Wpis z mikrobloga

Schody do nieba

Przy jednym ze stromych zboczy pasma gór Taihang w prowincji Henan zbudowano pionowe, spiralne schody. Wysokie na 91 metrów przy większych podmuchach wiatru odginają się od pionu o prawie metr w każdą stronę.
Przed wejściem na schody turyści zobowiązani są podpisać formularz, że nie cierpią na choroby serca czy układu oddechowego i wykazać, że nie ukończyli 60 roku życia.
Pasmo rozciąga się południkowo na długości ok. 400 km i przebiega przez prowincje Henan, Hubei oraz Shanxi, ograniczając od zachodu Nizinę Chińską. Najwyższym szczytem gór jest leżący na zachód od Pekinu Xiao Wutaishan (2882 m n.p.m.).

zdjęcie

Odkrywaj świat z wykopem ---> #exploworld

#fotografia #ciekawostki #architektura #earthporn ? #podroze #exploworld #chiny #gory
Pobierz Artktur - Schody do nieba

Przy jednym ze stromych zboczy pasma gór Taihang w prowi...
źródło: comment_sKTaQtObxB8I0IbcewZshaJW3hHteAhl.jpg
  • 42
@m_bielawski: masz rację, ale tu nie chodzi o kondycję xd i odsiew jest 'gruby', ale nie bez sensu. Z wiekiem następuje zwapnienie tętnic (rzadko spotykane w młodym wieku), a tu mamy sytuację, gdzie naczynia muszą dość szybko przystosowywać się do spadku ciśnienia. Młody się co najwyżej zmęczy, stary może dostać hipotonii, której już nie skompensuje, bo jego naczynia i cały organizm nie ma już takich zdolności adaptacyjnych
@sokzesmieci: na 90m ciśnienie spadnie o jakieś 8hPa.
@atencjon: ale co ja mam ustalać? Właśnie piszę, żeby każdy sam to sobie w głowie ustalił. Po co jakieś regulacje do tego? Można dać ostrzeżenie i informować, że nie polecają jak masz 60+, bo XYZ.

Swoją drogą, wszystkie artykuły w necie o tych schodach to przeklejki z dailymail z 2012. To taki brytyjski "fakt". Nie udało mi się dotrzeć do żadnego
@m_bielawski: i te 8hPa ma świadczyć o tym, że?
Metro w Kijowie ma 100m głębokości i przejazd nim jest odczuwalny także dla zdrowych ludzi (bóle głowy, senność). Ot, 10hPa.
Ludzie w hipotonii ortostatycznej spowodowanej stwardnieniem tętnic (to o czym wyżej wspomniałam) mogą omdlewać zmieniając pozycję z siedzącej na stojącą. Ile to różnicy wysokości, metr? A ile różnicy ciśnienia? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nieładnie przytaczać dane bez kontekstu
@sokzesmieci: jak ktoś ma "hipotonię ortostatyczną" czy inne zaburzenia, które sprawiają, że mała zmiana ciśnienia może skończyć się omdleniem, to niech nie wchodzi na te schody. Proste. To jest jakiś promil ludzi. No i przy wchodzeniu po schodach ta zmiana nie jest tak szybka jak przy jeździe metrem...
@m_bielawski:

jak ktoś ma "hipotonię ortostatyczną" czy inne zaburzenia, które sprawiają, że mała zmiana ciśnienia może skończyć się omdleniem, to niech nie wchodzi na te schody

za Wikipedią

Częstość występowania hipotensji ortostatycznej wzrasta z wiekiem i występuje u 5–30% osób starszych


właśnie udowodniłeś (oczywiście nie dotykając żadnych źródeł), że ograniczenie wiekowe ma sens XD dziękuję, dobranoc
@sokzesmieci: lol, nope. Niech nie wchodzi nie dlatego, że mu ktoś zakazuje, tylko dlatego, że ma swój własny rozum i wie czym to się może dla niego skończyć. Dlaczego odbierać możliwość wejścia tym pozostałym 70-95%?
@m_bielawski: ponieważ większość ludzi starszych nie ma pojęcia o tym, że na taką hipotonię cierpi. Na miażdżycę tym bardziej, a że miażdżyca dotyka również mózg (o czym w wielu wykopowych historiach można się przekonać), uznawanie, że osoba z zaawansowaną miażdżycą nas o tym poinformuje i dojdzie do logicznych wniosków odnośnie przedsięwzięcia jest, hm, niezbyt mądre.
Sama hipotonia ortostatyczna to zresztą przykład większej patologii, zmiany miażdżycowe i wapnienie są dość powszechne. Starsi