Wpis z mikrobloga

Zaczął się sezon na mgły i latarników.
Przypominam ze zgodnie z kodeksem drogowym używanie tylnych świateł przeciwmgłowych jest dozwolone jeżeli spadnie widoczność poniżej 50 m. Powyżej 50m światła te należy wyłączyć aby nie oślepiać kierowców poruszających się za nami i wprowadzać ich w błąd. Jak określić poza terenem zabudowanym 50m? Jak nie widzisz kolejnego słupka przy drodze tzn. Że widoczność spadła poniżej 100m, i głowy Ci nikt nie urwie jeśli wtedy użyjesz przeciwmgłowych tylnych, bo to jest już naprawdę gęsta mgła. W terenie zabudowanym sytuacje zezwalające na używanie tylnych świateł występują bardzo rzadko. Bądźmy wyrozumiali dla innych i nie oslepiajmy kierowców jadących za nami.

#prawojazdy #ruchdrogowy
  • 37
@Orwell1984 Czyli będziesz się pruł, jeśli przy mocnym deszczu, w którym nie widać nic ponad 200m, jedziesz 100-120 na godzinę i włączysz p-mgielne? No to fajnie... Ja rozumiem darcie ryja na ludzi w mieście, czy januszy, ale nie raz jest tak, że 50, czy nawet 100 mstrów, to trochę za mało...
@Bios
@Orwell1984 robię około 50k do 60k rocznie na całym świecie w sportowej osobowce gdzie jestem stosunkowo nisko i nigdy nie miałem problemu z tym światłem a widziałem je włączone bardzo często nawet w mieście bez mgły. Nie umiecie skupić ostrości na czymkolwiek innym? To zwykła punktowa czerwoną kropką a nie jasne podwójne oslepiajace światła z naprzeciwka. Których nie możesz w żaden sposób "stlumic".
Ja na przykład zawsze wyłączam jeżeli Widzę że ktoś jedzie za mną a jeżeli ktoś tego nie robi mimo że jestem 10 15 m za nim To daję mu znak długimi światłami kiedyś miałem taki przypadek że jechał jakiś kierowca na dodatek z tyłu miał dwa przeciwmgielne Dojechałem już do niego mruknąłem kilka razy długimi ale nie zorientował się o co chodzi więc włączyłem długie na stałe a on zwolnił prawie do
@Christophy: nie są tak ściśle regulowane jak tylne bo nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale jest zapis w KD następujący:
"1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1. kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a. włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,"
Lub też
"art. 51 p. Na drodze krętej,