Wpis z mikrobloga

Bardzo ciekawa polemika do prac pana Jana Grabowskiego pojawiła się na wallu pana Jakub Kumocha. Polemika dotyczy ilości Polskich Żydów, które przeżyły Shoah w Polsce. Dokładniej ile Żydów przeżyło, skąd pan Jan Grabowski wziął swoje dane i dlaczego są one błędne.

p.s. wykop nie ustawia wszystkiego, co jest "cytatem" więc to co poniżej to cytat + link do źródła i tagi.

Wracam do sprawy profesora Jan Zbigniew Grabowski, którego prosiłem o uzasadnienie podawanej przez siebie niskiej liczby Żydów, którzy przeżyli na ziemiach polskich. Obok szacunku Datnera dotyczącego uciekinierów z gett, liczba ta jest drugim fundamentem „teorii 200 tysięcy zabitych”. Profesor Grabowski posługuje się liczbą 40-50 tys. Ocalonych i broni tego bardzo twardo. W rozmowie ze mną nie chciał jednak udostępnić pełnej metodologii. Odtworzyłem ją dzięki inicjatywie i pracy Robert Bogdański, który naprowadził mnie na trop literatury i przekazał część materiałów. Pięć minut wnikliwej lektury wystarczy by zrozumieć genezę bardzo poważnego przeinaczenia źródła:

1. Jan Grabowski, Hunt for the Jews. Betrayal and Murder in German-Occupied Poland, Indiana University Press 2013, s. 2:

“According to more recent estimates, however, the number of survivors has been reduced to no more than 50,000 people, while the number of Jewish victims who perished on the "Aryan" side has been revised significantly upward”.

Przypis po tym fragmencie (s. 248) odsyła do dwóch pozycji: Saul Friedländer, "The Years of Extermination. Nazi Germany and the Jews 1939-1945", New York, Harper 2007, s. 632 ; Albert Stankowski, Piotr Weiser, "Demograficzne skutki Holokaustu" w: Feliks Tych, Monika Adamczyk-Garbowska, "Następstwa zagłady Żydow Polska 1944-2010", Lublin 2012 [bez podania strony]. Obie omawiam w pkt. 2 i 3.

2. Albert Stankowski, Piotr Weiser, "Demograficzne skutki Holokaustu" w: Feliks Tych, Monika Adamczyk-Garbowska, "Następstwa zagłady Żydow: Polska 1944-2010", Lublin 2012. W artykule nie znajduję żadnego stwierdzenia, które uzasadniałoby umieszczenie go w przypisie i które potwierdzałoby konkluzję prof. Grabowskiego. Autorzy odżegnują się od proponowania liczb (s. 36, 38).

3. Saul Friedländer, "The Years of Extermination. Nazi Germany and the Jews 1939-1945", New York, Harper 2007, s. 632:

“Of the 3.3 million Jews who had lived in Poland in 1939, some 300,000 survived the war; among these some 40,000 at most survived in hiding on Polish territory”.

Przypis po tym fragmencie odsyła do pozycji: Antony Polonsky, "Beyond Condemnation, Apologetics and Apologies: On the Complexity of Polish Behavior Toward the Jews During the Second World War” in David Cesarani, ed. “Holocaust: Critical Concepts in Historical Studies”, 6 vols (New York, 2004) p. 31. Fragment artykułu omawiam w p. 4.

4. Antony Polonsky, "Beyond Condemnation, Apologetics and Apologies: On the Complexity of Polish Behavior Toward the Jews During the Second World War” in David Cesarani, ed. “Holocaust: Critical Concepts in Historical Studies”, 6 vols (New York, 2004) p. 31:

"According to the records of the Central Committee of Jews in Poland (Centralny Komitet Żydów w Polsce [CKŻP]), the #!$%@? Jewish body in postwar Poland, only 74,000 survivors had registered by June 1945. Of these, 5,500 had returned from concentration camps in Germany; 10,000 had been freed from such camps in Poland; 13,000 had served in the pro-Communist Polish Army, established in the Soviet Union after the withdrawal of the Anders Armyl and about 30,000 had made their way back from the Soviet Union. This suggests that 20,000 Jews had survived on the "Aryan" side. The figure is certainly too low, since it does not include those who did not register with the CKŻP, whether because they wished to stay away from Jewish organizations or because they were assimilated or baptized. But even if the figure is doubled, we still do not have more than 40,000 Jews who survived in hiding".

5. Jak Państwo widzą ma miejsce klasyczny łańcuch cytatów. Prof. Grabowski powołuje się na źródło wtórne (Friedländer), które pasuje do jego tezy. Jednocześnie nie sięga dalej, do źródeł pierwotnych. Sięgnięcie do Polonsky’ego falsyfikuje jego tezę – dane Polonsky’ego są za CZERWIEC 1945 ROKU.

