Wpis z mikrobloga

Pytanie odnośnie rozliczenia BTC.

W zeszłym roku wykazałem w PIT stratę z tytułu zakupu praw autorskich (BTC) w wysokości 3700 PLN.
W tym roku przychód z BTC to 2000 zł, a zakup 1000zł.
Mam więc 1000 zł dochodu z tytuły zbycia praw autorskich.
Jak odliczyć stratę z rok ubiegłego celem zmniejszenia w/w dochodu? Jakie rubryki w pit 36? Sam mam sobie to odjąć czy gdzieś muszę to wpisać ze to jest strata.
P.S korzystam z programu e-PITy 2017

#bitcoin #pit #podatki #urzadskarbowy
  • 14
@Tomek1902: tak sory, rozliczyłem w zeszłym roku tzn. za rok 2016. W 2016 roku tylko kupiłem BTC, nic nie sprzedałem.
Wówczas nie miałem żadnego przychodu z tego tytułu, wiec wpisałem w rubryce koszt 3700 zł. Byłem pytałem o to w US wiec kazali wpisac jako prawa autorskie.
Teraz w 2017 roku kupiłem BTC za 1000 zł i sprzedałem za 2000 zł.
@michalmichna: kurcze, nie chce Cię wprowadzać w błąd, bo dawno nie aktualizowałem wydawanych interpretacji odnoście kryptowalut, ale w moim przekonaniu sam zakup BTC nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, a koszt ten ujmowany jest w deklaracji podatkowej w chwili sprzedaży (tj. na przykład sprzedałeś w 2017 roku 10 BTC po cenie 1000 zł, które kupiłeś w 2016 roku po 500 zł, to wykazujesz przychodu w 2017 roku 10 000 zł, a kosztu
@Tomek1902: wszystkie źródła które sprawdzałem włącznie z interpretacjami, mówiły o rozliczeniu kupna/sprzedaży jedynie w roku którym ona faktyczne nastąpiła. Wszyscy zgodnie przyznawali ze sam zakup w danym roku również trzeba wykazać w formie straty.
Pytanie teraz czy mogę to zaliczyć jako strata z lat ubiegłych, tak jak również podają to w różnych źródłach.
Albo nie kombinować i w tym roku rozliczyć przychód 2000zl a koszt 1000 zł z tego roku..
BTC
@michalmichna: A tak z ciekawości masz gdzieś jeszcze te źródła?

Te, które ja posiadam, mówią co innego, więc chętnie bym porównał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Obowiązek rozliczenia się z fiskusem powstaje dopiero w momencie zamiany kryptowalut na złotówki lub inną uznaną prawnie walutę . Oznacza to, że w danym roku można dokonywać tylko i wyłącznie zakupu jednostek kryptowalut i nigdzie tego nie wykazywać. Wymiana jednej kryptowaluty na
Spróbuje odnaleźć jak bede w domu, cos mam na dysku zapisane.
A czy w takim razie jeśli masz racje, rodzi to jakiś problem ze wykazałem te stratę? Teraz mogę się rozliczyć „normalnie” podając przychód jako cene zbycia BTC i koszty uzyskania jako kwotę zakupu BTC w 2017 roku?
@michalmichna w sytuacji, kiedy masz błędnie wykazaną stratę (niezależnie z jakiego tytułu przychodu) powinieneś skorygować rozliczenie za 2016 rok i faktycznie koszty wykazałbym w 2017.

Patrząc podatkowo nie powinno być jakiś konsekwencji, bo ani podatku nie zaniżyłeś, wiec nie musisz go dopłacać, więc o odsetkach nie ma mowy.
@Tomek1902: Nie mam niestety tych starych źródeł. Możliwe że pomyliłem z dochodami z Revshare.
Ale na świeżo znalazłem coś takiego, jako część artykułu na bankier.pl

Wśród wykazywanych w deklaracji PIT-36 kosztów podatkowych wymienić należy w takim przypadku wszelkie faktycznie poniesione i prawidłowo udokumentowane wydatki poniesione w celu nabycia jednostek kryptowalut. Koszty to nie tylko wydatek bezpośredni – czyli koszt nabycia prawa majątkowego, ale również wszelkie wydatki pośrednie, związane z obsługą rynku,
@michalmichna: Tu masz na przykład fragment interpretacji indywidualnej:

W świetle obowiązujących przepisów prawa, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, z uwagi na fakt że Wnioskodawca uzyskał przychód ze zbycia kryptowaluty w 2017 r., nie może wykazać w zeznaniu za 2016 r. kosztu uzyskania przychodu (straty) z tytułu nabycia kryptowaluty bitcoin. W tej sytuacji Wnioskodawca nie jest zobowiązany wykazywać zerowego przychodu z tego tytułu (straty) za 2016 r., gdyż w tym okresie
@Tomek1902:
W 2017 roku kupiłem BTC łącznie za ok 1000 zł, a sprzedałem za 2000 zł.Jednostki różne z uwagi na sore wahania kursów w tym czasie. Sprzedaż = wypłata na konto, zakup = wpłata na giełdę i zakup. Więc są to kwoty wstępne, czeka mnie jeszcze podliczenie dokładne transakcji.
Czy prowizję pobierane przez giełdę, mogę policzyć jako koszt, rozliczając się jako os. fizyczna? Na część z nich mam wystawione faktury przez
@michalmichna: Nie, nie, nie Mirku, zupełnie nie tak. Po to pytałem Cię o ilość sprzedanych jednostek, bo kosztem w 2017 roku jest wartość (w cenie zakupu) SPRZEDANYCH krypto.

Czyli jeżeli w 2016 roku kupiłeś 37 jednostek po 3700 zł (tj. 1 po 100 zł) a w 2017 sprzedałeś 4 jednostek po 2000 zł (tj. 1 po 500 zł) to Twoim przychodem jest: 4 x 500= 2000 zł, a Twoim kosztem jest
@Tomek1902: Jeszcze jedno pytanie. Analizuję korektę za 2016 rok. W tym 2016 roku korzystałem z programów revshare gdzie np. wpłacałem PLN a wypłacałem BTC. Jak to zakwalifikować? Z tego co pamiętam kwalifikowałem to jako koszt zakupu BTC. Wówczas nie zamieniałem tego na PLN, pozostało jako kryptowaluta. Tutaj defacto tych środków nie wypłaciłem (nie zamieniłem na walutę tradycyjną). Mogę to tak zaliczać? Jak inaczej rozliczyć wpływ jednostek BTC bez zakupu?
Inne revshary,