Wpis z mikrobloga

Witajcie Mirki z #cnc - chciałbym się pobawić trochę z robieniem ciekawych rzeczy w drewnie za pomocą frezarki #cnc
Nie chciałbym oczywiście na start wywalać 10k+ na coś, co na razie będzie zabawą :) Znalazłem ogłoszenie na OLX: https://www.olx.pl/oferta/frezarka-grawerka-cnc-CID619-IDjjisP.html#86811ee1e7 czy taki sprzęt ma sens na start? Czy coś innego byście polecili dla początkującego? Nie chciałbym być ograniczony mocno rozmiarem, tylko mieć od razu coś na większe elementy.
  • 9
@masterix: #!$%@? wie w sumie, on to sprzedaje bez wrzeciona to może kosztować 1k więcej i to jest jakaś dziwna konstrukcja xD ale niby działa.. popatrz na filmiki tego typa i jak frezuje w drewnie i idzie normalnie to bierz
@MarioMAX: A dlaczego dla masochisty? Wyjaśnij proszę, żebym miał się na baczności. Ogólnie chcę coś, co pozwoli zrobić dla siebie i znajomych jakieś projekty w ramach nauki i jednoczesnie, żeby to było funkcjonalne np jakiś stolik czy ozdobę do warsztatu.
@ossj: no właśnie niby działa na tych filmikach i wydaje mi się, że spoko.
@masterix: jak wyżej - do nauki na pewno jak znalazł ale musisz wziąć pod uwagę ile czasu będziesz musiał poświecić na wyfrezowanie czegokolwiek z prędkością z filmu a tam jest lizanie mdfu. Drewno gorzej się skrawa od tego materiału
@faerlan: hm. A coś innego byś polecił do nauki, żeby to miało też tempo? Bo jednak to będzie zajęcie "po godzinach", więc nie chcę czekać niepotrzebnie długo na jakiś efekt. Co trzeba to trzeba poczekać, ale po co dłużej :)
@masterix: Najtaniej i najprościej do nauki to chińskie 3040 cnc KLIK z czegoś takiego będziesz zadowolony, brak tylko krańcówek. I pogonisz duuużo szybciej, niż to co pokazałeś, wrzeciono słabe ale w drewnie plexi itp. da radę. Wysyłka z Niemiec więc cła i vat nie zapłacisz.
@MarioMAX: a jak kwestia z oprogramowaniem wtedy wygląda? Tylko płatne, czy jest coś sensownego za free, co się faktycznie nadaje powiedzmy nie tylko do nauki. Trochę głupio byłoby się potem przesiadać na nowy soft, jeśli bym chciał brnąć w to dalej.
@masterix: Płytkę z mach3 dostajesz ( oprogramowanie maszyny, to tak jak masz pulpit na maszynach np. Haas mazak, DMG itp. ) Do takiego oprogramowania wgrywasz kod .nc taki sam jak na innych profesjonalnych maszynach. Dzięki takiej maszynce na pewno ogarniesz podstawowe zasady działania maszyn cnc ale czy one są łatwiejsze do nauki, no nie są trudniejsze, nie mają żadnych zabezpieczeń łatwo o kolizję, brak czujników tj przeciążenie, profesjonalna bardziej chroni operatora.