Wpis z mikrobloga

Zapewne duża część z Was już po pracy/szkole, a więc czas na kolejnego zwierzaka, którego z nami już nie ma. Z racji tego, że temat spotkał się ze sporym zainteresowaniem postanowiłem stworzyć serię wpisów na ten temat.

MOA - wymarły ptak nielot z podgromady ptaków nowoczesnych (lol, wcale nie taki nowoczesny jak wyginął) żyjący do XVII/XVIII wieku na terenie Nowej Zelandii. Bliski krewny współczesnego strusia i kiwi.

Potężne ptaszysko... Jeszcze kilkaset lat temu mogło podziwiać piękne krajobrazy Nowej Zelandii. I chociaż trochę nie pasuje do okresu, który tutaj nas najbardziej interesuje (zwierzęta po dinozaurach) to swoimi wielkimi wymiarami pobudza wyobraźnię i choć trochę niesie świadectwo dawnych olbrzymów. Mimo wzrostu sięgającego do 3-5 metrów i wagi do 250 kg ptak ten został wybity przez zamieszkujących wyspę Maorysów. Zakończyło to jego okres istnienia mający swój początek w plejstocenie. Budowa ptaka moa (tego się nie odmienia?) zwraca uwagę na brak skrzydeł i masywne nogi, sugerujące konkretne przyłożenie z tzw. 'laczka'. Zwierzę to nazwałbym swoistym łącznikiem dawnej epoki i czasów współczesnych - masywna budowa charakterystyczna dla dawnych olbrzymów, a jednocześnie okres przebywania na ziemi przypadający na czasy, gdy człowiek, że tak się wyrażę, dokonał 'paru' osiągnięć. To sprawia, że zdjęcie (poniżej) Richarda Owena zajmującego się tymi ptakami ze szkieletem moa przypomina raczej kard z filmu Zaginiony Świat. Albo okładkę jakiegoś mocnego zespołu rockowego.

Kości moa olbrzymiego występują licznie w muzeach na świecie. Można je znaleźć w Yorkshire Museum w Yorku, Whanganui Regional Museum na Nowej Zelandii, czy w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Pozostałością większego kalibru są świetnie zachowane szpony w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (zdjęcie w komentarzach). Datuje się, że mają 3300 lat! Odnaleziono je w jaskini oczywiście na Nowej Zelandii. Może jednak do dzisiaj jakieś samotne moa paradują w chaszczach przygotowane na starcie z maoryskimi wojami? Trochę to jak z kosmitami, ale patrzcie poniżej (za Wikipedią)...

An expedition in the 1850s under Lieutenant A. Impey reported two emu-like birds on a hillside on the South Island; an 1861 story from the Nelson Examiner told of three-toed footprints measuring 36 centimetres (14 in) between Takaka and Riwaka that were found by a surveying party; and finally in 1878 the Otago Witness published an additional account from a farmer and his shepherd. An 80-year-old woman, Alice Mckenzie, claimed in 1959 that she had seen a moa in Fiordland bush in 1887, and again on a Fiordland beach when she was 17 years old. She claimed that her brother had also seen a moa on another occasion.


#ciekawostki #nauka #biologia #paleontologia #zwierzeta #dinozaury
piotrass007 - Zapewne duża część z Was już po pracy/szkole, a więc czas na kolejnego ...

źródło: comment_icUpIE6vOpVYwWx8edzCoR1ehLfK3BAO.jpg

Pobierz
  • 24
@PtactwaWiele ja jadłem tylko w Krakowie, ale osoby, które miały szansę porównać, niemal jednogłośnie mówią, że wrocławskie mimo swojej jakości nie dorastają krakowskim do pięt. Jako krakowski słoik, zapraszam ʕʔ