Wpis z mikrobloga

#braciawniewierze!

Zaczyna się coroczna spina Kościoła w sprawie #halloween. Argumenty absurdalne, te same, co zawsze - powiązanie z odbywającym się w tę samą noc święto satanistycznym, pieprzenie o kulcie śmierci, pogańskich zwyczajach i wreszcie rzekoma inwazja obcej kultury (jakby już teraz nie osaczała nas ze wszystkich stron).

Za moich czasów Halloween nie było, nie miałem przyjemności uczestniczyć w tej zabawie (chociaż przy różnych okazjach za duchy i inne takie się z kolegami przebieraliśmy, dla zabawy). Osobiście zwisa mi to, nie będę umierał za to święto, chociaż uważam ogólnie za sympatyczne (zapas cukierków w domu dla dzieciaków jak co roku będzie!), a cały magiczny klimat bardzo do mnie przemawia. Podobnie zresztą, bądźmy sprawiedliwi, jak klimat niektórych świąt czy pieśni kościelnych. Można nie wierzyć, można być daleko od tego, ale nie zmienia to faktu, że jakiś tam urok w tym jest.

Postawa Kościoła jednak mnie bardzo śmieszy i zastanawia. Co to jest? Prawdopodobnie (podobnie jak z np. WOŚP) panika przed tworzeniem szeroko popieranych pozakościelnych zwyczajów i organizowania się ludzi - bo było, nie było, odciąga to ludzi od walki o zbawienie, różańca, modlitwy. Popularyzacja takiego haloween to kolejny krok laicyzacji społeczeństwa, czyli zmniejszenia wpływów kościoła. I takie podszyte strachem o własną pozycję "non possumus!" będziemy niestety słyszeć co roku.

#ateizm #religia
Pobierz haes82 - #braciawniewierze!

Zaczyna się coroczna spina Kościoła w sprawie #hallowe...
źródło: comment_KtBxd24XQJoETImNTaTCInTBdUXnCAIF.jpg
  • 86
@prawa_reka_sorosa: Nie... po pierwsze, mitem jest, iż wizerunek św. Mikołaja w znanej nam postaci stworzyła Coca-Cola. Zaczął się on tworzyć mniej więcej 100 lat wcześniej - w 1822 Clement Moore opisał go mniej więcej tak, jak go znamy, a Thomas Nast w 1863 stworzył także graficzną wersję, która ostatecznie zerwała z surowym świątecznym wizerunkiem świętego. Załączam rysunek z 1902 (czyli na 30 lat zanim Coca-Cola zaczęła promować ten wizerunek Mikołaja). Mniej
Pobierz haes82 - @prawarekasorosa: Nie... po pierwsze, mitem jest, iż wizerunek św. Mikołaja ...
źródło: comment_wFyFLwd1yt563LbH190URbchaZ85xm70.jpg
@G-R-B Po pierwsze, to Halloween nie pochodzi z USA, my je jedynie znamy tą okrężną drogą, przez filmy. Po drugie, nie wiem skąd ten debilny argument o pchaniu na siłę ich kultury. Przecież nikt nie każe Ci się bawić, a z drugiej strony to ktoś na siłę próbuje z tym walczyć. Po trzecie, cała kultura Chrześcijańska właśnie została nachalnie wepchnięta, święta chrześcijańskie na siłę ustanowione w ten sam czas co święta pogańskie,
@haes82: Mylisz się chłopczyku. Kościół nie boi się konkurencji w postaci Halloween. Zauważ, że jakby tak było to równie intensywnie ostrzegałby o innych świętach importowanych z zachodu np. walentynek, które też są u nas dosyć nowym świętem.
Problem z Halloween jest taki, że dla Ciebie ateisty jest to tylko niewinna zabawa w przebieranie się za potwory i zbieranie cukierków. Natomiast dla Kościoła rzymskokatolickiego wszelkie obnoszenie się z istotami demonicznymi jest zapraszaniem