Wpis z mikrobloga

Po przeczytaniu wpisu Mikra o koledze chorym na raka, po raz kolejny zaczęłam zastanawiać się nad kwestią eutanazji.
Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć dlaczego jest ona zakazana?

Jak pojawiają się plany odnośnie ograniczenia prawa do aborcji, to możemy zauważyć setki komentarzy o tym, że aborcja pozwala na niedopuszczenie do cierpienia dzieci i pozwala rodzicom na uniknięcie patrzenia na męki ich dziecka. Słynna sprawa Chazana, który odmówił aborcji i skazał dziecko na tortury przez kilka dni jego życia. oczywiście Chazan do tej pory jest krytykowany za to w mediach i nie tylko.
A o eutanazji nie mówi się praktycznie wcale. w tej chwili w szpitalach są tysiące osób cierpiących tak bardzo, że żadne leki nie są w stanie im pomóc, a patrzenie na ich katusze jest nie do zniesienia.

Dlaczego odmawia im się prawa do godnego odejścia z tego świata i skazuje na wegetację w bólu? Do podjęcia decyzji jak mają żyć i umrzeć.
"zwykłe" samobójstwo nie jest rozwiązaniem, osoby ciężko chore(np. sparaliżowane) często nie są w stanie go wykonać, a dodatkowo zostawia się zbędny bałagan. Śledztwo w prokuraturze, sekcje zwłok itd. po samobójstwie mojego kolegi rodzina czekała miesiąc, żeby móc urządzić pogrzeb.
Kiedy myślę o ciężkiej chorobie, to nie boje się śmierci, a właśnie skazania na wegetację i cierpienie tak wielkie, że śmierć będzie nadzieją na uwolnienie od bólu.

Podkreślam, że eutanazja nie jest obowiązkiem, a możliwością.
#eutanazja #przemyslenia #rak #medycyna #zapraszamdodyskusji
  • 68
@trapped: Glownym problemem jest wplyw kościoła i jego uznawanie jakiejkolwiek formy nienaturalnego zakończenia życia w każdej sytuacji za grzech ciężki. No i oczywiscie problemem jest to że ludzie wciąż dają im monopol na mowienie co jest moralne a co nie, bo latwiej jest sie kogos posluchac, uważając ze to wola Boga i nic nie mozemy zrobić niż samemu zacząć sie nad tym zastanawiac.
@trapped: wiesz, w sprawie eutanazji ludzi w śpiączce którzy nie są w stanie przekazać swoich myśli to trochę przesada, po pierwsze nie wiesz tak naprawdę co się w ich głowie wtedy dzieje (a już zaczynają ich wybudzać, nie wiem czy słyszałaś, niektórzy mówili że są non stop świadomi), a po drugie za dużo tutaj miejsca do nadinterpretacji, nadużyć itp. Nie można tak sobie decydować za człowieka czy go zabić czy nie
@trapped: Art. 38 Konstytucji "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia", czyli ustawodawca wychodzi z założenia, że życie ludzkie jest wartością i jest chronione przez państwo, a skoro jest chronione, to w każdym przypadku, dlatego generalnie penalizowane jest zabójstwo, eutanazja oraz aborcja, a także nakłanianie do samobójstwa. Mam nadzieję, że pomogłem i już wiesz dlaczego eutanazja jest zakazana.
@trapped: Pomijając kwestię tego czy popieram eutanazję czy nie (nie mam zdania), to zwróć uwage na jedną rzecz.
Myśląc o tym problemie i deklarując, że popierasz eutanazję, siedzisz sobie w ciepełku, pewnie w domu masz niebieskiego lub jakiegoś członka rodziny i wszyscy są szczęśliwi.
A teraz sobie porównaj jak wyglądałoby twoje życie gdyby twój ukochany od miesiąca tkwił w szpitalu w stanie ciężkim.
Jesteś pewna, że wiesz, jakbys się wtedy zachowywała?
@trapped Jeszcze lepiej gdy nawet podpisu nie trzeba podrabiać.

@weeego Nadal pozostaje pole do wałków. Ta trójka może stwierdzić że podpis jest, więc można pacjenta w śpiączce odciąć i tyle.

Trochę jestem na to wyczulony, bo nawet jakbym od dekad leżał w śpiączce, to nie chciałbym by mnie odcięli. A jako warzywo byłbym drogi w utrzymaniu, motyw by był.
@trapped: Ok, to w takim razie decyzja twojego ukochanego. Być może mylnie zrozumiałem, że bliscy mogliby podejmować taką decyzję za chorego.

