Wpis z mikrobloga

#statki #nawigacja #pytanie #niewiemjaktootagowac
Mirki związane ze statkami i nawigacją, mam ze śmietnika taki oto żyrokompas (?) średnica około 40cm. Pytania są następujące:
1. Znalazłem że to chyba ma w środku żyroskop, tak jak na tym zdjęciu:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Kreiselkompass_Schnitt_Ansch%C3%BCtz.jpg
Jak te wirniki w środku są zasilane?
2. Jak to rozebrać?
4833478 - #statki #nawigacja #pytanie #niewiemjaktootagowac
Mirki związane ze statka...

źródło: comment_0crhjk78FF05zxX74dIbqlJI0NJj6M57.jpg

Pobierz
  • 3
@4833478: Wydaje mi się, że jest to zwykły pływak w żyrokompasie. On w środku nie jest zasilany tylko zamknięty w szczelnej obudowie, która jest zasilana próżnią oraz elektryką w układach korekcyjnych. Ale szczerze mówią na tych marynarskich się nie znam ;/
On w środku nie jest zasilany tylko zamknięty w szczelnej obudowie, która jest zasilana próżnią oraz elektryką w układach korekcyjnych.


@Operator21: No właśnie, ale zasilanie jakoś do środka musi dochodzić żeby zasilać te rotory żyroskopowe. Jak to jest zrobione? Jakoś indukcyjnie? Jeśli tak, to jak i na jakiej częstotliwości? Jak to zasilić na własną rękę w warsztacie elektronicznym, żeby rozpędzić ten żyroskop? (ʘʘ)
Tam wystarcza tylko 2 stopnie swobody i korygowanie precesji, jesli nie ma tam w tej kuli nigdzie zadnego wejscia zeby przelozyc naped to wszystko sprowadza sie do umieszczenia tego w obudowie w ktorej bedzie podcisnienie. Jakby to byl lotniczy to bym wiedział, bo kiedys mialem awarie tego cholerstwa i sie bardziej zainteresowalem tematem, ale te statkowe sa jakies inne, u nas jak jest taka czarna kula to jest to zwyczajna busola umieszczona