Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań do sieciowców - mam w firmie małą sieć (załóżmy 18-20 urządzeń) urządzenia są porozrzucane w różnych pomieszczeniach. Lepiej postawić jeden switch np. z 20-kilkoma portami GBE i stamtąd ciągnąć kable (nie chce mi się, bo gdzieniegdzie nawet plan sufitu się nie zgadza- zamiast półek na kable mam np. rurki od klimy), czy dać po jednym np. 8-portowym do pomieszczenia i wpiąć każdy w router (obecnie tak jest, ale to jest muzeum, niektóre pecety mają 10Mbit jeszcze)?
Jeśli jeden, to np. taki ciskacz by się nadał? Niby ma jakieś proste zarządzanie, a tam więcej nie potrzeba, ważne żeby już był standard GBE. W dodatku jest tani jak barszcz w porównaniu do innych switchy z >20portami GBE.

Dalej, jaki polecacie router dual wan? Dobrze byłoby żeby to nie był mikrotik, że trzeba klepać paciorki do konfiguracji i mieć prenumeratę na stackexchange, tylko coś w stylu że jak mnie nie ma, to zwykła korpograżynka może go przynajmniej przez telefon włączyć i wyłączyć, naprawiając sieć.
Moje typy:
https://www.morele.net/router-cisco-rv320-k9-g5-583307/
https://www.morele.net/router-cisco-rv042g-k9-eu-492590/

#pytanie #siecikomputerowe #komputery #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 12
@tellet: co do dualwana to chyba uzylbym rv042, chociaz ludzie na internetach narzekaja na ten model ze sie lubi wieszać, pewnie zalezy od obciążenia. a temat przełącznika wyglada tak: jak chcesz miec większy spokój to lepiej jeden przełącznik duży w centralnym punkcie. Ja do prostych zastosowań uzywam serii sg300, ta pewnie tez da rade.
@TheHamlet: 100m to ja mam kabla na szpuli xD. Biuro nie jest duże, ale jakoś wizja prucia sufitu z kasetonów i układania tego wszystkiego mnie nie bawi (tak bardzo ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Obecna sieć to jest majstersztyk:
-Minimum 9 kabli idących #!$%@? w ścianę, gdzie wiem że są tylko dwa urządzenia.
-Brak jakichkolwiek opisów kabli - Jak odłączyłem nieopisany kabelek od switcha pod nogami, to wywaliłem
@tellet: koncentruj wszystko najbardziej się da. żadnych ruterów po pokojach. W głównym miejscu agregacja i od tego miejsca w gwieździe (w ramach możliwości) zapinaj switche w poszczególnych pokojach. W miejscu agragacji robisz jeden porządny ruter i po temacie. Chociaż ja i tak bym cisnął żeby dociągnąć kabel do każdego kompa i wszystko spiąć na jednym centralnym switchu.
@syrena_elektro: No to właśnie chyba tak zrobię (pociągnę kabel do każdego urządzenia + np. 2 zapasy), bo potem będzie ból, jak się okaże że trzeba dopiąć urządzenie w pomieszczeniu a switch zajęty. No i mamy dzięki temu Single Point of Failure, co raczej też jest ważne.
Co do routerów to już teraz mam dwa, a trzeci będzie tylko w serwerowni dla tych nieszczęsnych DB, bo obecnie serwer z WSrv 2003 średnio
@tellet: świetny switch soho, na prawdę stabilny, konsola cisco, tylko zastanów się czy 26p ci wystarczy czy nie lepiej brać od razu większego bo ich nie można stackować.
Co do kabla to sprawdz najpierw czy wtyczki poprawnie pozaciskane, to może być powodem że nie zestawia się 1Gb
@syrena_elektro: Niektóre kable to są pozakuwane chyba w zestawie Młotek&Śrubokręt, bo trzymają się jedynie na żyłach ( ͡° ͜ʖ ͡°), dalej na kablu za to jest hehe osłonka na wtyczkę, która jest chyba z żelbetu, bo nie da się poprzez ściśnięcie osłonki wypiąć kabla, więc czeka mnie także zakuwanie. Pamiętam że jak coś grzebałem w serwerowni, to ruszyłem jeden kabelek i raz dwa posadziłem całą sieć (
@syrena_elektro: No, nawet go tam zostawiłem, bo i tak czekam na sprzęt (i drabinę xD, bo na trzystopniowej to oślepnę od gipsu w oczach i się jeszcze zabiję xD), ale potem wezmę go do domu jako antyk ( ͡° ͜ʖ ͡°)