A teraz Ci coś opowiem. Kilka lat temu, bodajże w TVNie był reportaż o mężczyźnie który w wieku dwudziestu paru lat miał wypadek na motocyklu. Był sparaliżowany od szyi do stóp. Władał jedynie powiekami i wargami. Ledwo mówił.
Był to reportaż o eutanazji. Gość wprost mówi, że chciałby jej dokonać,
@MlodyDziadzioSpamer: Nie do końca. Procedura eutanazji np. w Holandii wygląda w następujący sposób. Nie jest to na "widzimisie" chorego. Po objawieniu woli poddania się eutanazji, z chorym rozmawiają psycholodzy. Nie raz, nie dwa. Psychiatra musi też orzec o pocztalności danej osoby. Dodatkowo przed wykonaniem zabiegu, chory rozmawia jeszcze z komisją składającą się z lekarzy i osoby wykonującej zabieg. Cały proces trwa tygodnie i ma na celu wyeliminowanie jak wspomniałeś morderstw, decyzji
@MeAndI: dokładnie pamiętam opisany przez Ciebie przypadek, bo właśnie wtedy pierwszy raz zaczęłam zastanawiać się nad eutanazja. Super, że temu człowiekowi się udało. Z tego co pamiętam dostał komputer, kóry umożliwiał w mu komunikację i wsparcie min dla rodziców w opiece nad nim. Ale co w sytuacji osób terminalnie chorych, kiedy lekarze mówią, że nie ma już żadnej nadziei i pozostaje tylko leczenie polegające na próbie uśmierzania bólu? Rak, stwardnienie rozsiane,
@trapped: Porównywanie eutanazji do zabójstwa nie jest żadnym absurdem, bo w jednym i drugim przypadku naruszane jest dobro chronione prawnie, czyli życie ludzkie. A co w przypadku, gdy ktoś zabija człowieka na jego życzenie, a ofiara nie jest chora, po prostu ma takie widzimisię? Państwo w tym przypadku chroni cały czas życie ludzkie i zabójca w dalszym ciągu poniesie odpowiedzialność za przestępstwo, bo to życie jest jednym z najwyższych dóbr w
@maschio94: w przypadku aborcji naruszane jest najzwyzej stojące w hierarchii dobro - życie ludzkie. Pomimo, że życie uznawane jest za najwyższą wartość jego ochrona nie jest bezwzględna. Obrona konieczna, aborcja w polskim prawie i poza nim kara śmierci czy właśnie eutanazja.
@trapped: W przypadkach, które wymieniłaś, czyli obrona konieczna oraz aborcja, ograniczenie ochrony życia polega na przeniesieniu ochrony na inne dobro, odpowiednio prawo do odparcia bezprawnego zamachu na własne życie oraz w przypadku chociażby dozwolonej aborcji w stosunku do ciąży pochodzącej z czynu zabronionego, prawo do decydowania o własnej seksualności. Kara śmierci nie jest stosowana w prawie polskim, ponieważ wystarczająca ochronę przed przestępcami zapewnia dożywotnie pozbawienie wolności, wiec kara śmierci jest w
@mlodysum: To miałoby sens, ale z tego co czytałem, to prawo ma być(już jest?) zliberalizowane.Żródło. Czy osoba zdrowa na ciele, ale z depresją(wiem, że to też choroba) lub po prostu problemami, powinna poddawać się eutanazji? Jak ta molestowana dziewczyna?. Ciężko sobie wyobrazić to, co ona przeżyła, widzę, że nawet dwuletnia terapia nie pomagała, ale czy naprawdę eutanazja jest wyjściem? Czasami zastanawiam się, czy takie wydarzenia mogą wywołać trwałe,
@alilamambalej Nie wiem jak jest na dzien dzisiejszy, ale to rozwiązanie o ktorym napisalem wydaje mi sie najbardziej rozsadne.
Wiadomo, sa przypadki rozne. Jednak nie powinnismy na podstawie jednego zdarzenia wykluczac mozliwosci innym. To bym zostawil dla psychologow i psychiatrow.
Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć dlaczego jest ona zakazana?


@trapped: Jeśli chodzi o Polskę, to jest zakazana bo sprzeciwia się jej kościół katolicki.

