Wpis z mikrobloga

#bitcoin #kryptowaluty

Mirki, od lipca na btc i kilku shitach udalo mi sie zrobic troche procent. Mimo ze to mial byc hodl, to chcialbym czesciowo zrealizowac zysk o wartosci ok 2.5k pln.
Pytanie brzmi jak sie so tego zabrac. Przelac na bitbay (mimo ostatniej kiepskiej opinii na wypoku) i przelac na konto w banku? Jakies karty bankomatowe prepaid? Zasilenie paypala wchodzi w gre? Local bitcoins? Chodzi mi o Wasze doswiadczenie, nie teorie, co polecacie, co jest najmniej problemowe i najszybsze.

Inna sprawa to jak wykazujecie zysk w picie? Przy wielu tx zakupu po roznych cenach i sprzedazy jak okreslic "ktore" tx zakupu sa teraz sprzedawane? Czy brana jest po prostu bezwzgledna liczba - kupiles za 2k w sumie, sprzedajesz za 2k to obowiazek podatkowy nie powstaje? Co jesli kupno mialo miejsce przez rozne kanaly np kantor ORAZ gielda? Jakis dowod zawieranych tx sie zamieszcza?

Miliony pytan malo odpowiedzi - z gory dzieki Mircy za wszelka pomoc.
  • 18
@dr-proktor: no w twoim przypadku dosyć prosto.

Wpłaciłeś 2k załóżmy. Obowiązek podatkowy w momencie wymiany na pln. Sumujesz - wychodzi 4.5k. W pita wpisujesz.

Jak masz dowód poniesienia kosztów (oprócz przelewu to na przykład zlecenie kupna x bticoina za 2kzł) to sobie wpisujesz w koszt te 2k. Płacisz podatek od zysku 2,5k, oczywiście posumowane z resztą pita.
@new_micra zrownywanie pytania o sposoby wymiany btc na fiaty i jak to rozliczyc w PITcie z zakupem narkotykow... boy that escalated quickly :) Mirku, offtopic sie zrobil wiec pozwole sobie juz nie odpisywac wiecej na ten watek.
@iAmTS @sal3m @zaspoon @new_micra
Mirki, wołam, żeby zamknąć temat. Poszedłem linią najmniejszego oporu, a nie zależało mi na czasie dostępu do pieniędzy - zatem poszedł zwykły przelew z bitbay na konto bankowe (2 dni robocze).

Jeżeli chodzi o rozliczenie to przesłałem wyciągi z bitbaya dokumentujące kupno BTC oraz zlecenie sprzedaży księgowej (jestem na DG). Tutaj bez zaskoczenia - różnicę między zakupem a sprzedażą wrzucamy w działalność jako pozostałe przychody - wszystko zostanie
@dr-proktor: dobre info dla osob ktore ciagle o to pytają, bede odsylal.

Jeżeli chodzi o rozliczenie to przesłałem wyciągi z bitbaya dokumentujące kupno BTC oraz zlecenie sprzedaży księgowej (jestem na DG).


@dr-proktor: a to nie pisałeś o DG, co trochę moją "prostą" receptę komplikuje.
@iAmTS: Nie mniej nadal jest to dość prosta operacja - chyba tylko w głowie urastała mi o rangi komplikacji, gdy wyobraziłem sobie, że US nie ogarnie co to kryptowaluty. Ale jak to z US bywa - czy poprawnie zostało to rozliczone dowiem się pewnie podczas kontroli za jakieś 4 lata i 9 miesięcy ;-)
@dr-proktor: no wlasnie - nie pisales, ze masz DG. A co z VAT? Jestes przekonany, ze o VAT sie US nie upomni? Gdyby "Panstwo" bylo normalne to daloby sie rozliczyc BTC na rowni z dochodami z gieldy, niestety nie da sie. Podatek bandycki te 18%, ale lepszy niz 30%.