Wpis z mikrobloga

Hello elektromirki! Pomożecie?
Mam kilka ESP8266, chciałbym zacząć bawić się w ich programowanie. Z tego co wyczytałem, to najlepiej będzie użyć NodeMCU. Znam trochę pythona, więc ogarnę #lua (bo jak rozumiem w Lua tam się pisze). Pytania:

1. Czy NodeMCU to będzie najlepsze rozwiązanie do programowania ESP8266?
2. Czy rzeczywiście i bez problemu robi się to w Lua?
3. Jaki kupić interfejs, żeby to ESP bez problemu flashować?
4. Na coś ważnego trzeba jeszcze w temacie programowania ESP zwrócić uwagę?

#elektronika #elektronikadiy #mikrokontrolery
  • 12
1. Czy NodeMCU to będzie najlepsze rozwiązanie do programowania ESP8266?

2. Czy rzeczywiście i bez problemu robi się to w Lua?

3. Jaki kupić interfejs, żeby to ESP bez problemu flashować?

4. Na coś ważnego trzeba jeszcze w temacie programowania ESP zwrócić uwagę?


@Dar_Q:
1) To zależy
2) To zależy
3) Nie ma większej różnicy, najwygodniej na płytce developerskiej, która ma już złacze USB wyprowadzone.
4) To zależy

Serio.
Lua działa
@Golomp: To może inaczej - czy będzie właściwym wyborem na pierwszy strzał w moim przypadku, kiedy znam pythona (plus do Lua, bo ponoć są podobne) i nie ma żadnego wcześniejszego doświadczenia z programowaniem mikrokontrolerów, więc chcę gładko wejść w temat.
@Dar_Q: Lua jest dość przyjemna i w miarę prosta, na pierwszą próbę programowania ESP jest bardzo spoko, ale ma pewne ograniczenia, nie pamiętam z czym dokładnie miałem problem, chyba nie byłem w stanie jednocześnie odbierać danych po serial porcie i przesyłać ich do klienta, ale mogę się mylić, bo dawno nie robiłem w Lua.
Ewentualnie jak coś na Arduino klepałeś, albo w C no to możesz to programować właśnie jak Arduino.
@Golomp: Coś tam się bawiłem Arduino, ale wolę od początku zacząć z Lua, bo mi się przyda w przyszłości do innych celów a składnia Arduino jest do wykorzystania tylko w Arduino.
@Dar_Q: bawiłem się dosyć dużo na esp8266 w lua i przeszedłem na arduino ide. Jakoś bardziej po ludzku mi się pisze w c++, poza tym na lua kilka razy miałem jakieś dziwne sytuacje w zachowaniu modułów. Dodatkowo na arduino masz pełno tutoriali, poradników i bibliotek a w lua dużo rzeczy trzeba samemu klepać.
@Golomp: Jeszcze odnośnie tej płytki deweloperskiej, bo nie wiem czy dobrze rozumiem. To ma być coś takiego?
I w tym przypadku umieszczam ESP na tej płytce, programuję a później mogę założyć tam kolejne i zaprogramować inaczej?

@jaguar963: Ciekawe. A powiedz jeszcze czy dawno to było? Być może od tego czasu Lua się rozwinęła razem ze społecznością. Miałeś wcześniej doświadczenie z C++?
I w tym przypadku umieszczam ESP na tej płytce, programuję a później mogę założyć tam kolejne i zaprogramować inaczej?


@Dar_Q: Tak, to jest dokładnie to.
ESP tam jest przylutowane i sobie tam nie możesz samego modułu zmienić. Ale jest to bardzo wygodne jak coś dopiero programujesz, masz wyprowadzone USB, nie musisz się bawić w przechodzenie w tryb flashowania, no wygodne bardzo.
A jak już będziesz miał gotowy skrypt w LUA to
@Dar_Q:
1 - pytanie typu które święta lepsze, ale jeśli masz doświadczenie z pythonem, to lua będzie dobrym wyborem.
2 - począwszy od pewnego stopnia skomplikowania wszystko robi sie z mniejszymi lub większymi problemami, to też :)
3 - właściwie dowolny działający. Dobrze sie sprawdzają te na układzie PL2303, ale inne też działają. Jedyne, o czym warto wiedzieć, to...
4 - ... to zasilanie. Wydajność zasilania z konwertera to bodajże 160mA.
@Dar_Q: z lua uciekłem troche ponad pół roku temu. Najbardziej wkurzało mnie że nie mogę wrzucić dużego pliku jako jeden program z kilkonastoma funkcjami - on to ładuje w RAM. Przykład: masz program który zajmuje 15KB (to jest poniżej 1000 instrukcji a więc niedużo), nie dość że w trybie interpretera już go nie uruchomisz bo jest za duży to dodatkowo nie skompilujesz go (używałem ESPlorer-a - kompilacja leci chyba bezpośrednio na
@Dar_Q: tak samo przez najprostszą przejściówkę USB<->UART, z tym że ostatnio zamówiłem esp8266-12F czyli chyba najnowszą wersje, podłączyłem bezpośrednio (tak jak zawsze ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) pod przejściówke która ma logike 5V (esp powinno być podłączane pod 3,3V) no i chyba przez to moduł jest martwy.