Wpis z mikrobloga

Ludzkość doradź.
Moja sytuacja wygląda następująco. W tym roku będę kończył studia Zarządzanie i Inżynieria Produkcji AGH. Mam pewne plany na siebie dotyczące programów 3D (Catia, Solidworks itd). Bardzo mi się podoba praca z nimi. Od 2 roku studiów hobbystycznie uczyłem się w Autodesk Inventor, potem udało mi się załatwić Solidworksa (licencja) i przez to zdobyłem certyfikat CSWA. Teraz będę zdawał CSWP. Planuję zacząć robić coś w Catii, udało mi się załatwić program. Uczę się samemu głównie youtube, blogi itp. Ostatnio kupiłem kursy z Catii na udemy, żeby ogarnąć sobie podstawowe rzeczy gdzie są itp. Po studiach chciałbym iść w branżę motoryzacyjną i zacząć coś robić na poważnie ale zdaję sobie sprawę, że po ZiIP raczej średni mam start jeśli chodzi o konstruktora.
Modelowanie bryłowe jest ok, gorzej z powierzchniowym.
Po za tym nie wiem nic o GD&T, metoda MES (wytrzymki), miałem na studiach mechanikę i wytrzy materiałów ale mam wrażenie, że to za mało XD
I moje pytanie: Jak mogę zwiększyć swoje szanse na staż w takiej firmie? Mam trochę wolnego czasu i zastanawiam się jak go dobrze wykorzystać, w jaki sposób mogę poszerzyć swoje umiejętności?
#studia #studbaza #cad #catia #solidworks
  • 8
@Nhon: znajdz dobry staż lub praktykę - u mnie w firmie co roku są organizowane płatne staże ktore uczą praktycznie od zera obsługi Catii, Inventora, NX czy SolidWorks
ew zapraszam do Wrocławia na staz :)
Moja rada jako kontrukora >2lata ?
NIE UCZ SIE WSZYSTKIEGO bo tym sposobem nic sie nie nauczysz. GD&T to podstawa - MES to wyższa szkoła jazdy i zostaw to sobie jak już będziesz miał doświadczenie w
@Nhon: W Krakowie będzie ciężko. Wielu studentów kończy mechanikę, więc mając do wyboru kogoś po mechanice, gdzie sporo osób w trakcie studiów pracowało w zawodzie lub wykonywało ciekawe projekty, a kogoś po ZiIP to wybierze tego pierwszego.
Te certyfikaty i tak niewiele Ci dadzą, bo później wszystko się weryfikuje ale lepsze to niż nic. Zresztą CAD to tylko narzędzie. Na konstruktora trzeba o wiele więcej.
Ja bym na Twoim miejscu celował
@Fizyk_kwantowy: Do tej pory udało mi się zrobić około 300 komponentów w Solid. Nie myślę w ten sposób, że "zrobię sobie certyfikat i to mi wystarczy" tylko non stop próbuję się dokształcać. Mam chwilę wolnego czasu, siadam i robię. Wydaje mi się, że trzeba non stop siedzieć w tym bo inaczej wyjdziesz z wprawy, pozapominasz parę rzeczy. Certyfikaty robię tylko dlatego żeby mieć jakieś papierowe doświadczenie. Zauważam, że w internecie nie
@Nhon: Tylko pytanie jakich komponentów? Czy było to tylko przerysowywanie jakichś rzeczywistych obiektów do programu albo na podstawie rysunków 2D tworzenie 3D, czy sam opracowywałeś wraz z obliczeniami jakieś elementy, urządzenia, maszyny? Samo rysowanie w Solidzie nic nie da, bo co jak przyjdzie dobrać spawy i kształtowniki do jakiejś ramy, dobrać łożyska albo policzyć zmęczeniowo jakiś wał. Do tego trzeba w miarę znać się na obróbce ubytkowej, przeróbce plastycznej, żeby projektowane
@Nhon: Uczenie się Catii z YT to marnowanie czasu - tworzenie modeli w firmach to zupełnie inna bajka, szczególnie w GSD. Układ drzewka, nazewnictwo, sposob wykonania danej powierzchni, kolory i warstwy, to wszystko jest istotne i z YT się tego nie dowiesz - właściwie to nigdzie w necie nie znalazłem wytycznych producentów automotive. Wszystkie firmy się z tym kryją i na dobrą sprawę jak nie popracujesz to nie będziesz wiedział że
@Fizyk_kwantowy: W miarę jak uda mi się znaleźć jakiś rysunek 2D to próbuję coś zrobić. Staż będzie najlepsza opcja, tylko, że zacząłbym już wcześniej ale problemem jest u mnie dojazd. Dojeżdżam na uczelnie a przez to tracę na mobilności. Od 2 roku studiów obserwuję firmy, do których mógłbym wbić na staż, pytam na targach ludzi i w miarę próbuję się czegoś dowiedzieć. I tutaj pojawia się właśnie moje pytanie, w jaki
@Nhon: Przede wszystkim się nie cykaj i składaj papiery żeby się gdzieś załapać na staż praktykę lub pochodne. Profil Linkedin plus goldenline. Polecam książkę w sieci korzyści dla zbudowania ciekawego profilu. Noi zadaj sobie pytanie czy chcesz być etatowcem lub korposzczurem. Nie sztuka siedzieć 8h i bawić się w kreślarza.