Możecie naprawdę darować sobie dyskusje nt. zawiłości prawnych i moralnych, bo i tak nigdy nie będzie w Polsce legalna.
@janeeyrie: A morderstwo jest zakazane, bo Kościół mówi "nie zabijaj"? Niewątpliwie stanowisko Kościoła ma tutaj znaczenie, ale stwierdzając, że eutanazja jest zakazana tylko z tego powodu bardzo spłycasz tę skomplikowaną problematykę.
@maschio94: oczywiście prawo do godności, które również jest zapisane w Konstytucji. Obrona konieczna jest dopuszczalna również gdy zagrożone jest inne dobro niż życie, a aborcja również gdy zagrozone jest zdrowie lub życie matki. Co do dożywotniego pozbawienia wolności to w rzeczywistości wcale nie jest dożywotnie, więc nie można go porównywać do kary śmierci.
@maschio94: Nie spłycam, ale kościół tak czy siak będzie blokował legalizację eutanazji, podobnie jak to robi teraz z aborcją, a że pozycję w Polsce ma silną, to jest rzecz praktycznie nie do ruszenia.

Ale jeśli wolisz: możecie sobie dyskutować na ten złożony moralnie problem, legalizacji i tak nie będzie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@trapped: Tak, o godności jest w Konstytucji, ale w kontekście wynikających z niej źródeł praw człowieka i obywatela. Podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia. Żaden, nawet najdalej idący akt z zakresu praw człowieka nie nadaje prawa do eutanazji i nie da się tu wyprowadzić dwóch sprzecznych ze sobą praw, bo eutanazja jest zaprzeczeniem prawa do życia. No i jakim cudem dożywotnie pozbawienie wolności nie jest dożywotnie, czy ja o czymś
@maschio94: dobrze, że poruszyłeś kwestie prawa do życia, nie wiem czy zauważyłeś jest to prawo, a nie obowiązek. Niekt nie ma prawa ograniczy prawa do życia poprzez nakazaniie eutanazji. Nie widzę jednak w jaki sposób ograniczane jest prawo do życia, w sytuacji gdy ktoś samodzielnie i świadomie podejmuje decyzję o jego zakończeniu. Nie ma tu żadnego zaprzeczenia. Co do dożywocia to poczytaj o warunowym zwolnieniu, w przypadku dożywocia po 25 latach.
@trapped: Źle to interpretujesz, nie możesz wyprowadzać z prawa do życia prawa do eutanazji, bowiem te dwa stwierdzenia są ze sobą sprzeczne, każdy kto bliżej się interesuje tą problematyką Ci to powie, polecam się tez zapoznać z piśmiennictwem, bo powstało dużo prac na ten temat. Co do kary dożywotniego pozbawienia wolności to skupiasz się na czymś co jest wyjątkiem od reguły i obwarowanym licznymi szczegółowymi warunkami, natomiast regułą jest odosobnienie od
Gwarantuję, że jakbyś znalazła się w takiej sytuacji (nie życzę Tobie i nikomu - odpukuję w niemalowane) to modliłabyś się, żeby doszło do cudu, a nie myślała o eutanazji.


@MeAndI: Sam leczyłem nowotwór, sam doświadczałem bólu który momentami przy wysokich dawkach morfiny był bardzo silny i poznałem ludzi którzy męczyli się z większym bólem. Gdyby mi lekarz powiedział że to nie tylko okresowo, kilka dni bólu, a do końca życia to
@maschio94:

Art. 38 Konstytucji "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia", czyli ustawodawca wychodzi z założenia, że życie ludzkie jest wartością i jest chronione przez państwo, a skoro jest chronione, to w każdym przypadku, dlatego generalnie penalizowane jest zabójstwo, eutanazja oraz aborcja, a także nakłanianie do samobójstwa. Mam nadzieję, że pomogłem i już wiesz dlaczego eutanazja jest zakazana.

Tak, o godności jest w Konstytucji, ale w kontekście wynikających z niej
każdy kto bliżej się interesuje tą problematyką Ci to powie, polecam się tez zapoznać z piśmiennictwem, bo powstało dużo prac na ten temat.

@maschio94: ale masz jakiś argument, czy "każdy to powie", ale Ty nie potrafisz?
co do "natomiast regułą jest odosobnienie od społeczeństwa w zakładzie karnym do końca życia." jakiś dowód, statystyki, cokolwiek?
@maschio94:

Porównywanie eutanazji do zabójstwa nie jest żadnym absurdem, bo w jednym i drugim przypadku naruszane jest dobro chronione prawnie, czyli życie ludzkie. A co w przypadku, gdy ktoś zabija człowieka na jego życzenie, a ofiara nie jest chora, po prostu ma takie widzimisię? Państwo w tym przypadku chroni cały czas życie ludzkie i zabójca w dalszym ciągu poniesie odpowiedzialność za przestępstwo, bo to życie jest jednym z najwyższych dóbr w