Wpis z mikrobloga

Nadciąga meduzokalipsa!
Serio. Meduzy stają się powoli jednym z większych zagrożeń, z którym jak na razie nie potrafimy sobie radzić. Rosnące populacje meduz powodują wyłączenia nadmorskich elektrowni chłodzonych wodą morską - takie przypadki były w USA, Szwecji, Wlk Brytanii, Japonii. Największy blackout był na Filipinach gdzie 50 ton meduz zapchało system chłodzenia elektrowni pozbawiając prądu 1 mln ludzi i doprowadzając do poważnego kryzysu w szpitalach, fabrykach itp
Meduzy unieruchomiły lotniskowiec USS Ronald Reagan podczas jego wizyty w Australii, podobno problem był tak poważny, że zarządzono częściową ewakuacje okrętu. Chińczycy dla ochrony swojego lotniskowca wprowadzają właśnie ciekawe rozwiązanie. Jeden z okrętów ma ciągnąc za sobą długie na kilkaset metrów stalowe sieci wyposażone w ostrza. Taka sieć ma ciąć na małe kawałki meduzy i dopiero tak oczyszczonym szlakiem będzie płyną za nim lotniskowiec - to świadczy jak poważny jest to problem.
Meduzy mogą wkrótce poważnie zagrozić turystyce, ponieważ rośnie też populacja meduz takich jak osa morska , która może zabić człowieka. Rekiny to przy tym żadne zagrożenie tym bardziej, że te meduzy pojawiają się w akwenach dotychczas dla nich za zimnych oraz coraz bliżej plaż. Wkrótce surfing może być zapomnianym sportem.
Europa też nie jest bezpieczna - w 2007 roku ogromne, szacowane na 26 km² rojowisko miliardów meduz świecących, zabiło 100 000 łososi na farmie w Irlandii Północnej, powtórzyło się to w 2014 tym razem zabiły 300 000 ryb.
Meduzy stanowią oczywiście ogromne zagrożenie dla rybołówstwa. O skali problemu niech świadczy przypadek załamania ekosystemu u wybrzeży Namibii. Najpierw intensywne połowy zredukowały populacje sardynek, które jedzą meduzy. Następnie populacja meduz pozbawiona naturalnego wroga gwałtownie wzrosła "wypychając" z akwenu większość ryb. Wezwani na pomoc naukowcy odkryli szokujący fakt: biomasa meduz była tam 4x większa niż biomasa ryb! Sytuacja do dziś nie wróciła do normy.
Japońska i Chińska gospodarka również ma problemy, coraz więcej połowów ryb kończy się pełnymi sieciami meduz. Problem polega na tym, że tamtejsze meduzy są wielkości lodówki i mogą ważyć 50-60kg. Skupiska meduz uniemożliwiają praktycznie przemysłowe połowy ryb. Ocenia się, że połowy mogą spaść o 30% w ciągu 10 lat...dla takiej Japonii to katastrofa.
Skąd ta inwazja meduz?
Globalne ocieplenie, nadmierne połowy ryb, które jedzą meduzy (np.: co roku zabija się kilkaset milionów rekinów),
Co robić?
Wiele krajów płaci duże pieniądze na badania nad problemem. Chińczycy mają 5 letni program badawczy, w którym zaangażowanych jest ponad 200 naukowców. Mają znaleźć sposób na wykrywanie meduz, zwalczanie polipów na dnie morza (możliwe jest budowanie na dnie mórz automatycznych struktur zabijających polipy chemikaliami) Problemem jest też rozprzestrzenianie się polipów przyczepionych do kadłubów statków. Amerykanie próbują wykrywać skupiska meduz przy pomocy satelitów.
#ciekawostki #globalneocieplenie #przyroda #ekologia #stahs (reaktywuję tag:)
stahs - Nadciąga meduzokalipsa!
Serio. Meduzy stają się powoli jednym z większych za...

źródło: comment_FsJQN1zXDPy15y5KJD1SxdpW1aTX84Al.jpg

Pobierz
  • 16
@brrrum: Sorry, już pozamykałem karty - zacząłem od artykułu o chińskim lotniskowcu, a potem już od linku do linku
http://www.popularmechanics.com/military/navy-ships/a14017901/china-aircraft-carriers-jellyfish-swarms/

przy okazji obrazek jak ma działać ta chińska sieć chroniąca lotniskowiec...tylko tu w wersji mniejszej.
stahs - @brrrum: Sorry, już pozamykałem karty - zacząłem od artykułu o chińskim lotni...

źródło: comment_G6qOnu8vut2NQ1RMpYZ8vneo1JiIz7pI.jpg

Pobierz
@stahs
@Wychwalany
Byłem w tym roku na gibraltarze. Pierwszego dnia, podjarany wszedłem do morza po pas i już miałem dawać nura... Po czym zobaczyłem brązową meduzę obok siebie, rozejrzałem się wokół i spostrzegłem, że poza wydzielonymi kilkudziesiecioma metrami kwadrstowymi, wszyscy pływają na canoe, materacach itp. Dzieciaki lowily meduzy do siatek i zanosily ratownikom.
@stahs: Satelity, lasery, podwodne ostrza. Wszystko ku*wa, oprócz najprostszego rozwiązania - wpier*alać mniej ryb. Zostawcie sardynki w spokoju, będą miały meduzie eldorado i wpierniczą wszystkie. Problem z głowy. No ale lepiej z satelity do nich z lasera strzelać. Debile :/