Wpis z mikrobloga

W czasach, gdy Polski nie było na mapach, zaborcy postawili na naszych ziemiach sporo wytworów kultury. Dziś chciałem opowiedzieć o pomniku cesarza Wilhelma I w Bydgoszczy. Wilhelm I był twórcą II Rzeszy, "ojcem narodu", toteż doczekał się wielu pomników dziękczynnych - także na polskich ziemiach. No ale bez spoilerów, zapraszam na mojego bloga https://zyciemiastoswiat.pl/bylo-stalo-2-pomnik-cesarza-wilhelma-i-w-bydgoszczy/
#bydgoszcz #historia #widaczabory #ciekawostkihistoryczne #bydgoskiehistorienieznane
Pobierz partisan - W czasach, gdy Polski nie było na mapach, zaborcy postawili na naszych zie...
źródło: comment_ytAVmo8CzFgbnnb9Qho2ciC9SgqHNKBR.jpg
  • 11
@bydgoskiprusak: nie nazywałbym teatru pomnikiem kultu. Raczej narzędziem germanizacji i propagandy. Zresztą po I wojnie był narzędziem polonizacji. Jednocześnie był wspaniałym symbolem bydgoskiej belle epoque - w tamtych czasach miasto rozwiało się naprawdę dobrze. Nie wiem czy po tylu latach można ustalić obiektywne przyczyny rozbiórki teatru. Na pewno było ich kilka - budynek był w jakiś sposób uszkodzony (wojna), podobno ruscy jakieś ognisko sobie w nim rozpalali (podobno), no i był
@partisan: Podsumuje mój wieloletni zasób historii. Zarówno Bydgoszcz jak i Toruń zostały zbudowane od podstaw przez osadników z Niemiec. Bydgoszcz wtedy była malutkim miasteczkiem(800 mieszkańców przed zaborem). Toruń przed przybyciem Krzyżaków był małą osadą słowiańską. Oba te miasta rozwijały się wspaniale. Teraz gdy rządzą w nich Polacy, mamy doskonały przykład na "polnische wirtschaft" kłótnia, korupcja, burdel. Województwo Kujawsko- pomorskie to jest najlepszy tego dowód, Grudziądz również ma podobną historię. Nie wiem
@partisan: budynek teatru był wspaniałym przykładem kultu Niemieckiego, miał on to podkreślać, dlatego architektem był facet który zaprojektował również pozostałe teatry w Niemczech. To właśnie po przejęciu przez Polskie władze, teatr stał się narzędziem propagandy. Jestem również przekonany że wszystkie pożary były wywoływane przez Polaków i służby wojska Polskiego. Rosjanie darowali miastu życie, i nie zniszczyli go jak Królewca czy Gdańska, ale teatru nie odpuścili, bo wiedzieli że jest Niemiecki w
@bydgoskiprusak: ogólnie historia zburzenia teatru jest podejrzana więc możesz mieć rację. Architektem oczywiście musiał być niemiec, jakże inaczej. Szanuję realizacje Seelinga i pewnie popełnię artykuł o tym budynku. W końcu "tu było tu stało" :]
@partisan: będę pierwszy który go przeczyta, ale jeśli by pan mógł to niech poruszy pan w swoim artykule tempo rozwoju Bydgoszczy przed 39 i wpływ teatru na rozwój miasta. Również przesłanki polityczne ze strony rządu Polskiego a później Stalina by zniszczyć teatr.
@partisan: hmm myślę że mogą być dla ciebie przydatne cyfrowe biblioteki z Niemiec, w wyszukiwaniach spróbuj wpisać "Bromberg", "provinz Posen" "Westpreußen" itp. tutaj masz przykładowe linki:
https://www.digitale-sammlungen.de/index.html?c=startseite&l=en
http://digital.staatsbibliothek-berlin.de/
Ale jest ich znacznie więcej. Co do samego teatru to sprawdź kiedy i w jakich okolicznościach Cesarz Wilhelm II wypowiedział słowa iż Bydgoszcz posiada już ducha Niemieckiego. Czy to nie chodziło właśnie o ten teatr.
@partisan: również biografie o cesarzach Niemiec z tamtych lat np. Fryderyk Wielki, Wilhelm II wydane w języku Niemieckich, dzisiaj można szybko wyszukać słowa w książkach pdf, może jest coś o Bydgoszczy