Wpis z mikrobloga

Cześć,

potrzebuję skonstruować. albo ewentualnie zamówić moduł liniowy.

Chodzi mi dokładnie o jakąś szynę z elementem, podstawką która się będzie po niej przesuwać,. Jeśli chodzi o sterowanie to myślałem o silniku krokowym, albo DC z odpowiednią przekładnią.

Rzeczy na których mi zależy to:
precyzja ustawienie wózka 0.5mm.
długość robocza całego elementu około 30cm
dość niska cena - nie ma będzie dużych obciążeń, ani ciężkiego środowiska pracy.

Chętnie skontrowałbym sam coś takiego, ale zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać.
Myślałem o dwóch szynach - prowadnicach i pomiędzy nimi śrubami o jakimś skoku, napędzana silnikiem krokowym, tak żeby "x" kroków dawało 0.5mm przesunięcia liniowego.
Myślałem też o takich sliderach do fotografii - żeby je zastosować, ale nigdzie nie mogę znaleźć jaką jest precyzja takiego przesunięcia.

Macie może jakieś rady, pomysły, rysunki, gotowe rozwiązania, które mogłyby mi pomóc w tworzeniu czegoś takiego?
Bardzo proszę o pomoc, wskazówki.

Dzięki :)

#automatyka #robotyka #diy #majsterkowanie
  • 7
@OldPike: mam chyba dokładnie to czego potrzebujesz, moduł liniowy z iGusa: szyna, wózek z prowadnicami, napęd na pasku i wyjście napędu na ośkę chyba 8mm, podłączasz do tego krokowca i powinno dzialać.

Jak jesteś chętny to mogę wieczorem wycenić
@kilcars: hmm, wygląda nawet nieźle, rozumiem że masz tylko jeden taki moduł? Jeśli byś miał czas, to poproszę o wycenę, ale jeszcze bym chciał poszukać i się zastanowić nad innymi możliwościami - tego nie odrzucam, tylko chcę mieć większe rozeznanie.
@OldPike: jak chcesz po kosztach to kup sobie na OLX jakiś najtańszy skaner albo drukarkę. Reszta roboty to #!$%@?/odcięcie zbędnych rzeczy, znalezienie dokumentacji układu sterującego silnikiem, i podpięcie sie pod odpowiednie piny sterujące.