Wpis z mikrobloga

Miraski me kochane, mam takowe zapytanie.
A mianowice szukam jakiegos rozwiazan typu performance. Mam ecoomersa Magiete na zapleczu: 3 VPSy - 3 nody webowe i 2 nody mysql. Bazy podzielone na read and read-write - calosc sterowana zgrabnie loadbalancerem. Front podparty redisem i fpc. Front jako tako sobie chodzi tylko rodza sie w bolu problemy typu: mysql gone czy jakies pirdoly wywolane przez grzebanko (zdarza sie). O ile jakis czas mialem przepiecie baz danych z rw na rke w momencie wywalenia bazy rw przez backend tak juz z tego zrezygnowalem bo jak sie kilka osob dorwalo do backendu to mysql gone.

I teraz pytania: czy jest jakis sposob na to by chronic sie przed jakimis awariami (np. szybkie przelaczanie maszyny na wypadek bledow systemowych)?

czy istnieje mozliwosc podzielenia bazy danych i sterowanie zapytaniami na poziomie serwera tak by przydzielac je do odpowiednich baz? (magiete ma dojsc dobrze poprefixowane tabele wiec wiadomo co mozna bylo by przezucic na inna baze)

Na VMware calosc chula mi calkiem ciekawie a nie mam 64GB na I7, tylko 17GB na jednym core - tutaj wyszlo skompstwo bo bylo czym by sie jeszcze tu podzielic. Serwer VPS jest ngixie a VM na apache - systemy te same. Wydawalo mi sie, ze ngix jest szybszy- myle sie?

I to by bylo na tyle- jak sie wywiaaze dyskujsa to podusze jeszcze tematy.

#serwery #webdev #ecommerce #vps #vpshosting #magento
  • 2
@nabroleon: brzmi jak fajne wyzwanie, ale obawiam się trochę, że chociaż temat ciekawy, to dyskusji nie będzie tutaj, bo jednak zestawienie skilli ecommerce+devops+performance to trochę niszowa sprawa

ale co do ciekawych tematów, to ilu tam jest użytkowników, że przy zaledwie trzech webówkach potrzeba aż dwóch baz? czy to jakaś cecha magento (nie znam jego bebechów), że po prostu dużo mieli danych? nie ma tam jakieś "poziomej" synchronizacji pomiędzy nodami?

a w
Zasdniczo nima rosolu bez magi - i tak samo nima Magento bez zaplecza - magento samo w sobie jest dobrze przemyslane lecz juz wykonanie nie do konca im w szczegolach wyszlo. Sam problem magento to tabularaza - 380 tabel - ktore biora sie z glownej cechy EAV. Przy 100 produktach to na lapku mozna stawiac ale jak juz Ci dojdzie 10 000 produktow to zaczyna puchnac - w miedzy czasie zastosuje sie