Wpis z mikrobloga

Czy skoro jak ktoś ostatnio słusznie zauważył liderem lewicy jest Papież Franciszek (wybaczcie uproszczenie) to taka lewica chrześcijańska, socjal-konserwatyści, osoby dla których podstawą działania w społeczeństwie jest empatia, a nie darwinizm - ma szansę stać się nową, dominującą formą lewicy? Nawet by to pasowało, bo w sumie w kwestii wartości stanowią dokładne zaprzeczenie alternatywnej prawicy o neonaziolskich konotacjach.

Zapraszam do dyskusji #socdem
  • 28
  • Odpowiedz
@CrtZ: Skrótowo - tak, pod warunkiem, że ogarną, iż empatia obejmuje także kobiety w niechcianej ciązy i osoby LGBT. Znam kilkoro tak myślacych ludzi, i, używajac wykopowego języka, szanuję jak #!$%@?. A nawet się za reprezentantkę takiego sposobu myślenia sama uważam.
  • Odpowiedz
@CrtZ: Mi się wydaje, że dokładnie tak będzie, bo generalnie aktyw robotniczy jest społecznie konserwatywny. Teraźniejsza lewica, to jest banda burżujów (oczywiście pogarda dla klas niżej jest obligatoryjna), których stać na pójście na wywrotowe studia i aktywizm. Ta cała kulturowa lewica #!$%@? swój ogon, czego przykładem była zadyma o te toalety w USA, co raziło głównie w kobiety.
  • Odpowiedz
@CrtZ: Ale na czym by polegało przejęcie przez lewicę soc-konserwatyzmu i chrześcijaństwa? W Polsce masz już przecież PiS, który dobrze wypełnia tę niszę. Podobnie w innych państwach. Nie wiem w czym teraz byłoby po drodze chrześcijaństwu i lewicy. Pierwsi uznają ducha, drudzy są czystymi materialistami. Chyba że miałby to być ruch czysto wizerunkowy?

Sorry, że nie #socdem, a się wtrącam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@flamel: Ja bardzo liczyłem na Twoją wypowiedź. Nie chodzi o przejęcie chrześcijaństwa przez lewicę (Wat xD) tylko o ruch, który na bazie etyki chrześcijańskiej odrzuca darwinizm społeczny - a stąd już blisko do socjalnych rozwiązań, dbania o najsłabszych, promowanie równości zamiast chciwości. I owszem - PIS ma do tego blisko, dopóki nie zahacza o temat imigrantów czy LGBT, ale przynajmniej to pierwsze to gra pod nastroje społeczne, wcześniej PIS przecież popierał
  • Odpowiedz
@CrtZ:

Nie chodzi o przejęcie chrześcijaństwa przez lewicę (Wat xD)

Skrót myślowy – chodziło mi o przejęcie tych wartości na sztandary lewicy.

na bazie etyki chrześcijańskiej odrzuca darwinizm społeczny

Ale pamiętajmy, że to lewica postuluje eugenikę (np. zabijanie płodów z zespołem Downa), która wywodzi się z darwinizmu społecznego.

I owszem - PIS ma do tego blisko, dopóki nie zahacza o temat imigrantów czy LGBT

Dbanie o wspólnotę i równość wszystkich wobec
  • Odpowiedz
@CrtZ: Wiedziałem, że to spostrzeżenie Ci się nie spodoba :P ale nazywajmy rzeczy po imieniu.

EDIT: Możemy to nazwać "usuwaniem wadliwych zlepków komórek", ale to dalej eugenika.
  • Odpowiedz
@flamel: Nie, to nie jest eugenika, nie ma z nią nic wspólnego, przyklejenie jednego do drugiego to zgrabny zabieg prawackich propagandzistów, przykro mi, że takie bzdury powtarzasz. Odechciało mi się dyskusji.
  • Odpowiedz
Ale pamiętajmy, że to lewica postuluje eugenikę (np. zabijanie płodów z zespołem Downa), która wywodzi się z darwinizmu społecznego.


@flamel: Co. Ale ty wiesz, że żaden wariant liberalizacji prawa aborcyjnego nie sprawia, że staje się ona przymusowa?
  • Odpowiedz
@CrtZ: mariaż lewicy i chrześcijaństwa (nie jako konkretna religia a raczej zbiór idei) jak najbardziej ma sens, w końcu wiele wartości lewicowych wyrosło na chrześcijańskim gruncie- a pierwotny rozłam i do pewnego stopnia nawet wrogość między tymi dwoma "blokami" był raczej efektem sytuacji politycznej niż ideologicznej (to już późniejsze dzieje)- kościół przez tzw. sojusz tronu i ołtarza stał się po prostu obrońcą anciem regime'u.

Za Żiżkiem powtórzę, nieco przewrotnie, że lewica
  • Odpowiedz
@Andreth: mam okazję mieszkać na Zachodzie i tutaj jest czymś absolutnie normalnym duszpasterstwo LGBT przy parafiach katolickich. Ale to trochę inna bajka bo tutaj katolicy rozumieją że ich oferta i wizja życia nie musi być kusząca dla każdego( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz