Wpis z mikrobloga

#kosmos #iss #kosmoradar

Żeby nie odpowiadać ciągle na te same pytania, postaram się w tym wpisie zrobić małe FAQ z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ będzie widniał w opisie tagu)

○ Jeśli nie ma tutaj odpowiedzi na twoje pytanie, zadaj je w komentarzu, będę mógł na bieżąco uzupełniać FAQ.
○ W przypadku braku odpowiedzi, widocznie nie byłem jej pewien i nie chciałem wprowadzać cię w błąd.

1. Jak często można obserwować stację kosmiczną nad naszym niebem?

"Fazy" przelotów trwają zazwyczaj od miesiąca do półtorej, w tym czasie stacja jest widoczna nad Polską, oczywiście na samym początku i pod koniec "fazy" stacja widoczna jest już coraz słabiej. Najlepszy okres obserwacji ISS to połowa takiej fazy, wtedy stacja jest dla najlepszym dla nas kursie i ma największą jasność.

2. Jaka jest częstotliwość pojawiania się wpisów?

O przelocie stacji staram się zawsze informować kiedy tylko mam taką możliwość, oczywiście wszystko zależy od pogody, przy bezchmurnej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza wpisy pojawiają się niemalże każdego wieczoru.

3. W jakich godzinach przelatuje ISS?

Zazwyczaj są to godziny bardzo późne, po północy. Zdarza się oczywiście tak, że stacja przelatuje o 20, a zdarza się również tak że widać ją dopiero po godzinie 4 rano. Dlatego też wpisy najczęściej pojawiają się w weekend, ze względu na to że również mam swoje życie prywatne i nie mogę pozwolić sobie na jej śledzenie o 4 nad ranem.

4. Kiedy informujesz o przelocie stacji?

Wpisy pojawiają się (jak sami zdecydowaliście w ankiecie) na godzinę przed planowanym przelotem. Oczywiście czasami może być to wcześniej lub później (to w głównej mierze zależy również od godziny w której stacja będzie przelatywać), niemniej jednak w większości przypadków jest to godzina przed przelotem.

5. Czy informujesz o przelotach Iridium?

Nie, na tagu pojawiają się tylko i wyłącznie wpisy dotyczące tranzytów stacji kosmicznej.

6. Stacja przelatuje mniej więcej nad Warszawą/Łodzią/Katowicami, czy będzie ją widać np. z pomorskiego?

Stacja znajduje się na wysokości 400-410 kilometrów, jeżeli według mapki poglądowej stacja znajduje się nad Katowicami, możliwe jest zobaczyć ją z np. z Gdańska, natomiast wtedy nie znajduje się tak wysoko nad horyzontem jak na południu Polski. Najlepsza widoczność dla całej Polski jest kiedy ISS przelatuje mniej więcej nad centralną częścią naszego kraju, wtedy wystarczy patrzeć w górę w niemalże każdym miejscu Polski.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na najczęstsze pytania zadawane pod wpisami, jeżeli jakiegoś nie ma zapraszam do zadania go w komentarzu pod tym wpisem.
Zachęcam również do zapisania się do SpamListy dzięki czemu przy każdym nowym wpisie otrzymasz powiadomienie, w ten sposób nie przegapisz żadnego tranzytu.
  • 2
  • Odpowiedz
@UrbanLegend: Ehh w ostatnich dniach miałbym szansę kilka razy, gdyby nie chmury. :(

Polecam darmową apkę Night Sky 4, sama woła, jeśli za chwilę można zobaczyć stację i łatwo ją zlokalizować używając AR.
  • Odpowiedz