Wpis z mikrobloga

Mam na laptopie niesformatowaną partycję systemową (jakieś 180 GB). Stwierdziłem, że chcę się nauczyć programowania C++ 11/14/17 (programowałem dawno w tym języku, ale chcę od nowa ogarnąć całą teorię), bo chcę się przebranżowić z C# na C++ i uderzyć na staż do Nokii.

Jaka wersja linuxa byłaby najlepsza do działań typowo programistycznych (do casualowego użycia i grania mam partycję z windowsem).
Czy po instalacji linuxa będą problemy z Grubem? Mam windowsa 7, a wiem że czasami bywają problemy z dwoma systemami na jednym kompie.
Jakie zainstalować wtedy IDE do programowania w linuxie, aby można było tworzyć jakieś aplikacje konsolowe czy okienkowe? Rozumiem, że sama struktura bibliotek do aplikacji okienkowych nie będzie się wiele różniła od tej, co znam z visuala studio?

#programowanie #nieprogramowanie #linux
  • 16
@KorelacjaProkrastynacji: ja mam ubuntu i jest ok, bez problemu można sobie programować w czym sie chce
tak jak kolega wyżej wrzucił, ściągasz sobie cliona, rozpakowujesz, włączasz ./bin/clion.sh i działa

jak nie będziesz miał kompilatorów to
sudo apt install gcc
sudo apt install g++
być może jeszcze cmake

i gotowe
@BazaltowyTubylec: @artur9010: to jeszcze możecie poradzić mi jedną rzecz, chcę się mentalnie nastawić. Nie mam kabla rj45, ale będe musiał pewnie ściągnąc sterowniki do wifi na tego ubuntu. Jak to zorganizować, lub jakie pliki sciągnąc do instalacji wifi na linuxa? W tej kwestii jestem laikiem. Natomiast chcę uniknąć sytuacji, że zainstaluję linuxa, ale nie bede miał połączenia z siecią. Jak już będzie działać wifi, to resztę sobie ogarnę ( ͡
@fervi: Mam 1TB na dysku, z czego 180GB niesformatowane (zostawiłem sobie na takie, a co jeśli będę chciał zainstalować linuxa?). Jako, że nadarza mi się okazja, to przeproszę się z linuxem i jak będzie mi się na nim miło pracowało, to będzie u mnie wiodącym systemem. Jadę zaraz do sklepu, bo muszę kupić pen drive na zbotowanie instalki i będe się bawić :)
@KorelacjaProkrastynacji: Zawsze możesz maszynę wirtualną / Cygwin itd.
Oczywiście w trybie Live posprawdzaj jak działa, czy internet działa poprawnie i co tam chcesz. Oczywiście kosztem RAMu działa tryb Live, ale przy "odpowiedzialnym" testowaniu powinno wszystko działać. W razie czego wołaj
@KorelacjaProkrastynacji:
1) Każdy linux sprawdzi się świetnie bo w gruncie rzeczy wszystkie są takie same.
2) Ubuntu jest najłatwiejszy w użyciu.
3) Aplikacje okienkowe będą łatwe do zrobienia o ile umiesz Qt. Jeśli nie to czas się nauczyć :)
4) Nie miałem nigdy problemów z dwoma systemami (a pracuję tak już z 10 lat). Linux szanuje Windowsa. W drugą stronę jest gorzej bo jeśli zainstalujesz Windowsa PO Linuxie to nadpisze MBR
@KorelacjaProkrastynacji: Jeżeli chodzi o C++ to polecam qtCreator. Clion jest płatny a inne alternatywy są dość przestarzałe. Visual Studio Code jest raczej bardzo rozbudowanym edytorem tekstu niż IDE. Posiada wprawdzie wtyczki pod C++ do uzupełniania składni, ale mimo wszystko trochę mu brakuje. Co do Nokii to polecam od razu otworzyć Codlility i przerobić przykładowe zadania.
jeszcze nie mialem takiego przypadku zeby mi wifi na linuxie nie dzialalo :)


@Buizel: Znaczy krótko używasz. Problemy z kartami wi-fi były powszechne kiedyś, tak samo jak z iksami i dźwiękiem i akceleracją sprzetową dla grafiki. Jeszcze 10 lat temu nawet Ubuntu nie startowało od strzało.