Wpis z mikrobloga

czy ktoś z was zna pracę naukową/rozprawę/cokolwiek, które uwzględniałyby problem budynków mieszkalnych za czasów stalinizmu? jak ówczesny system polityczny wpływał na konstrukcję mieszkań; jak doszło do tego, że została zaburzona dotychczasowa koncepcja domu.
będę bardzo wdzięczna za tytuły prac albo nawet autorów :3
#architektura
  • 11
@mladic_: co konkretnie masz na myśli? Obecne problemy tych budynków/osiedli czy może idee jakie przyświecały budowie budynków w stylu socrealu?

Na pewno się przyda: Edmund Goldzamt - Architektura zespołów śródmiejskich i problemy dziedzictwa
@hsvduivbsh: tak, jakie były wtedy idee podczas budowy. dokładnie jakie były ówczesne założenia związane z mieszkaniem ludzi, np. ile ludzi musiało mieszkać w jednym bloku, jak małą powierzchnię miały wówczas mieszkania, a ja sama sobie wywnioskuję, jak postanowienia ówczesnego budowania wpłynęły na postrzeganie człowieka domu jako locus amoenus :3
@mladic_: to pozycja ta co wyżej
plus sporo informacji na temat samej idei wraz z porównaniem do przedwojnia można wyciągnąć z sześcioletniego planu odbudowy Warszawy Bieruta. (dostępny w bibliotekach, a nawet na allegro)
Może przyda się artykuł: Standardy urbanistyczne dla terenów mieszkaniowych - wybrane zagadnienia. Grażyna Dąbrowska-Milewska
z lat późniejszych to: Systemy budownictwa wielkopłytowego w Polsce w latach 1970-1985. Przegląd rozwiązań Jest to książka iście techniczna, ale jest dobrze opisana charakterystyka
@mladic_: Właśnie czytam książkę Haliny Skibniewskiej - Tereny otwarte w miejskim środowisku mieszkalnym i przypomniało mi się o tobie, bo myślę, ze to może być ta książka której szukasz. Ona porusza w niej temat wpływu urbanistyki i mieszkalnictwa na życie rodziny.
@hsvduivbsh: te książki, które podrzuciłeś mi dotychczas, bardzo mi się przydały i jeszcze raz dziękuję. sprawdzę również i tę, bo brakuje mi o tym, jak konflikty mieszkaniowe wpływały na zdrowie, zwłaszcza to neurologiczne :3
@hsvduivbsh: jest to akurat praca semestralna z literatury współczesnej na temat białoszewskiego i tego, jak zmieniało się jego postrzeganie domu; jak rozumiał przedmioty codziennego użytku w czasach odbudowy warszawy; jak ówczesne budownictwo i urbanistyka wpłynęła na jego poezję.