Ostatnie zdanie prof. Polonsky’ego sugeruje, że nawet on nie wierzył w dokładność danych CKŻP. Zwracam też uwagę, że popełnił błąd arytmetyczny 74-5.5-10-13-30 = 15.5, a nie 20. „Podwojenie” ma charakter arbitralny. Równie dobrze można potroić, pomnożyć przez 5, 7, 10, ile się chce. To szacunki, a nie dane.

WNIOSKI

1. Źródłem pierwotnym dla liczby 40.000 jest jedno zdanie z artykułu Antony’ego Polonsky’ego – reszta to wyłącznie cytaty z niego;
2. Artykuł Polonsky’ego bardzo jasno wyznacza cezurę czasową rejestracji (czerwiec 1945), co następnie w jego cytowaniach przez Friedländera i Grabowskiego nie jest uwzględniane;
3. Widać poważny problem badawczy, jakiego dostarcza cenzus CKŻP – jest niewiarygodny. Jedni się zarejestrowali, inni nie. Jaki odsetek się zarejestrował? Nie wiemy.

NOTATKA OSOBISTA

Wczoraj spotkałem się ze znajomym, który przeżył Holocaust. Ma 94 lata. Zapytałem go czy po wojnie zarejestrował się w CKŻP. Odpowiedź: „Gdzie? Nie należałem do żadnych organizacji żydowskich i nigdzie się nie rejestrowałem. Miałem większe problemy na głowie”.

Ilu postąpiło tak jak pan Bronisław? Większość? Mniejszość? Duża większość? Duża mniejszość? Połowa? 10%? 95%? Nie ma na to pytanie żadnych odpowiedzi i ktoś kto robi z ludzkich tragedii cmentarnej arytmetyki po prostu postępuje niegodnie.

Nie wiem ilu Żydów przeżyło na terytorium dzisiejszej Polski. Mam nadzieję, że wielu.

Moja obecna praca ma niewiele wspólnego z tym wpisem. Robię, co robię, a jako czytelnik i uczestnik debaty publicznej, mam prawo do prawdy, a nie do bycia manipulowanym. Nikogo nie prosiłem o zgodę na ten wpis.

UWAGI METODOLOGICZNE

Pracę Friedländera znam z wersji na Kindle'a z 2009 roku, jednak powołuję się na cytat, który prof. Grabowski in extenso zamieścił w przypisie. Brzmi identycznie i po nim następuje przypis numer 108.

Fragmenty książek przepisywałem ręcznie, więc mogłem popełnić nieznaczne błędy.

Jestem całkowicie otwarty na krytykę swojego powyższego wywodu: Jan Zbigniew Grabowski Krzysztof Persak Dariusz Libionka Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk Barbara Engelking-Boni Agnieszka Haska Robert Bogdański Robert Kostro Mateusz Szpytma Karolina Wichowska Michał Potocki Grzegorz Osiecki Witold Jurasz Pawel Reszka Piotr Skwieciński Piotr Zaremba Wojciech Stanislawski David Wildstein Łukasz Jasina Radek Korzycki Łukasz Adamski Krzysztof Szczerski Dariusz Stola Agnieszka Romaszewska Igor Janke Igor Zalewski Robert Mazurek Radosław Gil Mariusz Ziomecki Aleksandra Rybińska Przemysław Żurawski Vel Grajewski Arkady Rzegocki

https://www.facebook.com/kumoch/posts/10156301474149917

#polska #izrael #zydzi #grabowski #holokaust #shoah #polemika #neuropa #4konserwy
  • 5
Polemika dotyczy ilości Polskich Żydów


@imateapot: Liczby, nie ilości. Żydzi to nie gnojówka.

Żydów, które przeżyły


Żydów, którzy przeżyli. To oni, ci Żydzi, a nie one, te ŻYDY!

ile Żydów przeżyło


Ilu Żydów przeżyło. To nie krowy. To ludzie.
@noitakto: ja tam nie jestem polonistą. Dla mnie ważna jest treść merytoryczna danego znaleziska, a nie jego forma stylistyczna i na tym polecam się skoncentrować.

Jeżeli tekstu jest zbyt dużo, to polecam przejść od razu do
"WNIOSKI" i ewentualnie NOTATKA OSOBISTA
@hohohohoho: pan Jan Grabowski, znany historyk, powołuje się w swoich pracach, że Holokaust na ziemiach Polskich przeżyło ok 40k Żydów. Tyle tylko, że powołuje się na "łańcuszek cytowań", tj. trzeba przejść przez 5 pozycji, aby dowiedzieć się, że:

a) liczba jest podana przez gościa, który sam nie traktuje jej poważnie
b) bazuje na ludziach, którzy zarejestrowali się w związku wyznaniowym w pierwszej połowie 1945r. (a np. większość ludzi zesłanych na Syberię