Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki! Potrzebuję porady z dziedziny #pcmasterrace #komputery #monitory :)

Składam sobie PC do biura. Ogólnie rzecz biorąc ma być zdecydowanie jak najtaniej z jednym jedynym zastrzeżeniem -> nie może mi na tym zamulić Photoshop i Lightroom :)

Ostatni raz sam składałem sobie PC... Hmm... 15 lat temu :P Na razie wymodziłem coś takiego:

AMD APU A10-7800 (wygląda fajnie bo ma wbudowanego mocnego Radeona a Photoshop/Lightroom działają już na GPU)
2x8 GB DDR3 2133mhz HyperXSavage
Gigabyte GA-F2A88XM-DS2P
SSD 128GB sata/600
Obudowa i zasilacz jakiś noname.

W konfiguratorze na gral peel wychodzi ~1700zł.

Da się złożyć coś lepszego, albo porównywalnego ale jeszcze taniej :P?

Jeśli ktoś orientuje się jeszcze w monitorach IPS i mógłby doradzić coś do ~2000zł z jak największym pokryciem sRGB i Adobe RGB to byłoby sztos ;)

Z góry dzięki za pomoc!
  • 12
@Cozzie: nie napisales co dokladnie masz zamiar robic, ogolnie 8gb ramu powinno wystarczyc, chociaz nie wiem ile Lightroom zre. SDD bym wzial 200gb Samsung Evo, bo doplacasz niewiele, a masz 2x taka pojemnosc, 128gb to troche malo.

Zasilacz noname to #!$%@? pomysl, na tym sie po prostu nie oszczedza, wez jakiegos Corsair CX czy CM 400 wat zebys spal spokojnie.
@Melcma: 8GB za mało, sprawdzałem - ogólnie będę wywoływać RAWy z lustrzanki na tym komputerze i katalogować pliki zdjęciowe, więc ram tutaj to w sumie główny komponent tego komputera będzie.

Dzięki za radę z zasilaczem, w sumie w ogóle bym nie pomyślał, że jest ważny :P
@Cozzie: w takim razie pomysl czy nie przyda ci sie SSD 100-200 gb pod system i photoshopa i HDD 1-2 TB pod skladowanie zdjec, bo taki maly SSD to zapchasz szybko, chyba, ze nie trzymasz plikow zrodlowych albo w chmurze masz zamiar to trzymac.

co do CPU najlepiej sobie zgooglowac albo poczytac na takich forum jak tomshardware jak konkretny procesor radzi sobie z konkretnym zadaniem (czyli twoj A10 do photoshopa)
@FlameVinci: ~60MB jeden. Wcześniej miałem kombinację Core i7 4910MQ + Nvidia Quadro jakaś słabsza i na GPU działał zdecydowanie lepiej :(

W cenie tego AMD jest Intel Pentium G3460 ale ma tylko dwa rdzenie zamiast czterech, szyna pamięci tylko 1600mhz...
@Cozzie popatrz jak sobie to AMD daje radę w psie. Myślę, że będzie mocno odstawać. To duże rawy, myślę że lepiej wydać troche więcej i mieć spokój niż kupisz teraz stary AMD i nie odczujesz większej różnicy do tej mobilnej i7.
@FlameVinci: Patrzę teraz na benchmarki, i owszem i3 w zadaniach gdzie wszystko leci na CPU są szybsze (bo tam gdzie leci po GPU nie mają w ogóle podejścia) ale kosztują dwa razy więcej od tego A10 :(
@Cozzie no ten to jest czad :) Nie podają, bo pewnie to 100% sRGB (zauważyłem że bardzo często producenci pomijają ten parametr) a dopiero jak jest więcej niż stówa to jest woow i jest się czym chwalić. Ale z innej strony, te nowe panele na IPS na prawdę świecą rewelacyjnie (a i kosztują relatywnie OK)
@w00jt: No własnie widzę, że iiyama ma fajne ceny ale byłoby trochę słabo, gdyby się okazało, że pokrycie mają na poziomie 70-80% jak wiekszość paneli IPS innych prodycentów...

Patrzyłem oczywiście za Eizo, ale są koszmarnie drogie :< Jedynie FS2434 da się dorwać <2000zł ale to FullHD.

Obrabiasz zdjęcia, projektujesz w grafice?