Wpis z mikrobloga

Zrobiłem sobie badanie glukozy bo się bardzo zmęczony czułem, i zacząłem trochę niewyraźnie widzieć no i wyszło 104 przy normie 70 - 99. Tragedii więc nie ma, ale podejrzenie stanu przedcukrzycowego jest. Więc drogie mircy spod #cukrzyca . Co teraz diabetolog, dietetyk, test obciążenia glukozą, jeszcze raz glukoza, coś jeszcze?
  • 19
  • Odpowiedz
@Anthermil: miałeś pobraną krew czy badanie glukometrem? Z tego co kojarzę procedura jest taka, że wykonuje się ponownie pomiar glikemii, a potem ewentualnie test obciążenia glukozą.
No i nie martw się na zapas, ja przy rozpoznaniu miałem około 400 :P
  • Odpowiedz
@matti05: W laboratorium. IMO lepiej się pomartwić na zapas i nie dopuścić do rozwoju tego gunwa, niż to olać :)
Jest jakiś wymagany odstęp czasu pomiędzy kolejnymi badaniami glukozy, czy można robić dzień po dniu (bo jeśli można to jutro już bym poszedł xD)
  • Odpowiedz
@matti05: Tak 2 babcie, ale one zaczęły chorować w wieku 60+. Nie chce po prostu przedłużać leczenia, te badania są naprawdę tanie, i lepiej żebym poszedł do lekarza z ich kompletem, niż żeby później kazał mi je porobić i iść do niego 2 raz.
  • Odpowiedz
@Anthermil U mnie na czczo 109 i 111 wyszło. Dwa razy miałem krzywą cukrową. Lekarz rodzinny zalecił jakąś dietę i #!$%@? pan. Wróć za dwa lata bo nie masz stwierdzonej cukrzycy tylko tzw. stan przedcukrzycowy i nie możesz się zarejestrować do poradni diabetologicznej. Witaj w Polsce ( ͡º ͜ʖ͡º) po 4 miesiącach diety cukier spadł do 97-101 i udało się przytyć nawet 4 kilo co jest dla
  • Odpowiedz
@Kutazzz: To kiedy u ciebie się to zaczęło i ile masz lat? Mój ojciec miał podejrzenie cukrzycy typu 2 od 6 lat i dalej ma glukozę na poziomie ~100 tyle, że on ma 50 lat xD. Także mam nadzieję że u mnie się skończy tak jak u ciebie i u niego, bo szczerze mówiąc to trochę sram pod siebie ze strachu przed tym dziadostwem, i teraz zaczęły mi się ujawniać kolejne
  • Odpowiedz
@Anthermil teraz mam 24 lata a zaczęło się to w lata temu. Z diety to teraz już tylko stosuje, regularne posiłki, wyeliminowanie ryżu a jedyna codzienna dawka cukru jest postaci owocu na drugie śniadanie. Wcześniej jadłem sporo ryżu i słodyczy popijając energetykami :/
  • Odpowiedz
@Anthermil: możesz też zrobić badanie hemoglobiny glikowanej w celu diagnozy.

Dołóż jakąś regularną aktywność fizyczną to na pewno ci cukier na czczo spadnie.
  • Odpowiedz
@xevske: > to nie rak, nic nie da wcześniejsze wykrycie itd :)

Mógłbyś rozwinąć?

Obajrzałem ten film i się trochę uspokoiłem, bo do badania glukozy nie byłem dobrze przygotowany:
- nie jadłem przez +-14-15 godzin
- zrobiłem badanie po 3h od przebudzenia się
- w drodze do laboratorium przemaszerowałem dosyć żwawym tempem ponad 2km

Więc mam nadzieję, że to było powodem tego podwyższenia, w każdym razie badanie powtórzę we wtorek/śrdodę tak
Anthermil - @xevske: > to nie rak, nic nie da wcześniejsze wykrycie itd :)

Mógłbyś...
  • Odpowiedz
@Anthermil: Rozwijam!
Przy cukrzycy typu pierwszego, jeżeli jest stan przedcukrzycowy, nie jestes w stanie w żaden sposób zaleczyć, zapobiec. Możesz jedynie badać swoją krew lub poznać symptomy kiedy to trzustka przestanie funkcjonować (poliuria, wzmorzone pragnienie, chudnięcie, pogorszenie wzroku) - objawy występują przy kwasicy ketonowej, jakbyś chodził powiedzmy kilka dni z wysokimi cukrami (>200). Przy obserwacji objawów, wykonuje się obciązenie glukozą i testy krzywej glukozowej: 75g glukozy, testy z krwi co godzinę.
  • Odpowiedz
@xevske: Z tym typem I to wiedziałem, że nic się nie da zrobić bo mój najlepszy kumpel z podstawówki na to choruje od 7 roku życia, gość z najsilniejszego chłopaka w klasie jeszcze pod koniec podstawówki, który potrafił dowalić każdemu, stał się w wieku 17 lat wzorem stuleja z okularami jak Stępień z 13 - posterunku, dlatego trochę spanikowałem jak zobaczyłem wyniki. Pytanie zadałem w kontekście cukrzycy typu II.
  • Odpowiedz