Wpis z mikrobloga

#oc #ubezpieczenie #ubezpieczenia #motoryzacja
Miałem kolizję drogową nie z mojej winy. Likwidacja z oc sprawcy. Dostałem kosztorys naprawy od Link4. Proponują kwotę, która nie do końca mnie satysfakcjonuje. Użyli zamiast oryginalnych części jakiś tanich zamienników zderzaka tylnego i lampy tył. I teraz pytanie jak domagać się od nich aby dopłacili mi do owej kwoty pieniądze jakie potrzebne są na zakup nowego oryginalnego zderzaka i lampy?
  • 9
@hydravlik: Rozumiem, że przed wypadkiem w samochodzie były oryginalne części? W takiej sytuacji ubezpieczyciel w przypadku ubezpieczenia OC powinien bezwzględnie zrobić wycenę na podstawie kosztu oryginalnych części. Najpierw spróbuj napisać odwołanie do ubezpieczyciela, wskazując, że przed wypadkiem w samochodzie były oryginalne części. Jeśli sama reklamacja nie pomoże, można podjąć kolejne kroki (prośba do niezależnego rzeczoznawcy o wycenę, skarga do Rzecznika Finansowego). Więcej o całym procesie odszkodowania możesz poczytać tutaj https://ubea.pl/odszkodowanie/
@hydravlik idz do zakladu gdzie robia bezgotowkowo to dostaniesz wieksza kase na oryginaly i ci zrobia jak ma byc. nawet piszac odwolania beda mogli chciec faktur za czesci potem a z palca ich nie wyczarujesz. dodatkowo jak elementy ktore sa do wymiany sa nieoryginalne lub maja slady napraw za to tez potracaja.
@hydravlik:
1) Odpisujesz, ze według wytycznych KNF nie mogą używać do wyceny części nieoryginalnych chyba, że Ty im pozwolisz, a nie przypominasz sobie swojej zgody.
2) Kupujesz sam oryginały, a potem przesyłasz do Link 4 faktury i żądasz wyrównania.
3) Idziesz do serwisu i wybierasz bezgotówkowa likwidacje szkody. Serwis ładuje oryginały i wysyła fakturę do Link 4.

Polecam opcję nr 3.
Dzięki za szybką odpowiedź. Przed kolizją auto całe w oryginale. Leciwe bo z 2000 roku. Auto kupiłem 5 miesięcy temu. Uważam, że wyglądało całkiem fajnie. Na uszkodzonym zderzaku i lampie nie było żadnych uszkodzeń, teraz rozwalone w drobny mak. Generalnie zaniżone jest wszystko od kosztów związanych z lakierowaniem po części zamienne. Klapę dali w oryginale bo brak zamienników. Z racji wieku auta chciałbym naprawić to sam na własną rękę wybierając normalny warsztat
Boje się, że jak wystąpię o te oryginały to przewyższona będzie wartość samochodu i zrobią z tego szkodę całkowitą.


@hydravlik: To chyba dobrze ? Wypłacą Ci większą kasę niż pierwotnie, a Ty sobie zrobisz, albo nie zrobisz i kupisz nowe auto. Przecież "wrak" zostaje u Ciebie.
Nie działa to przypadkiem tak, że wyjdę na tym jeszcze gorzej bo zawyżą wartość wraku i dorównanie do ceny rynkowej pojazdu będzie mniejsze niż obecne odszkodowanie.
@Vendetta0511: Chodzi mi głównie o to, że teraz orzeczona została szkoda częściowa. Kwotę którą chcą wypłacić sięga około 60% wartości pojazdu głównie poprzez zaniżenie wszystkich prac lakierniczych, demontażu, dziwnych rabatów na części w wysokości 30%. Chodzi mi o to, że jak będę walczył aby zamiast za zderzak 200 zł mieli mi przykładowo zapłacić za oryginał 1500 zł, za lampę 300, zwiększyć koszt roboczogodziny lakiernika to czy wtedy nie wyjdzie, że całość
@hydravlik, jeśli nie zgadzasz się z decyzją to istnieje możliwość odwołania się od niej. Gdybyśmy mogli jakoś pomóc pozostajemy do dyspozycji.

EKSPERT LINK4
-----
udziela porad i odpowiada na pytania konsumentów związane z ubezpieczeniami