Wpis z mikrobloga

Motomircy z #motoryzacja i #samochody - szybka ankieta. Kupujecie nowe, lub prawie nowe (1-3 lat) auto i w podobnej cenie macie takie same konfiguracje, ale albo benzyna i napęd na przód, albo diesel i quattro. Taka sama moc, podobne osiągi na papierze (w sensie 0-100, spalanie). Typ jazdy: ok 15000km rocznie, głównie trasa, brak dojazdów do pracy, głównie wycieczki weekendowe. Co bierzecie? A w komentarzu chętnie usłyszę dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Benzyna z napędem na przód czy diesel w quattro?

  • Benzyna z napędem na przód 47.6% (20)
  • Diesel w quattro 52.4% (22)

Oddanych głosów: 42

  • 9
@K69amil: jesli to torsen, to zmienia sprawe calkowicie - nie ma lepiej prowadzacych sie aut od tych ze stalym napedem na cztery z torsenem. Do tego silniki diesla nadaja sie najlepiej wlasnie na trasy, wycieczki. Jesli to torsen faktycznie, to bierz opcje druga.
@naiwny_bayes: a mówisz z własnego doświadczenia czy z obserwacji? Sam nigdy nie jeździłem dłużej autem z napędem na 4 koła, więc nie mam bezpośredniego porównania.

Moje zastrzeżenia co do diesla:
- AdBlue - każde nowe auto już to ma
- bardziej skomplikowany silnik - dwumasa i DPF
- głośniejszy
- nie nagrzewa się tak szybko jak benzyna
@K69amil: piszę opierając się tylko na własnym doświadczeniu (jeżdżę różnymi samochodami z różnymi rodzajami napędów na cztery koła już kilkanaście lat, aktualnie mam dwie benzyny ze stałym napędem i jeden diesel RWD z przodem dołączanym mechanicznie) a także z doświadczeń kolegów i znajomych. Wszyscy mówimy to samo - jeśli w polskich warunkach raz zaczniesz jeździć samochodem z dobrym (tzn. stałym, z mechanicznym rozkładem momentu na osie - opartym o torsen lub
@naiwny_bayes: dzięki za wyjaśnienie. Możesz mi jeszcze powiedzieć jakie nowe samochody spełniają te wymagania? Z tego co wiem, to nawet w Audi w przypadku 2.0 TFSI jest już quattro ultra, które nie jest klasycznym torsenem. Chyba tylko 2.0 TDI ma go jeszcze. Jakie inne marki mają stały napęd 4x4? Interesuje mnie rodzinne kombi, nie samochody terenowe.

A przy okazji, skoro objeździłeś dużo samochodów, to którym jeździło Ci się najlepiej, z kategorii
@K69amil: pogubiłem się, bo nie wiem o jakich "wymaganiach" teraz piszesz - przecież chodziło Ci tylko o wybór spośród dwóch konkretnych konfiguracji?

Nie potrafię wymienić Ci wszystkich nowych samochodów, gdzie spotkasz stały, mechaniczny napęd na cztery koła. Wymagałoby to poszukania, a na to nie mam czasu - to Ty chcesz kupić auto, więc działaj :P

Z kategorii aut rodzinnych (nie luksusowych), najlepiej jeździło mi się Subaru Legacy 2.5GT.