Wpis z mikrobloga

Miał ktoś sytuację, w której pobierał rentę socjalną i podjął prace zarobkową przekraczając tym samym próg 70% przeciętnego wynagrodzenia? Jestem ciekaw jak wygląda skuteczność sprawdzenia czy zgłosiłem ten fakt do ZUSu aby wypłaty renty zostały mi wstrzymane. Bawił się w to ktoś kiedyś?

#zus #renta #praca
  • 6
@rad0330: Przy rencie rodzinnej w okolicach lutego trzeba dostarczać zaświadczenie o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, a wtedy wychodzi ile zarobiłeś. Więc pewnie przy rencie socjalnej jest podobnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli przekroczysz próg i będziesz pobierał normalne, niezmniejszone świadczenie, będziesz musiał zwrócić różnicę.
@rozowa13: Czyli renta rozliczana jest rocznie, a nie miesięcznie? Jeśli przez większość roku zarabiam o wiele mniej niż próg, a potem przez 2-3 miesiące zarobie dwukrotność progu to renta zostaje mi cofnięta za te miesiące czy nie?
@rad0330: Z tym niestety nie wiem, wydaje mi się, że oni to rozbijają na dwa progi - miesięczny i roczny. Ale zaryzykowałabym stwierdzenie, że jeśli nie przekroczysz rocznego progu to będzie OK. Ja np dostarczałam xero pitów, a tam jest cały przychód roczny już podliczony, bez podziału na miesiące.
Kwoty nienależnie pobranych świadczeń ustalone prawomocną decyzją oraz kwoty odsetek i kosztów upomnienia, podlegają potrąceniu z wypłacanych świadczeń, a jeżeli prawo do świadczeń nie istnieje - ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


@rad0330 Takie coś znalazłam w internecie, bo osobiście zdarzyło mi się tylko raz zwracać świadczenie - po kilku dniach od jego otrzymania (bez żadnych odsetek) ( ͡° ͜ʖ ͡°)