Wpis z mikrobloga

Hej mircy podzieli się ktoś doświadczeniem z bieszczad? Postanowiłem rzucić wszystko i jade xD Problem jest jeno taki, że nie znam Bieszczad dobrze, pogoda ma być lekko #!$%@? no i ogólnie to nie chciałbym zakończyć wycieczki przedwcześnie i jednocześnie wyciągać goprowców z domu na święta xD ale z uporem stwierdzam, że będę walczyć, byłem parę razy ale to jeszcze jako dziecko, ogólnie mieszkam we Włoszech więc bliżej mi Alpy obecnie, no ale napaliłem się na te bieszczady i jade. No i tak: spodnie mam hardshellowe, bardziej narciarskie, więc przymierzam się do zakupu stuptutów, do tego normalne spodnie + bielizna termoaktywna, myślicie że styknie? Plan zarysowałem mniej więcej taki
23.12 - cisna -> smerek ~20km - z 7h liczę, jako że pierwszy dzień
24.12 - smerek-> chatka puchatka ~13km
25.12 - chatka puchatka -> koliba ~10km ( xd żeby zapobiec kryzysowi dnia 3go)
26.12 - koliba -> pod Małą Rawką -> Wielka Rawka -> Ustrzyki Górne ~17km
27.12 - Ustrzyki Górne -> wołosate busem, potem wołosate -> tarnica-> ustrzyki górne
Da radę?
Sprzęt i ekwipunek:
-telefon, powerbank
-kompas
-termos
-mapa
-folia życia
-latarka czołówka
-batony z białkiem (hehe)
-szama typu tuńczyk kanapki
-woda 2L
----------------------------------------
-kurtka
-bielizna termoaktywna jak i zwykła
-polar gruby
-polar cienki
-spodnie typu spodnie + stuptuty or spodnie typu narciarskie (help)
-kominiarka
-czapka
-ocieplacz na szyję
-rękawiczki grube + cieńsze
-skarpety grube
-płaszcz przeciwdeszczowy
-t-shirt i jakieś spodenki do chodzenia po schronisku
-pojemniki na szame
-worki, coby nie zmokło nic w plecaku
-papieros

Chyba wszystko. Jeśli maciej jakieś tipy co do noclegu w Cisnej, Smerku, czy Ustrzykach będę wdzięczny, no i wszelkie opinie mile widziane, pozdro

#bieszczady #help #gory #alpinizm #kiciochpyta
  • 14
@simek jak już będziecie na Rawkach, to polecam przejść się na Kremenaros i zobaczyć styk trzech granic (~45min drogi z Wielkiej Rawki). Zejście do Ustrzyk na początku jest cholernie strome, a błoto i śnieg jeszcze pogarszają sytuację. Jak byliśmy w maju to jedyną opcją podejścia było chodzenie po krzakach. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Ursus-maritimus: Nie mam kijków niestety, spróbuję jakoś ogarnąć bez
@Mishkaliina: ok, dzięki! sprawdzę na pewno
@przemonik: xD o butach nie chcę nawet wspominać, byłem tutaj we włoszech kupić ale kupiłem za mały rozmiar, nie mogłem zwrócić za hajs tylko za inny towar ze sklepu xD skończyło się tak, że sprzedawałem ludziom w sklepie buty za towar za pieniądze - ostatecznie zamówiłem teraz w decathlonie wiec jak przyjadę to powinny
@simek:
Turystyczny GPS lub telefon z dobrymi mapami ( np locus, trekbuddy + mapa topo bieszczad lub inna kombinacja z naniesionymi szlakami. Mapa offline oczywiście.) + powerbank albo dwa.
W Bieszczadach granica lasu jest dość nisko i sporo kłopotów w tym wypadków śmiertelnych to ludzie, którzy zeszli ze szlaku i stracili siły starając się wrócić.

Okulary przeciwsłoneczne, raz że ochronią przed śniegiem walącym po oczach, to jeszcze przed śnieżną ślepotą (
@KapralJedziniak:
"W Bieszczadach granica lasu jest dość nisko"

Kilka przykładowych wartości:
Tarnica z Wołosatego - start z wysokości ~770m, granica lasu na 1180m, szczyt 1346m.
Wetlina - połonina Wetlińska(p. Orłowicza) - granica lasu 997m, przełęcz Orłowicza 1075m. Smerek 1222, Wetlińska 1255. start z wysokości 630m.
Pasmo graniczne, szlak na Rabią skałę z Wetliny. Do samej granicy państwa masz las, może pod koniec już krzaki ale nadal osłaniają Cię przed wiatrem. Granica
@szczypek45: Ustrzyki - Tarnica ponad połowę idziesz nad granicą lasu, w tamtym roku dziewczyna zeszła ze szlaku, ugrzęzła w krzaczorach i zmarła. Wszystkie połoniny nie są porośnięte i też tam przytrafiają się przypadki zejścia ze szlaku. W Bieszczadach granicę lasu przyjmuje się średnio 1200 m i to jest 100 m niżej w porównaniu do Beskidów albo 300 m niżej w porównaniu do Tatr.
Zresztą trafia się że ilość śniegu jest taka
@KapralJedziniak:
Możesz jakiś link do tej dziewczyny? Bo mi nic na ten temat nie wiadomo. 3 lata temu dziewczyna o imieniu Kamila zamarzła pod Kopą Bukowską. Szczegółów nie będę podawać na mirko, choć znam ich sporo. Wiem, bo byłem tam podczas akcji poszukiwawczej. Ale Kopa Bukowska nie leży na szlaku z Ustrzyk na Tarnicę, więc może o czymś nie wiem.

"W Bieszczadach granicę lasu przyjmuje się średnio 1200 m" - nie