Wpis z mikrobloga

Spośród 27 państw UE, aż 19 posiada organ będący odpowiednikiem KRS. We Włoszech funkcjonują dwie równorzędne rady, a w Wielkiej Brytanii trzy – obejmujące Anglię i Walię, Irlandię Północną oraz Szkocję.

We wszystkich tych państwach, poza Portugalią, minimum 50% członków rady składa się z sędziów – wybieranych, mianowanych lub proponowanych przez swoje środowiska – prokuratorów lub prezesów sądów.

Wejście w życie przyjętej przez PiS ustawy o KRS oznaczać będzie, że z 25-osobowej Rady, aż 21 jej członków (84 %) wybierze Sejm. Wliczając do tego grona osobę wskazaną przez Prezydenta RP oraz Ministra Sprawiedliwości dojdzie do sytuacji, w której członkowie pochodzący z nadania politycznego stanowiliby aż 92 % składu KRS.

Żaden z odpowiedników Rady w państwach UE nie będzie poddany tak dużemu wpływowi władzy politycznej.
źródło: P. Wachowiec, Projekt zmian w KRS kolejną próbą ograniczenia zasad państwa prawa, "Analiza FOR" 8/2017.

W przypadku portugalskiego odpowiednika KRS, Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, że jej upolityczniony skład może poddawać w wątpliwość jej niezawisłość i bezstronność, a tym samym narusza prawo do sądu wyrażone w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Źródło: wyrok ETPCz z 21 czerwca 2016 r. w sprawie Ramos Nunes de Carvalho E Sá przeciwko Portugalii, skarga nr 55391/13, 57728/13, 74041/13.

Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/3828739/zaden-z-odpowiednikow-krs-w-panstwach-ue-nie-bedzie-poddany-tak-duzemu-wplywowi/

#prawo #tklive #neuropa #4konserwy #2zdrajcy #for #forumobywatelskiegorozwoju #polityka
Pobierz
źródło: comment_ipg4bSumVnrIoD9qXnb5eGWYUBPE99WS.jpg
  • 40
@kontonr77: W pozostałych państwach konstytucje nie przewidują organów będących odpowiednikami polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. Co nie przeszkadza kontrolowaniu zasad powoływania sędziów np. przez sądy konstytucyjne. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny, będący wzorem dla tego rodzaju sądów w Europie, skutecznie sobie z tym radzi.

U nas, od co najmniej pół roku, TK jest organem dysfunkcyjnym, którego skład nie spełnia standardów konstytucyjnych. Dlatego też rolę tę, pośrednio, miał przejąć SN, na który też znalazła