Wpis z mikrobloga

Testowałem kilka portali do trzymania zdjęć i udzielania się w grupach fotograficznych. Nie oszukujmy się, jako totalny amator, który wrzuca zdjęcia ptaków raz na jakiś czas. Media typowo społecznościowe typu: Instagram, Twitter, Tumblr odrzuciłem.

Na Flickr miałem konto od dłuższego czasu, z rzeczy jakie rzuciły mi się w oczy mała aktywność tak zwanych lajków pod zdjęciami zaraz po wrzuceniu - Testowe zdjęcie dostało 1 lajka.
Brak możliwości sprzedania zdjęć przez ich portal.
Na plus zdecydowanie grupy dyskusyjne i możliwości, gdzie ludzie faktycznie szukają i oferują pomoc - zarówno techniczną jak poza tematem.

500px urzekł mnie prostotą interface i ogólnym designem. Każde wrzucone zdjęcie jest ciepło przyjęte. Testowe zdjęcie, dostało ~30 lajków. Podczas pierwszych dni na tym portalu i po wrzuceniu ok 10 zdjęć, zaczęło mnie śledzić ok 10 użytkowników. Super!
Grupy są umarłe, znaczy się te w których uczęszczałem, tematy wiszą zazwyczaj bez odpowiedzi.
Ten aspekt można jakoś przeżyć. Myślałem, że zasięgi jakie oferuje ten portal znacznie są ważniejsze niż grupy.
Sytuacja zmieniła się po około miesiącu aktywności tam. Okazuje się, że 9 na 10 osób które mnie śledziło, przestało mnie śledzić, często anulowali to kilka godzin po zaczęciu śledzenia. Zrobiłem test, i odwzajemniłem kilka kolejnych śledzeń, i te zostały. Dostałem kilka komentarzy typu "Świetne zdjęcia, zapraszam do siebie". Długoterminowe wrażenie jest takie, że to kółko wzajemnej adoracji, gdzie sub4sub to standardowa technika lizania się po jajkach.
Jeszcze została możliwość sprzedania zdjęć - Poza pupilami portalu profesjonalni fotograficy sprzedają na własnych stronach. Oczywiście to nie jest regułą, bo jeden znajomy specjalizujący się w plenerach zarobił ponad 2k$ na zdjęciach, ale nie wiem czy to tyczy się też osób które mają małą społeczność. Oczywiście jako amator, lepiej jest skupić się na przyjemności z robienia zdjęć i udzielania się w grupach, niż na sprzedaży.

W tym kontekście, jeden lajk na Flickr cieszy nieco bardziej.

Ktoś ma podobne odczucia? Ktoś ma jakieś alternatywy z których jest zadowolony?

#500px #flickr #fotografia
  • 1
@trzeci: hej mam bardzo podobne odczucia do Ciebie. Dlugo byłem na Flickr, ale złamało mnie jedno - Flickr pogarsza jakość zdjęć jakie uploadujeny na serwer (mówię o zdjęciach które wyświetlają się pomniejszone w galerii) z 500px tego problemu nie ma. Natomiast Flickr umożliwia kopiowanie BB tagow na różne fora internetowe. Owszem lajk na Flickr znaczy więcej niż 50 lajków na 500px. Grup dyskusyjnych nie czytam (może powinienem w końcu straszny powniczak