Wpis z mikrobloga

Tak w temacie tutejszego wpisu o Razem i Marksie (bo op @serial28 ma mnie na czornej jak śląski wyngiel).
Marks jest obecny chociażby na największych uniwersytetach polskich i zagranicznych. Jego idee, czy tego chcesz czy nie, ukształtowały, wspólnie z wieloma innymi, obecną cywilizację i stanowią część światowego wkładu w filozofię. I załatwiły Ci wiele praw, które dziś uważasz za naturalne.
Tylko indolent intelektualny może twierdzić, że lewica nie ma nic wspólnego z Marksem. I tylko lewicowiec niepewny swoich poglądów, pod presją neoliberalnej czy konserwatywnej sceny politycznej, będzie zaprzeczał konotacjom marks<->lewica.
Oczywistym absurdem jest też twierdzenie, że europejskie partie socjal-demokratyczne (jaką jest też Razem) próbują odwzorować w społeczeństwie 1:1 idee Kapitału.
Niemniej przyznać należy, że sukcesem prawicy (i prawactwa) jest wmówienie społeczeństwu, że Marks to postać na równi ze Stalinem czy Hitlerem. Ale to dowodzi jedynie jak słabo wykształcone mamy społeczeństwo, które lubi wypowiadać się o rzeczach, ba!, być specjalistą w tematach, których nawet nie zgłębili. Dlatego Wykop w dużej mierze jest dobrym odbiciem tegoż społeczeństwa.

#4konserwy #neuropa #marks #razem #lewica
  • 20
@Andrzejku1998:

cała cywilizowana zachodnioeuropejska socjaldemokracja


to oczywiste bzdury. Mogli wyrzec się symboliki, i słusznie, sierpa i młota, międzynarodówki. Oczywistym też jest, że nie chodzi się z Marksem na sztandarach, bo chodzi o idee a nie o człowieka - lewica ma to do siebie, że w dużej mierze jest ruchem niewodzowskim, niepotrzebującym autorytetów, jest rozproszona. W tym jej słabość i siła zarazem.
A Razem nie jest nawet tak socjalistyczna jak partie Skandynawii,
@rajet: ok - to się odniosę do posta, choć myślałem że skończę na ironii. W części poświęconej obronie dorobku Marksa - równie dobrze mógłbyś pisać o "gorącym" dziś Markizie de Sade. Oczywiście nie mógłbyś tego zrobić gdybyś uczciwie dodał, że koncepcje filozoficzne Marksa dostały w dziejach "zielone światło" co skończyło się morzem trupów. Oczywiście Marks jest obecny na uniwersytetach nie dlatego, że miał racje, co pośrednio sugerujesz - ale dlatego, że
Niemniej zasłużył sobie na wymienianie obok największych katów ludzkości.


@4tek: jeśli tak podchodzisz do tematu, to na jednym wydechu powinieneś wymienić również twórców Pisma Świętego.

Oczywiście Marks jest obecny na uniwersytetach nie dlatego, że miał racje, co pośrednio sugerujesz - ale dlatego, że jego przemyślenia legły u podstaw najbardziej zbrodniczej ideologii w historii ludzkości.


cóż, trochę lat minęło od mojego ostatniego dnia na uniwersytecie, ale mogę Ci z całą stanowczością powiedzieć
@rajet: biblijni twórcy namawiali do zmiany status quo poprzez krwawą rewolucję? Nie zrozumiałeś, co miałem na myśli mówiąc o genezie obecności Marksa na uniwersytetach. Oczywiście nie twierdzę, że przy omawianiu jego poglądy są wartościowane. Niemniej to właśnie "doniosłe" efekty jego przemyśleń zadecydowały o tym, że nie jest dziś pomijany obok tysięcy innych myślicieli, którzy nie mieszczą się w ramach akademickich kursów. Bajek o wyzysku i umieraniu w polu nawet nie skomentuję
cała cywilizowana zachodnioeuropejska socjaldemokracja już od lat 50-tych oficjalnie wyrzekła się nawiązań do Marksa czy komunistycznej symboliki


@Andrzejku1998:
https://www.theguardian.com/world/2012/jul/04/the-return-of-marxism

A symbolika to sierp i młot, może Che Guevara, a nie filozof, socjolog i ekonomista jakim był Marks.

@4tek

Niemniej zasłużył sobie na wymienianie obok największych katów ludzkości


Marks katem??? Oświeć nas!
Emanujesz Marksem - nie jesteś socjaldemokrata


@Andrzejku1998: to też jest ciekawa sprawa, bo wśród znajomych uchodzę często za akapa. Lubię pieniądze, potrafię je zarabiać a kapitalizmu nie uważam za fatalny wynalazek. Niemniej dostrzegam jego patologie, zmieniające się potrzeby społeczeństwa i uprzywilejowaną pozycję konkretnych grup społecznych. No i, na moje nieszczęście, posiadam sporą dawkę empatii i stawianie się w sytuacji innych ludzi bardzo mnie dręczy.
Co do słowa "socjalizm" - to też
I jeszcze ciekawostka:

Marks miał wyraziste i zdecydowane poglądy w sprawie Polski, której niepodległość w pełni popierał. Jego zainteresowanie Polską można datować od powstania krakowskiego z 1846 r. Marx czytał prace Joachima Lelewela poświęcone historii Rzeczypospolitej i uważał Polskę za zaporę dla rosyjskiego imperializmu dążącego do dominacji m.in. w Europie. Krytykował także brak pomocy dla Polaków ze strony mocarstw, który w jego ocenie mógł doprowadzić do złamania ducha oporu wobec Rosji. Znaczący
raczej "ekonomista" i dość średni filozof.


@Andrzejku1998: Ex cathedra możesz się wypowiadać jeśli przedstawisz swój wysoki stopień naukowy lub w hierarchii religijnej. W przeciwnym wypadku pasuje podać jakieś argumenty, dlaczego człowiek którego do dzisiaj czyta się na studiach różnych specjalności jest słabeuszem.
Marks katem??? Oświeć nas!


@terion: czy to nie przypadkiem jego idee legły u podstaw zbrodni w ZSRS, Kambodży, Chinach, Koreii itp.? Nie wspominam już o mniej spektakularnych "przypadkach" jak eksterminacja polskiej inteligencji.
#!$%@? debile broniace Marksa widać, że nigdy go nie czytaly :D A szkoda bo Marks przecież wprost namawiał do tego, żeby wprowadzać terror, aby utrwalić władze i pokazać obalonym, że to koniec ich świata.