecie pojazd pomalowany w tzw "digital camo", a właściwie w "texture match" - bo tak nazwał ten wzór jego wynalazca Timothy O'Neill. W 1976 r osobiście i "od ręki" pomalował ten transporter używając wałka do malowania. Zrobił to by przekonać wojskowych, że kwadraty, które nie występuj powszechnie w przyrodzie, są jednak dobrym sposobem na maskowanie. Nie do końca mu się udało.

Większości osób jak widzi tego typu wzór maskowania, kojarzy to z komputerami, technologiami cyfrowymi...no generalnie musi być to coś bardzo "digital". W rzeczywistości z technologią cyfrową nie ma to nic wspólnego. Wzór powstał przez przypadek. O`Neill pracując nad nowymi wzorami maskowania malował deski w różnokolorowe plamy, zawoził gdzieś do lasu czy inną dzicz i tam sprawdzał jak się sprawdza wzór w terenie. Pewnego razu chciał wypróbować kilka połączeń kolorów, ale okazało się, że zgubił gdzieś pędzel. Jedyne co miał to wałek do malowania. Ok, chciał tylko sprawdzić czy kolory pasują, więc pomalował deski wałkiem malując na nich właśnie różnej wielkości i kolorów kwadraty. No bo wałkiem trudno się maluje nieregularne plamy. Kiedy postawi dechy w lesie i zaczął zaczął oglądać raz z bliska raz z daleka to, jak sam opowiada przez półgodziny powtarzał w kółko "holy crap"...co tak naprawdę odkrył?

Ano Świętego Grala wszystkich speców od projektowania wzorów kamuflażu. Sposób na to by wzór maskował skutecznie zarówno z bliska jak i z daleka. Problem z wzorem maskowania jest taki, że duże plamy są skuteczne z dużej odległości a małe z małej. Jak pokryjesz pojazd czy mundur małym wzorem i spojrzysz z daleka to twój mózg nie będzie się #!$%@? w rozpoznawanie tych drobiazgów tylko zmiesza wszystkie plamy razem i diabli wzięli całe maskowanie. Widzimy jeden kolor do tego często wyróżniający się od tła. To ma nawet fachową nazwę "problem 100 yardów". Natomiast kwadraty o odpowiednim układzie i wielkości są postrzegane przez mózg inaczej. Z bliska pojedyncze małe są interpretowane jak liście itp a z daleka "łączą" się w większe ale ponieważ to kwadraty to mózg nadal je wyróżnia bo nie są typowe dla otoczenia...taki bug ewolucyjny.

Dlaczego więc tzw "Digital Camo" nie opanowało wszystkich armii na świecie. Sam twórca mówi, że powodem jest psychologia całe lata trwało przekonywanie ludzi, że kwadraty maskują, ale większość i tak w to nie wierzy. Nawet jak uda się to gdzieś wprowadzić to za chwile jest wycofywane bo pojawia się jakiś ważniak, który to wyśmiewa. Jak widać sposób w jaki działa ludzki mózg jest jednocześnie największym sprzymierzeńcem i wrogiem tego wynalazku.

Wzory podobne do "texture match" były i są stosowane ale przyjmują się z dużą trudnością. Amerykanie malowali tak swoje pojazdy w Europie pod koniec lat 70. Chińczycy stosują teraz. Wzory CADPAT i MARPAT również wywodzą się z tego pomysłu.
#militaria #ciekawostki #historiajednejfotografii #stahs
stahs - Opowiem wam historyjkę o tym jak brak pędzla doprowadził do wynalezienia najd...

źródło: comment_c049MRWJuduOt2trVTlYHGYiFO1ggEgP.jpg

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
Polska wersja


@stahs: Nie do końca. Czołg polskiej produkcji, może w Polsce malowany, ale - jak zresztą widać na obrazku - w służbie Malezji i malezyjskim kamuflażu.
  • Odpowiedz
Obrazek, który pomoże zrozumieć moje nieudolne próby wyjaśnienia o co chodzi:)


@stahs: To zdjęcie daje do myślenia. Faktycznie wygląda na zajebisty sposób maskowania =)
  • Odpowiedz